PL EN DE ES FR RU HR

Kiedy druga dawka azotu? W jakiej formie?

Druga dawka azotu w pszenicy ozimej

Kiedy druga dawka azotu? W jakiej formie?

Optymalna strategia nawożenia uzależniona jest m.in. od kondycji oraz regionu uprawy. W uprawach ozimin nawożenie II dawką azotu jest kluczowe, aby rośliny miały dobry start po zimie. Kiedy przeprowadzić zabieg? Druga dawka azotu w rzepaku i zbożach ozimych: terminy.

Druga dawka azotu w rzepaku ozimym

Wiosenne nawożenie rzepaku azotem to jeden z kluczowych czynników decydujących o plonie. Rzepak wymaga dostatecznej ilości azotu w fazie wegetatywnej, aby zapewnić silny rozwój rośliny. Pierwsza dawka ma jedynie charakter regeneracyjny. Dopiero druga dawka stymuluje ilość łuszczyn.

Całość azotu powinna zostać zaaplikowana najpóźniej 4 tygodnie przed kwitnieniem. A że rzepak zaczyna kwitnąć na początku maja, oznacza to, że termin podania II dawki azotu przypada na przełom marca i kwietnia.

A jak dobrać ilość materiału nawozowego? To zależy od:

Spóźniona II dawka azotu w rzepaku. Czym to grozi?

Co się stanie, jeśli drugi zabieg nawożenia rzepaku azotem zostanie przeprowadzony zbyt późno? W takim wypadku uprawa wykształci nadmierną ilość masy zielonej, co spowoduje całą kaskadę zdarzeń. Kwiaty będą zbyt nisko, a to uniemożliwi ich zapylenie. Dodatkowo łuszczynom zabraknie słońca, aby mogły się prawidłowo wykształcić. W konsekwencji spadnie plon.

Warto pamiętać, że istotny jest nie tylko termin i dawka drugiego nawożenia azotem. Ważne jest także, aby rośliny mogły efektywnie wykorzystać materiał nawozowy. Czyli musi się on rozpuścić i dostać do strefy korzeniowej.

Druga dawka azotu w pszenicy ozimej

Początek wiosny to czas, gdy zboża intensywnie pobierają składniki mineralne z gleby. Jest to więc newralgiczny okres, gdy wszelkie niedobory mogą być druzgocące dla potencjału plonotwórczego uprawy. W przypadku pszenicy termin II dawki azotu jest uzależniony od stanu plantacji. Na tych słabiej rozwiniętych azot należy podać szybciej – w fazie końca krzewienia [BBCH 27‑29]. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to agronomowie zalecają podanie II dawki azotu w pszenicy na początku fazy strzelania w źdźbło [BBCH 30‑31].

A jaką formę nawozu wybrać? Przynajmniej część powinna być w formie saletrzanej, umożliwiającej szybkie przyswojenie azotu przez rośliny. Poleca się także RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy. RSM zawiera trzy formy azotu w korzystnych proporcjach.

Druga dawka azotu w jęczmieniu ozimym

Podobnie jak w przypadku rzepaku i pszenicy, tak i w uprawach jęczmienia ozimego terminy podania drugiej dawki azotu są uzależnione od stanu plantacji. Tam, gdzie obserwujemy oznaki niedoborów, nawóz należy zaaplikować wcześniej: na początku fazy strzelania w źdźbło. Natomiast jeśli z plantacją jest wszystko w porządku, to z drugą dawką azotu można poczekać, choć należy pamiętać, że odstęp między dawką pierwszą a drugą to maksymalnie 2 tygodnie.

A co z formą nawozu? Najlepiej sprawdzi się forma saletrzana, ponieważ najszybciej dotrze do korzeni. Natomiast w rejonach o mniejszych opadach lepiej wybrać oprysk RSM, ponieważ forma saletrzana może mieć trudności z dostaniem się do korzeni (potrzebuje do tego wody).

Kwasy humusowe w uprawie rzepaku i zbóż

W zabiegu nawożenia azotem ważne są warunki panujące na polu oraz jakość gleby. To od tego zależy, czy rośliny będą mogły efektywnie wykorzystać nawóz. Dlatego warto zastosować kwasy humusowe – naturalne substancje poprawiające właściwości gleby. Substancje humusowe wpływają na fizyczną strukturę gleby, zwiększają retencję wody, aktywizują pożyteczne mikroorganizmy oraz stymulują wzrost korzeni. Wszystko to sprawia, że systemy korzeniowe efektywniej pobierają składniki pokarmowe. Dotyczy to zarówno składników stanowiących naturalne bogactwo gleby, jak i tych dostarczonych wraz z nawozami. Zwiększona efektywność nawożenia sprawia, że możesz zastosować mniej nawozów, a i tak cieszyć się lepszymi efektami. Dowiedz się więcej o właściwościach kwasów humusowych na stronie FLORAHUMUS: o produkcie.

Wiosenne nawożenie zbóż ozimych

Zaspokojenie potrzeb azotowych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na potencjał plonotwórczy upraw ozimin. To kluczowy pierwiastek, zwłaszcza na start wiosennej wegetacji. W prawidłowej agrotechnice zakłada się podział całej niezbędnej dawki azotu na dwa (czasami trzy) zabiegi oddzielone okresem maksymalnie dwóch tygodni. Przed zabiegiem koniecznie pamiętaj o ocenie stanu plantacji. Te, które po zimie wyglądają gorzej, mogą wymagać wcześniejszego zaaplikowania drugiej dawki.