PL EN DE ES FR RU HR

Jesienne nawożenie zbóż. Co jest najważniejsze?

jesienne nawożenie

Jesienne nawożenie zbóż. Co jest najważniejsze?

Każdy rolnik wie, że plon zbóż ozimych rodzi się jesienią. Od tego, jak zaopiekujesz się uprawą teraz, zależy jej przyszły potencjał plonotwórczy. Dlatego jesienne nawożenie zbóż oraz zapewnienie komfortowych warunków wzrostu od samego początku wegetacji jest kluczowe dla zbudowania obfitego plonu. Jak nawozić zboża ozime w dobie kosmicznie drogich nawozów? Które składniki pokarmowe są najważniejsze? Czy FLORAHUMUS pomoże w plonowaniu roślin? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi.

Dlaczego nawozić przedsiewnie?

Jeszcze do niedawna przedsiewne nawożenie ozimin mogło wydawać się kontrowersyjnym tematem. Dziś każdy już wie, że jest to niezbędny zabieg dla osiągnięcia optymalnego plonu. Nawożenie mineralne to czynnik mający absolutnie kluczowe znaczenie dla potencjału plonotwórczego upraw. Trzeba jednak mieć na uwadze również inne zmienne, takie jak rodzaj i urodzajność gleby czy wydajność hodowanych odmian. Im wydajniejsze odmiany, tym nawożenie będzie bardziej skuteczne, ponieważ rośliny efektywniej wykorzystają dostępne składniki mineralne. I na odwrót: wszelkie niedobory (zwłaszcza w newralgicznych początkowych fazach wegetacji) spowodują, że rośliny stracą potencjał plonowania.

Jesienne nawożenie zbóż: kluczowe są fosfor i potas

Jesienią zboża pobierają ok. 30-50 kg azotu i potasu oraz 15 kg fosforu. Należy jednak zapewnić większe ilości fosforu i potasu, które co prawda nie wpływają bezpośrednio na plonowanie, ale są istotne dla ukorzenienia się i rozkrzewienia roślin. De facto wpływają więc na potencjał plonotwórczy upraw. Fosfor odpowiada za rozwój systemu korzeniowego zbóż. Dlatego optymalne zaopatrzenie w fosfor przekłada się na pobieranie innych składników pokarmowych – im silniejszy i lepiej rozwinięty korzeń, tym efektywniejszy pobór substancji mineralnych. Dotyczy to oczywiście mikro i makroelementów będących naturalnym bogactwem gleby, jak i tych pochodzących z nawożenia. Dobrze rozbudowane korzenie to także wydajniejsze pobieranie wody – coś, co ma ogromne znaczenie w czasach, gdy susze są coraz powszechniejszym zjawiskiem. W prawidłowej gospodarce wodnej rośliny pomaga również potas, dlatego ten składnik jest, obok fosforu, ważny dla przezimowania roślin.

Jesienne nawożenie: jak prawidłowo dobrać dawki?

Ustalając plan nawożenia, należy uwzględnić wydajność uprawianej odmiany, rodzaj gleby oraz oczekiwania co do plonu. Dlatego zalecane dawki są uzależnione od spodziewanego plonu (np. na każdą planowaną tonę ziarna powinno się oziminom dostarczyć ok. 8 kg fosforu). Zatem trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na potencjał plonotwórczy upraw. Np. na glebach słabych, piaskowych i mało urodzajnych spodziewany plon będzie mniejszy. Nie ma zatem sensu używać dużych dawek nawozów, ponieważ i tak nie osiągniemy najwyższych wyników skuteczności. Potencjał plonotwórczy upraw jest także uzależniony od rodzaju przedplonu oraz efektywnego wykorzystania resztek pożniwnych. Pamiętajmy też, że azotu jesienią dajemy mniej – wystarczy ok. 20 kg na hektar (uwzględniając naturalną zasobność gleby).

Skuteczne wykorzystanie nawozów gwarancją sukcesu

Plon ozimin kształtuje się jesienią – to kluczowy okres dla udanych zbiorów. Dlatego to właśnie teraz trzeba zadbać o efektywną przyswajalność składników mineralnych. Znaczenie ma jakość podłoża oraz jego cechy fizyczne i chemiczne, np. odczyn. Tam, gdzie pH gleby jest zdestabilizowane, nie ma mowy o wydajnym pobieraniu substancji pokarmowych przez rośliny. Wtedy nawet najpotężniejsze dawki fosforu i potasu nie uratują Twojej plantacji.

Jak więc zadbać o przyswajalność składników mineralnych przez rośliny? W tej roli doskonale sprawdzają się kwasy humusowe będące głównym składnikiem stymulatora wzrostu FLORAHUMUS. Związki humusowe są podstawowym składnikiem próchnicy glebowej i mają kolosalny wpływ na jakość podłoża. Stabilizują pH, poprawiają strukturę gleby, a także zwiększają retencję wody. Działają nie tylko na glebę, ale również na same rośliny, np. stymulując wzrost systemów korzeniowych (co potwierdzają liczne badania). Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na susze oraz efektywniej pochłaniają dostępne składniki mineralne.

Chcesz zadbać o potencjał plonotwórczy ozimin? Zastosuj FLORAHUMUS jesienią i ze spokojem obserwuj rosnące plony.