PL EN DE ES FR RU HR

Jak zwiększyć plony winogron? Wykorzystaj kwasy humusowe!

Dorodne zielone winogrono wyhodowane przy pomocy kwasów humusowych.

Jak zwiększyć plony winogron? Wykorzystaj kwasy humusowe!

Zmiany klimatyczne oraz unijna polityka rolna sprawiają, że uprawa winorośli znajduje się obecnie pod ogromną presją w całej Europie. Nie ma co się więc dziwić, że plantatorzy szukają nowych rozwiązań. Innowacji, które pozwolą im sprostać wyzwaniom stojącym przed współczesnym rolnictwem. Taką nowoczesną metodą jest stosowanie kwasów humusowych, które doskonale sprawdzają się w uprawie winogron. Chcesz wiedzieć więcej o kwasach humusowych i winogronach? Czytaj dalej!

Gleba najważniejszym czynnikiem plonotwórczym winogron

We Włoszech rozpoczęły się zbiory winogron. Jest to więc perfekcyjny moment, aby przeanalizować wyzwania, jakie stoją przed hodowcami tej rośliny. Na pierwszy plan wysuwa się gleba – kluczowy czynnik wpływający na potencjał plonotwórczy każdej rośliny, a więc i winogron. Jakość gleb w Europie spada, co jest niepokojące, ponieważ winorośl jest uzależniona przede wszystkim od jakości gleby – jej żyzności, struktury i właściwości chemicznych. Optymalna struktura gleby wpływa na dostarczanie roślinom wilgoci oraz składników mineralnych. Istotne jest, aby gleba stanowiła stabilne środowisko dla wszystkich żyjących w niej organizmów. Jest to bowiem siedlisko życia milionów pożytecznych mikroorganizmów, które również mają wpływ na strukturę gleby oraz plonowanie roślin.

Zmiany klimatyczne niszczą populacje mikroorganizmów

Ocieplający się klimat wpływa na jakość gleby i liczebność mikroorganizmów. Naukowcy udowodnili, że wskutek zmian klimatycznych ich populacje znacznie zmalały. Winorośl kocha duże ilości światła i wysokie temperatury. Dlatego plantacje są zazwyczaj składane na zboczach. Ma to również swoje wady, m.in. zwiększa odparowywanie wody. W połączeniu ze zmianami klimatycznymi i coraz częściej pojawiającymi się suszami prowadzi to do deficytów wody. Z drugiej strony nagłe i intensywne opady również nie sprzyjają plantacjom, ponieważ wymywają składniki mineralne. Wszystko to powoduje, że w obecnych czasach winogrona są bardziej niż dotychczas narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Sukces w uprawie winorośli w dużej mierze zależy od struktury gleby oraz jej zdolności do zatrzymywania wody. W jaki sposób je poprawić?

Kwasy humusowe i winogrona – jak zwiększyć plon?

Najlepsze efekty w hodowli winorośli daje metoda łącząca w sobie nawożenie mineralne oraz ekologiczne wsparcie. Bez nawozów mineralnych plantacja często się nie obejdzie. Zawartość makroelementów na stokach jest po prostu zbyt niska i trzeba je jakoś dostarczyć. Niemniej jednak uzupełnianie dużych niedoborów przy pomocy nawozów mineralnych może zwiększyć zasolenie gleby oraz zniszczyć jej strukturę. Dlatego lepiej zmniejszyć nawożenie NPK i uzupełnić je stymulatorami wzrostu roślin z kwasami humusowymi.

Kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. Dzięki temu efektywniej pobierają składniki mineralne – zarówno te będące naturalnym bogactwem gleby, jak i te pochodzące z nawozów. W efekcie możesz zastosować mniej nawozów i wciąż cieszyć się optymalnymi korzyściami.

Wszechstronne zastosowanie kwasów humusowych

Kwasy humusowe poprawiają pojemność wymiany kationów oraz retencję wody w glebie. Dzięki temu wpływają na formowanie się kompleksów sorpcyjnych oraz przyswajalność składników mineralnych. Ponadto ograniczają odparowywanie wody i zwiększają jej zatrzymywanie w strefie korzeniowej. To wciąż nie wszystkie pozytywne właściwości substancji humusowych! Zawarte w nich związki węglowe stanowią doskonałe pożywienie dla mikroorganizmów glebowych. Sprawia to, że drobnoustroje prężnie się rozwijają i wspomagają plantację winogron.

Zrównoważone stosowanie kwasów humusowych pomaga w gromadzeniu próchnicy glebowej – a to najlepsze, co możesz zrobić dla swojej plantacji. Próchnica to najżyźniejsza warstwa gleby i w dużej mierze decyduje o potencjale plonotwórczym uprawy. Kwasy humusowe to gwarancja żyznej gleby, która zaowocuje lepszymi plonami.