PL EN DE ES FR RU HR

Jak zaplanować i uprawiać ogród warzywny? Porady

Kobieta wykonuje prace ogrodowe w ogrodzie warzywnym

Jak zaplanować i uprawiać ogród warzywny? Porady

Czy ogród warzywny może być piękny? Oczywiście, że tak! Nie musisz wybierać między funkcjonalnością, czyli dostępem do świeżych i zdrowych warzyw, a urokliwym powabem oferowanym przez gatunki ozdobne. Warzywnik może być estetyczny, a uprawianie zarówno gatunków jadalnych, jak i ozdobnych sprawi, że Twój ogród będzie zdrowszy i silniejszy. Jak zaaranżować taki ogród? Poznaj porady na stworzenie idealnego ogrodu.

Estetyczny ogród warzywny – czy to możliwe?

Warzywa z własnego ogródka to doskonała alternatywa dla tych sklepowych. Są smaczne i zdrowe, a ich wyhodowanie jest tańsze niż kupno odpowiedników w markecie czy na rynku. Nie dziwi więc rosnąca popularność przydomowych warzywników. W uprawach warzyw najważniejsza jest jakość i ilość zbiorów, a walory estetyczne spadają na drugie miejsce. Jednak wcale nie musisz dokonywać wyboru – albo duże ilości zbiorów, albo piękny ogród wzbudzający podziw Twoich gości. Te dwa aspekty da się połączyć – możesz mieć ogród jednocześnie spektakularnie wyglądający i spełniający funkcję wytwarzania plonów. Oto jak to osiągnąć.

Przy wyborze pamiętaj o kolorze

Kolory w ogrodzie są ważne. Dlatego już na etapie planowania przemyśl koncepcję i wybierz odpowiednie rośliny. Pamiętaj nie tylko o tym, że muszą do siebie pasować pod względem uprawowym (niektóre gatunki nie tolerują towarzystwa innych, np. kapusta i rzodkiewka nie powinny rosnąć przy pomidorach), ale również kolorystycznym.

Jak dobierać kolory w ogrodzie? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ decydują głównie wyczucie, intuicja i osobiste preferencje. Zaufaj swojej wyobraźni i nie polegaj tylko na gotowych rozwiązaniach znalezionych w sieci, choć oczywiście możesz się nimi inspirować. Polecamy np. połączenie sałaty z fiołkami. Taka kompozycja wygląda wspaniale nie tylko w ogrodzie, ale i na talerzu! Na koniec dobra rada: nie przesadzaj z krzykliwymi barwami – uzupełniaj je bardziej stonowaną kolorystyką.

Dobry plan to podstawa

Aranżację ogrodu zacznij od dokładnego planu. Plan ten powinien uwzględniać nie tylko dobór roślin (uzupełniających się kolorystycznie), ale także strukturę i układ ogrodu: rozmiar i rozkład grządek oraz rozmieszczenie ścieżek i punktów wejścia. Weź pod uwagę to, że potrzebujesz swobodnego dostępu do roślin, aby móc je pielęgnować i podlewać, a później zbierać owoce Twojej ciężkiej pracy.

A jak sprawić, żeby ogród nabrał estetycznych walorów? Możesz użyć krzewów jako wiatrochronów – nie tylko pomogą w osłonie innych roślin, ale też wyglądają lepiej niż płoty i ściany. Uwzględnij potrzeby roślin: niektóre wymagają większej przestrzeni i nie można ich sadzić zbyt gęsto.

Które gatunki roślin wybrać?

Wybór warzyw do ogrodu to poważna sprawa – zwłaszcza jeśli zależy Ci nie tylko na samych zbiorach, ale też na tym, aby ślicznie wyglądały. Trochę już wspomnieliśmy o tym, na co warto zwracać uwagę podczas decyzji: na kolorystyczne współgranie oraz na potrzeby konkretnych gatunków. W gruncie rzeczy najważniejsze pozostaje jednak to, co zwyczajnie lubisz. Cóż Ci przyjdzie ze spektakularnego ogrodu, jeżeli będzie pełen warzyw i owoców, za którymi nie przepadasz? Dlatego zasadź tylko to, co lubisz jeść. Wśród warzyw, które cieszą się opinią smacznych, a jednocześnie pięknie wyglądają, warto wymienić sałatę, buraki, jarmuż, dynię czy pomidory. Oczywiście to kwestia gustu i nie każdemu muszą smakować ani się podobać, ale możesz być pewien, że jeśli odpowiednio o nie zadbasz, to uczynią z Twojego ogrodu istne arcydzieło.

Co na lepsze zbiory i wygląd roślin? Tylko kwasy humusowe!

Jeżeli pragniesz ogrodu, który zachwyca pięknem i rodzi obfite zbiory, to mamy dla Ciebie idealny środek. To FLORAHUMUS – stymulator wzrostu roślin bazujący na kwasach humusowych. Brzmi tajemniczo? Spieszymy z wyjaśnieniami. Kwasy humusowe powstają w skomplikowanych procesach przemiany materii organicznej, a pod względem chemicznym należą do kategorii supercząsteczek. Chemiczny żargon może wydawać się trudny, ale najważniejsze są właściwości kwasów humusowych i ich pozytywny wpływ na glebę.

Substancje humusowe pomagają zwiększyć ilość próchnicy w glebie, która ma ogromne znaczenie dla jej żyzności. Ponadto poprawiają zdolność gleby do magazynowania wody oraz sprawiają, że rośliny mają łatwiejszy dostęp do składników mineralnych. Stymulują również wzrost systemów korzeniowych oraz produkcję chlorofilu w liściach, dzięki czemu są one soczyście wybarwione.

Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe w skuteczny i wydajny sposób na poprawę żyzności gleby. Dodatkowo aplikacja substancji humusowych jest bezpieczna dla ludzi i środowiska, są to bowiem substancje ekologiczne. Z powodzeniem wykorzystuje się je w rolnictwie w celu poprawy plonów. Jednak to nie jest ich jedyne zastosowanie. Poprawiają także wygląd roślin oraz ich naturalny wigor, sprawiając, że są bardziej odporne na czynniki stresowe. Okazuje się więc, że wcale nie musisz wybierać między estetyką a funkcjonalnością. Zastosuj kwasy humusowe, a Twoje rośliny będą cieszyły wspaniałymi owocami nie tylko podniebienie, ale również oczy.