PL EN DE ES FR RU HR

Jakie zabiegi wykonać na truskawkach aby zwiększyć zbiory?

Krzak truskawek z dorodnymi owocami.

Jakie zabiegi wykonać na truskawkach aby zwiększyć zbiory?

Przyszłoroczne zbiory truskawek są w dużej mierze uzależnione od działań wykonywanych już teraz. Jakie zabiegi na turkawkach wykonuje się po zbiorach? Czy warto wykorzystać kwasy humusowe w uprawie truskawek?

Dlaczego zabiegi pozbiorcze na truskawkach są ważne?

Jeśli wierzyć prasowym doniesieniom to tegoroczny sezon truskawkowy w Polsce wypadł blado. W większości plantacji panowały wysokie temperatury i obfite opady, a to idealne warunki do gnicia owoców. Zbiory okazały się więc znacznie gorsze niż w zeszłym roku. Słaby wyniki dotyczą również upraw tunelowych, które zwyczajowo są bardziej odporne na zewnętrzne warunki pogodowe.

W obliczu tych danych warto przypomnieć, że potencjał plonotwórczy truskawek w przyszłym roku jest w dużej mierze kształtowany przez zabiegi pozbiorcze w obecnym sezonie. A więc to także od działań podjętych już teraz, w sierpniu i wrześniu, zależą Twoje przyszłoroczne zbiory. Potraktuj to jako inwestycję w przyszłość. Jeżeli odpowiednio zadbasz o swoje uprawy zaraz po zbiorach, to rośliny zawiążą wiele pąków kwiatowych. Dzięki temu masz pewność, że przyszłym sezonie okazale zakwitną. Jakie zabiegi powinieneś wykonać? Przede wszystkim koszenie liści i nawożenie.

Usuwanie liści truskawek

Usuwanie liści to ważny zabieg, ponieważ stare liście zajmują miejsce dla nowych. Dlatego usuń obumierające liście i w ten sposób zwolnij przestrzeń dla zdrowych. Wpłynie to nie tylko na przyszłe plony, ale również na zimowanie roślin. Stare i obumierające liście są bowiem słabsze, a przez to bardziej podatne na ataki szkodników, choroby i mroźne warunki. Ich skoszenie znacznie podwyższy odporność krzaków truskawek.

Koszenie liści to istotny zabieg, o którym trzeba zawsze pamiętać. Możesz go pominąć jedynie na nowo założonych plantacjach – w nich liście są silne i nie wymagają usunięcia. W innym wypadku pozbądź się starych liści, pamiętając jednak, że nowe są szczególnie narażone na deficyty wody i składników mineralnych. Szczególnie niebezpieczne są braki magnezu, ponieważ jest on odpowiedzialny za wytwarzanie chlorofilu, a więc jest potrzebny do fotosyntezy.

Idealny moment na dostarczenie glebie kwasów humusowych

Nowo wyrastające liście mają wzmożone zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego okres po zbiorach truskawek jest kluczowy dla zaopatrzenia roślin w niezbędne minerały. Ponadto dla wielu odmian jest to dobry czas na dokarmienie azotem, ponieważ nie tolerują go wiosną. Istotne jest również zwiększenie ilości materii organicznej i próchnicy w glebie, które mają kluczowe znaczenie dla żyzności gruntu, a więc i dla potencjału plonotwórczego roślin. Zwłaszcza w plantacjach, które do tej pory były intensywnie eksploatowane, ilość próchnicy glebowej może być na niezadowalającym poziomie.

Mając na uwadze potrzeby truskawek w okresie pozbiorczym, idealnie sprawdza się preparaty zawierające kwasy humusowe. To naturalne związki, które poprawiają strukturę gleby, zwiększają ilość węgla organicznego w gruncie i wzmacniają naturalny wigor roślin. W tym newralgicznym czasie, kiedy nowe liście są szczególnie narażone na niedobory mikro i makroelementów oraz działanie czynników stresowych, kwasy humusowe pomogą zadbać o ich stan.

Duże i silne systemy korzeniowe gwarancją obfitych zbiorów truskawek

Prawidłowo rozwinięty system korzeniowy jest kluczowy dla plonowania truskawek. Okres po zbiorach jest trudny dla korzeni, dlatego wtedy warto otoczyć je dodatkową troską. Negatywny wpływ na korzenie mają upalne temperatury, mocne słońce i niewielkie opady. Jak można im pomóc w tym trudnym czasie? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe. Związki te zwiększają zdolność gleby do magazynowania wody oraz wpływają na strukturę gleby, zwiększając jej gruzełkowatość i poprawiając stosunki wodno-powietrzne. Dzięki temu strefa korzeniowa dłużej zatrzymuje wodę, a więc rośliny łatwiej ją pobierają.

Mocniejsze korzenie i więcej wody oznacza, że rośliny nie tylko lepiej rosną i plonują, ale również są bardziej odporne na czynniki stresowe. W rzeczywistości kwasy humusowe poprawiają naturalny wigor roślin i wzmacniają ich wytrzymałość. Pamiętaj jednak, że nie są środkiem ochrony roślin. Nie pomogą w przypadku, gdy plantacja już została zaatakowana przez jakieś choroby.

Chcesz dla swoich truskawek żyznej gleby i mocnych korzeni? Zastosuj kwasy humusowe! Czekają na Ciebie obfite zbiory i dorodne owoce.