PL EN DE ES FR RU HR

Jakie zalety ma rolnictwo ekologiczne? Jak dbać o plony?

Uprawa zboża w gospodarstwie ekologicznym - rolnictwo ekologiczne

Jakie zalety ma rolnictwo ekologiczne? Jak dbać o plony?

Rolnictwo ekologiczne zyskuje na popularności. Po części wskutek zmian wyznaczanych przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a po części dlatego, że rośnie świadomość producentów i konsumentów. Nie wszystkim to się podoba – niektórzy rolnicy obawiają się, że ich plony spadną. Jednak rolnictwo ekologiczne nie musi oznaczać ograniczenia potencjału plonotwórczego upraw, a za to ma inne zalety. Co to za korzyści i dlaczego warto prowadzić gospodarstwa w systemie zrównoważonym? Jak zadbać o plony w rolnictwie ekologicznym? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe. Wykorzystaj je w rolnictwie ekologicznym i ciesz się obfitymi plonami uzyskanymi w zgodzie z wymogami środowiskowymi!

Rolnictwo ekologiczne – korzyści

Największe zalety rolnictwa zrównoważonego dotyczą oczywiście środowiska. Ziemski ekosystem przypomina system połączonych ze sobą aspektów – zaburzenie równowagi w jednym z nich niesie konsekwencje dla innego. Dlatego ważne jest dbanie o każdy z nich. Promowanie działań ekologicznych to nie tylko współczesna fanaberia, ale realna pomoc dla natury, a więc i dla nas. A co więcej, ekologiczne praktyki sprawiają, że gleba ma lepszą jakość i rodzi większe plony. Rolnictwo ekologiczne pomaga w ochronie środowiska oraz zmniejsza zależność od nieodnawialnej energii.

To nie wszystko. Prowadzenie gospodarstwa w systemie zrównoważonym przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska, ponieważ zużywa się mniej chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Rolnictwo ekologiczne ogranicza także wyniszczający wpływ przemysłu agronomicznego na glebę. W konsekwencji ma ona poprawioną strukturę i lepiej znosi trudne warunki atmosferyczne, w tym procesy erozyjne.

Płodozmian ratunkiem dla gleby

Uprawy monokulturowe zyskały na popularności, gdyż są tańsze i prostsze. Jednak ta metoda agronomiczna ma też wady. Przede wszystkim odbija się negatywnie na glebie, a także zwiększa ryzyko, że roślina padnie łupem szkodników, które żywią się konkretnym gatunkiem. Dlatego zaleca się przejście na płodozmian. Jest to jedna z najważniejszych technik rolnictwa ekologicznego.

Płodozmian polega na opracowaniu struktury zasiewu, uwzględniając optymalne zmianowanie roślin. Wykorzystanie tej techniki pomaga uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z uprawy tych samych gatunków w tej samej glebie przez kilka lat z rzędu. Różne gatunki pobierają składniki mineralne w odmiennych ilościach, dlatego gleba lepiej znosi uprawy w płodozmianie i nie wyjaławia się tak szybko, jak w monokulturze. Ponadto wykorzystując odpowiednie gatunki, można nawet zwiększyć ilość niektórych minerałów. Np. uprawa roślin bobowatych w międzyplonie zwiększa dostępność azotu. Wszystko dzięki żyjącym na ich korzeniach bakteriom brodawkowym, które wiążą azot z atmosfery. Płodozmian pomoże Ci więc zadbać o glebę i prawidłowe odżywienie roślin, a zatem pozwoli ograniczyć wykorzystywanie chemicznych nawozów bez strat w plonach.

Kwasy humusowe i rolnictwo ekologiczne

Podstawowym działaniem agrotechnicznym w rolnictwie ekologicznym jest dbanie o żyzność gleby. W tym celu należy poprawiać jej strukturę oraz zwiększać ilość próchnicy i materii organicznej. Osiągnięcie tych celów przy pomocy ekologicznych, przyjaznych środowisku metod nie jest trudne. Wystarczy wykorzystać kwasy humusowe.

Kwasy humusowe to organiczne związki powstające w procesach przemiany materii organicznej. Są wszechobecne w naturze. Znajdziesz je m.in. w glebie, w której współtworzą próchnicę. Ich bogatym źródłem są także torf czy węgiel brunatny i to właśnie z nich pozyskuje się kwasy humusowe wykorzystywane w produkcji stymulatorów wzrostu roślin.

Substancje humusowe kompleksowo wspierają glebę: zwiększają zdolność do magazynowania wody, poprawiają strukturę fizyczną i stosunki wodno-powietrzne, a także zwiększają aktywność pożytecznych mikroorganizmów. Oprócz tego działają na same rośliny: stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz zwiększają produkcję chlorofilu w liściach. Tak ogromne działanie sprawia, że kwasy humusowe są potężnym sojusznikiem rolników w poprawie potencjału plonotwórczego upraw. Tym bardziej że efekty osiągają w sposób przyjazny środowisku, a więc zgodny z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej i programów takich jak Europejski Zielony Ład.