PL EN DE ES FR RU HR

Jak zwiększyć plony we współczesnym rolnictwie? Wykorzystaj kwas humusowy!

Jak zwiększyć plony we współczesnym rolnictwie? Wykorzystaj kwas humusowy!

Rolnictwo przechodzi gruntowne zmiany, z czym wiążą się nowe wyzwania. Zmiany klimatyczne i programy takie jak Europejski Zielony Ład wymuszają redukcję stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Wielu rolników decyduje się na konwersję swoich gospodarstw na ekologiczne. Do tego dochodzą astronomiczne ceny nawozów, zwłaszcza azotowych. W efekcie wielu producentów obawia się spadku potencjału plonotwórczego swoich upraw. Jak odnaleźć się w tej nowej agronomicznej rzeczywistości? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe – naturalne związki, które użyźniają glebę. Chcesz bliżej poznać ich właściwości? Czytaj dalej.

Szalejące ceny nawozów

Na całym świecie rynek nawozów wpadł w istne szaleństwo. Ceny rosną w zawrotnym tempie. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Oczywiście jest ich wiele i trudno wskazać jednego winowajcę. Eksperci wymieniają przede wszystkim wysokie koszty energii i transportu. Do tego dochodzi rosnąca popularność produktów ekologicznych, które zaczynają wypierać z rynku tradycyjne nawozy. Z drugiej strony popyt na sztuczne nawozy wciąż jest ogromny i stąd ich wysokie ceny.

Niektórzy rolnicy w obecnej sytuacji na rynku nawozów doszukują się zmowy polskich producentów, którzy sprzedają swoje preparaty za granicę, a kontrakty z polskimi rolnikami zrywają. Chociaż czynniki sytuacji na rynku nawozów są złożone, to jedno jest pewne: olbrzymi ceny są faktem. Jak wobec tego sobie poradzić i zadbać o plonowanie roślin? Odpowiedzią są kwasy humusowe i preparat FLORAHUMUS. Jak pokazują przeprowadzone badania, nasz stymulator wzrostu pozwala zwiększyć wydajność nawozów, dzięki czemu rolnik może zredukować nawożenie NPK nawet o 40% i utrzymywać plonowanie na stabilnym, wysokim poziomie. Dzięki temu nie dość, że w kieszeni rolnika zostanie więcej pieniędzy, to dodatkowo będzie bardziej ekologiczny, ponieważ stosowanie kwasów humusowych nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska.

Wkracza Europejski Zielony Ład

Drogie nawozy to nie jedyne co spędza sen z powiek polskim rolnikiem. Kolejnym elementem kształtującym krajobraz współczesnego rolnictwa jest Europejski Zielony Ład, czyli unijny program mający na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie. Aby osiągnąć ten ambitny cel, potrzebne są zmiany w przemyśle, w tym sektorze rolnictwa, który jest jednym z większych emiterów gazów cieplarnianych. To dlatego wśród planów Komisji Europejskiej znalazły się postulaty ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o 50% do 2030 roku oraz zwiększenie udziału gospodarstw ekologicznych w ogóle upraw.

Rolnictwo przechodzi więc zmianę w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji, co oczywiście wiążę się z koniecznością dopasowania stosowanych metod agronomicznych. Skoro sztuczne pestycydy i nawozy odchodzą do lamusa, to jak wspierać potencjał plonotwórczy upraw? Podstawą jest dbanie o jakość i żyzność gleby. Świetnie tę funkcję spełniają preparaty zawierające kwasy humusowe.

Kwas humusowy: co to jest?

Kwasy humusowe to idealne rozwiązanie dla obu przedstawionych problemów, czyli drożejących nawozów oraz zwrotowi w kierunku rolnictwa ekologicznego. Dlaczego? Ponieważ są to naturalne związki zwiększające żyzność gleby, a więc przyswajalność składników pokarmowych. Dlatego pozwalają na ekologiczny wzrost potencjału plonotwórczego upraw.

Kwasy humusowe powstają w wyniku przemiany materii organicznej, ale można je także pozyskiwać z węgla brunatnego lub torfu. Są głównym składnikiem próchnicy glebowej, czyli wierzchniej, najżyźniejszej warstwy podłoża. Mają kolosalne znaczenie dla urodzajności gleby i wpływają na jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Naturalny proces powstawania kwasów humusowych jest długotrwały. W tym miejscu na agronomiczną arenę wkraczają stymulatory wzrostu roślin bazujące na kwasach humusowych, takie jak FLORAHUMUS. Pomagają one zwiększyć ilość substancji humusowych w glebie, a co za tym idzie podnieść jej potencjał plonotwórczy.

Kwasy humusowe źródłem żyznej gleby

Kwasy humusowe wpływają na wszystkie najważniejsze fizyczne i chemiczne parametry gleby, a także regulują zachodzące w niej procesy biologiczne. Przede wszystkim poprawiają strukturę gleby, dzięki czemu zwiększają retencję wody. Tym samym sprawiają, że woda pochodząca z opadów jest dłużej zatrzymywana w glebie oraz łatwiej dostępna dla roślin. Ponadto kwasy humusowe wspomagają zlepianie gleby w agregaty, dzięki czemu staje się ona odporniejsza na wywiewanie i wymywanie, czyli tzw. erozję.

To oczywiście nie wszystko. Substancje humusowe regulują odczyn gleby (a trzeba pamiętać, że niewłaściwe pH podłoża ogranicza przyswajanie składników mineralnych). Mają również zdolność do chelatacji metali ciężkich. Dzięki temu pomagają w oczyszczaniu gleby ze szkodliwych substancji. Stanowią także pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, np. bakterii wiążących azot z atmosfery. Krótko kwasy humusowe wytwarzają w glebie zdrowe i stabilne środowisko, w którym wszystkie ważne organizmy prężnie się rozwijają, a procesy chemiczne i biologiczne zachodzą w optymalnych warunkach.

Wszystkie te cechy sprawiają, że kwasy humusowe wpływają na rozwój i wegetację roślin. Stymulują wzrost systemów korzeniowych, przyczyniają się do produkcji chlorofilu w liściach i zwiększają potencjał plonotwórczy upraw. Dzięki nim można ograniczyć nawożenie mineralne, tym samym znacznie oszczędzając na tym zabiegu (zwłaszcza przy obecnych cenach). Co najważniejsze – osiągają te efekty w sposób przyjazny środowisku, a więc zgodny z aktualnymi unijnymi wytycznymi.

Pragniesz obfitych plonów, większych zysków i uprawy zgodnej z ekologicznymi normami? Zastosuj FLORAHUMUS!