PL EN DE ES FR RU HR

Jak zwiększyć plony w ekologicznym sadzie?

Jak zwiększyć plony w ekologicznym sadzie?

Coraz większa liczba plantatorów decyduje się na sady ekologiczne. Czym jest to spowodowane? Zachęcają przede wszystkim dotacje do środków produkcji oraz rosnący popyt na produkty pochodzenia ekologicznego. Choć potencjalne zyski są zachęcające, to trzeba jednak mieć na uwadze, że w ekologicznych sadach nie można korzystać z nawozów mineralnych. Jak więc wspierać rozwój roślin? Wystarczy wykorzystać kwasy humusowe! Czytaj dalej, a dowiesz się, czym są i jakie niosą korzyści dla gleby i plonów w ekologicznych sadach.

Ekologiczne sady. Co jest zabronione?

Dlaczego ekologiczna uprawa roślin w sadach jest problematyczna? Przecież plony można sprzedawać drożej niż te z plantacji wspieranych sztucznymi nawozami. To prawda, ale zazwyczaj jest ich mniej, ponieważ pozbawione pomocy ze strony nawozów mineralnych rośliny nie mają dostępu do wystarczającej ilości składników pokarmowych. W sadach ekologicznych nie wolno używać chemicznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Dlatego sadownicy sadzą drzewka i krzewy owocowe w mniejszym zagęszczeniu – w przeciwnym razie konkurowałyby między sobą o ograniczone zasoby i szybko wykorzystały wszystkie dostępne w glebie mikro i makroelementy. Oczywiście taka sytuacja znacząco ograniczyłaby plony i zwiększyła podatność roślin na czynniki stresowe.

Skoro w sadach ekologicznych nie powinno się stosować sztucznych nawozów, to jak wspierać plonowanie drzewek? Podstawowym działaniem, które pozwoli zmaksymalizować potencjał plonotwórczy ekologicznych plantacji, jest dbanie o jakość i żyzność gleby.

Gleba: najważniejsza część każdego sadu

Trywialne jest stwierdzenie, że to od gleby zależą plony. W tych plantacjach, gdzie jest wyjałowiona i zniszczona, rośliny szybko niszczeją, a cały sad popada w ruinę. Ponieważ drzewka i krzewy są osłabione, to padają łatwym łupem szkodników i chorób – a nawet nie możemy im wtedy pomóc chemicznymi środkami ochrony roślin.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Dlatego podniesienie jakości gleby ma absolutnie kluczowe znaczenie dla zdrowia i plonowania roślin. Tam, gdzie gleba jest żyzna, a plantacja ma zapewnione optymalne warunki do wzrostu, wszystkie uprawy prężenie się rozwijają. Które cechy gleby są najważniejsze? Powinna mieć odpowiednią strukturę fizyczną i pojemność wodną, a także zawartość próchnicy (minimum 2%; zalecane nawet do 4%). Próchnica glebowa to najżyźniejsza warstwa podłoża, która decyduje o jego właściwościach fizycznych i chemicznych (np. pomaga zapobiegać wystąpieniu tzw. głodu azotowego). To nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Gleba powinna także mieć odpowiedni odczyn. Optymalna wartość pH różni w zależności od gatunku, ale dla większości drzew owocowych powinna mieścić się w zakresie 5,5 – 6,5. O odpowiednią żyzność i pH gleby należy zadbać jeszcze przed zasadzaniem roślin.

Ekologiczne sady. Jakie gatunki roślin wybrać?

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, planując założenie ekologicznego sadu, jest dobór odpowiednich gatunków. Niektóre z nich dużo lepiej nadają się do plantacji przyjaznych środowisku niż inne. Dzieje się tak, dlatego że mają większą wrodzoną odporność i dzięki temu lepiej znoszą czynniki stresowe takie jak susze i choroby. Jest dużo większa szansa, że takie gatunki poradzą sobie bez chemicznych środków ochrony roślin.

Które to gatunki? M.in. aronia, jagoda kamczacka, borówka oraz jabłoń – zwłaszcza to ostatnia jest niezwykle wytrzymała i zniesie niemalże wszystko, co może nasłać na nią natura. Ponadto ma mniejsze wymagania glebowe od innych roślin owocowych. Poradzi sobie w gorszych warunkach pogodowych i środowisku glebowym. Oczywiście nie oznacza to, że wymienione wyżej drzewa i krzewy owocowe są całkowicie niezniszczalne i można je pozostawić na pastwę losu. Wciąż trzeba się nimi opiekować i zadbać o optymalne warunki wegetacji, dzięki czemu odwdzięczą się obfitymi, zdrowymi i smacznymi plonami.

Kwasy humusowe w sadach ekologicznych

Sadownik decydujący się na ekologiczną plantację ma do swojej dyspozycji znacznie mniej środków niż w uprawach konwencjonalnych, dlatego musi poważnie przeanalizować dostępne produkty. Podstawowy nawóz stosowany w ekologicznych sadach to obornik, który pomaga zwiększyć dostępność składników mineralnych w glebie. Choć nie jest tak mocny, jak sztuczne nawozy, to wciąż stanowi potężne wsparcie dla uprawianych roślin.

W sadach ekologicznych doskonale sprawdzają się kwasy humusowe. Nie są co prawda nawozem, ale w kompleksowy sposób wspierają glebę i podnoszą jej jakość. Poprawiają stosunki wodno-powietrzne i zwiększają retencję wody, dzięki czemu gleba magazynuje więcej wody oraz dłużej utrzymuje wilgoć. Oprócz tego kwasy humusowe pomagają zwiększyć ilość próchnicy glebowej, czyli warstwy gleby o największej aktywności biologicznej i zasobności w składniki mineralne. Mają także pozytywny wpływ na systemy korzeniowe, dzięki czemu rośliny efektywniej pobierają wodę i substancje pokarmowe.

Najważniejsze jest jednak to, że kwasy humusowe są całkowicie ekologiczne. W przypadku bazującego na substancjach humusowych preparatu FLORAHUMUS potwierdza to certyfikat ekologiczności wydany przez IUNG. FLORAHUMUS to produkt bezpieczny dla środowiska, z którego z powodzeniem korzystają rolnicy i sadownicy. To prosty i skuteczny sposób na poprawę żyzności gleby!