PL EN DE ES FR RU HR

Jak zadbać o system korzeniowy roślin? Pomogą kwasy humusowe!

System korzeniowy roślin kwasy humusowe

Jak zadbać o system korzeniowy roślin? Pomogą kwasy humusowe!

System korzeniowy to fundament zdrowia i wzrostu rośliny. To właśnie od niego w dużej mierze zależy powodzenie uprawy. Dlaczego system korzeniowy roślin jest tak ważny? Jak wspierać jego rozwój?

Czym jest system korzeniowy roślin?

Systemem korzeniowym określa się zespół wszystkich korzeni danej rośliny. W zależności od gatunku rośliny wyróżnia się różne rodzaje systemów korzeniowych, w tym dwa główne: palowy i wiązkowy. Bywają różnorodne pod względem głębokości, rozgałęzienia czy liczebności korzeni bocznych. Niezależnie od rodzaju system korzeniowy to jeden z podstawowych organów wegetatywnych rośliny. Odpowiada m.in. za pobieranie wody i składników mineralnych, kotwiczenie rośliny w glebie oraz magazynowanie substancji odżywczych.

Korzenie są ważne na każdym etapie rozwoju roślin, ale szczególnie istotne są w początkowych fazach wegetacji. Mocny, dobrze rozwinięty system korzeniowy zapewni plantacji dobry start w tym najbardziej newralgicznym okresie wzrostu.

Co daje dobrze rozwinięty system korzeniowy roślin?

Korzenie odpowiadają przede wszystkim za pobieranie składników pokarmowych z gleby. Dlatego prawidłowo rozwinięty system korzeniowy zwiększa efektywność wchłaniania substancji mineralnych, a co za tym idzie, jest kluczowy dla osiągnięcia wysokich plonów w rolnictwie. Ponadto rozwinięte korzenie mogą sięgnąć do głębszych warstw gleby, w których wilgoć utrzymuje się dłużej. A więc takie uprawy są bardziej odporne na czynniki stresowe związane z suszą lub okresowymi deficytami wody. Choć trzeba mieć na uwadze, że wiele zależy od gatunku uprawianych roślin – niektóre mają naturalnie głębsze korzenie, a inne płytsze.

Metody wspierania wzrostu systemu korzeniowego

System korzeniowy jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Jednak warunki środowiskowe także mają wpływ na rozwój korzeni. Korzenie rosną lepiej w glebie żyznej, dlatego powinniśmy zacząć właśnie od przygotowania gleby przed siewem. Chodzi tutaj nie tylko o zasobność w składniki odżywcze, ale także ilość materii organicznej czy właściwości fizykochemiczne (np. przepuszczalność). Istotne jest również utrzymanie odpowiedniego pH – gdy odczyn jest zbyt kwaśny, to korzenie nie mogą efektywnie pobierać składników mineralnych, przez co gorzej się rozwijają. Jak zadbać o glebę? Pomaga regularne spulchnianie (dzięki któremu korzenie łatwiej wnikają w głąb gleby) oraz zbilansowane nawożenie, łączące w sobie nawozy mineralne (na rozwój korzeni przede wszystkim bogate w fosfor) oraz naturalne, które oprócz składników pokarmowych zwiększają ilość materii organicznej w glebie. Doskonałym pomysłem jest także wykorzystanie kwasów humusowych.

Kwasy humusowe na rozwój korzeni

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które wpływają na glebę, a więc środowisko wzrostu korzeni. Najważniejsze właściwości substancji humusowych to:

Dzięki temu gleba staje się żyźniejsza, a to sprawia, że systemy korzeniowe roślin lepiej się rozwijają, mają bardziej rozbudowane korzenie włośnikowe i łatwiej dostają się do głębszych warstw gleby. W efekcie skuteczniej pobierają wodę oraz niezbędne mikro- i makroelementy. Są także bardziej odporne na czynniki stresowe (np. związane z okresowymi niedoborami wody) czy nawet niektóre choroby. Wszystko to przekłada się na zdrowy wzrost i obfite plonowanie plantacji.

Rozwinięty system korzeniowy roślin decyduje o potencjale plonotwórczym plantacji

Dbanie o system korzeniowy roślin jest kluczowe dla osiągnięcia zdrowych i wydajnych upraw. Najbardziej newralgiczny jest początkowy okres wegetacji. Później korzenie są już zazwyczaj lepiej rozwinięte, chociaż tak naprawdę przez cały okres wzrostu roślin należy o nie dbać. Silniejszy system korzeniowy to lepszy rozwój plantacji, a lepiej rozwinięta plantacja to większe plony.

Aby zapewnić korzeniom optymalne warunki wzrostu, warto zastosować kwasy humusowe – naturalne substancje poprawiające właściwości gleby. Dzięki nim korzenie są lepiej przygotowane do stawiania czoła wyzwaniom środowiskowym i efektywniej wykorzystują składniki odżywcze, co prowadzi do wyższych plonów.