PL EN DE ES FR RU HR

Jak wyhodować idealne pomidory? 5 rad

uprawa pomidorów

Jak wyhodować idealne pomidory? 5 rad

Nadchodzi sezon na pomidory! Wszyscy pasjonaci uprawy tych roślin – zarówno starzy wyjadacze, jak i nowicjusze – zabierają się do ich hodowli. Chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami dorodnych owoców? Zebraliśmy 5 prostych rad, które sprawią, że Twoje rośliny będą cieszyły się doskonałym zdrowiem i wytrzymałością, a krzaki będą pełne perfekcyjnych pomidorów. Jak to zrobić?

1. Przygotuj rozsady.

Dlaczego przed wsadzeniem pomidorów do gruntu warto przygotować rozsady? Ponieważ dzięki temu zyskasz kontrolę nad warunkami w pierwszych, najbardziej newralgicznych okresach rozwoju roślin. Wysiej nasiona do inspektów lub miniszklarenek i trzymaj je na słonecznym miejscu w mieszkaniu. Dzięki temu chronisz rośliny przed zimnem, a więc możesz zacząć hodowlę wcześniej, gdy na zewnątrz panują jeszcze mrozy. Do gruntu przesadzisz je, gdy podrosną i będą silniejsze – choć pamiętaj, że przed tym trzeba je zahartować, a więc zaaklimatyzować do warunków zewnętrznych. W przeciwnym wypadku przesadzenie do gruntu będzie dla pomidorów dużym szokiem, którego mogą nie wytrzymać.

2. Zadbaj o stanowisko.

Prawidłowe stanowisko ma kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy pomidorów i to od niego w dużej mierze zależy potencjał plonotwórczy roślin. Sadź pomidory w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od silnych wiatrów. Krzaki potrzebują dużo słońca, aby dobrze rosnąć i plonować. Ponadto upewnij się, że gleba jest dobrze przygotowana i żyzna. Pomidory potrzebują gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oraz dobrze przepuszczalnej. Możesz dodać kompost lub obornik, aby poprawić jakość gleby, a także dodatkowo wesprzeć ją kwasami humusowymi.

3. Regularnie nawadniaj uprawę.

Podlewaj pomidory regularnie, ale uważaj, aby ich nie przelać. Pomidory lubią glebę lekko wilgotną, ale nadmiar wody może prowadzić do chorób i gnicia korzeni. Używaj rozpryskiwacza lub podlewaj rośliny wczesnym rankiem, aby woda miała czas na wsiąknięcie do gleby przed wieczorem. Nie nawadniaj w dużym słońcu i staraj się nie lać wody po liściach, ponieważ może to je poparzyć, co doprowadzi do podatności na choroby.

4. Wybierz odpowiednią odmianę

Przed wybraniem odmiany pomidorów musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Będziesz hodować rośliny w ogródku czy szklarni? Jak z warunkami na stanowisku – czy będą miały wystarczający dostęp do słońca? Jaki smak i kształt owoców preferujesz? Ważniejsza jest dla ciebie odporność na choroby czy plenność? Wszystko to musisz wziąć pod uwagę przed wyborem nasion.

5. Zastosuj kwasy humusowe w uprawie pomidorów

Kwasy humusowe to naturalne związki występujące w glebie i odpowiadające za jej właściwości fizykochemiczne. Można je również pozyskiwać z węgla lub torfu i w ten sposób wykorzystywać do produkcji innowacyjnych stymulatorów wzrostu roślin. Takie stymulatory są niezwykle pożądane dla pomidorów. Kwasy humusowe zwiększają bowiem zdolność gleby do magazynowania wody i składników odżywczych, co jest korzystne dla roślin takich jak pomidory, które mają wysokie wymagania pokarmowe oraz potrzebują dużo wody. Ponadto kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby, co ułatwia przepuszczanie wody i powietrza, oraz stymulują wzrost pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Wzmacniają także systemy korzeniowe roślin, dzięki czemu są one bardziej odporne na czynniki stresowe. Kwasy humusowe sprawiają, że pomidory rozwijają się zdrowo i obficie plonują – czego chcieć więcej?