PL EN DE ES FR RU HR

Jak wyhodować doskonałe domowe pomidory? Zastosuj kwasy humusowe!

kwasy humusowe i pomidory

Jak wyhodować doskonałe domowe pomidory? Zastosuj kwasy humusowe!

Podobno za pieniądze nie kupisz tylko dwóch rzeczy: prawdziwej miłości oraz domowych pomidorów. Tak głoszą słowa wyśpiewywane przez Guy’a Clarka, amerykańskiego muzyka country. Cóż, w znalezieniu miłości Ci nie pomożemy – ale w wyhodowaniu domowych pomidorów już jak najbardziej! Śpieszymy z najlepszymi wskazówkami dotyczącymi uprawy pomidorów. Dobrze dobraną parą są kwasy humusowe i pomidory!

Wymagania w uprawie pomidorów: słońce przyjacielem roślin

Jedną z ważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę w uprawie pomidorów, to dostęp do słońca. Zdecydowana większość roślin lubi słońce, ale pomidory doprawdy je uwielbiają. To w końcu roślina pochodząca z ciepłych krajów. Dlatego krzaki pomidorów potrzebują aż minimum osiem godzin światła dziennie. Oczywiście nie musisz stać nad nimi z zegarkiem w ręku i pieczołowicie odmierzać czas nasłonecznienia. Niemniej jednak zapamiętaj, że w miejscach zacienionych, pomidory będą miały problem z optymalnym wzrostem.

Zadbaj o odpowiednio dużo przestrzeni

Słońce słońcem, ale to oczywiście nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Oprócz tego sadzonki potrzebują dużo miejsca, aby miały przestrzeń na rozgałęzienie oraz nie podbierały sobie nawzajem składników pokarmowych. Ludzie też czasami nie lubią tłumów – ale mogą, w przeciwieństwie do roślin, uciec z przepełnionych miejsc lub zwyczajnie ich unikać. Tymczasem sadzonki są skazane na takie warunki, jakie im zapewnisz. Jeżeli będą rosły w dużym zatłoczeniu to spowolni ich wzrost oraz wzmocni stres, co zwiększy ryzyko zachorowania. Jeżeli hodujesz pomidory w doniczkach, to każda sadzonka powinna mieć własną.

Sposób na większą odporność roślin? Usuń najstarsze części pomidorów

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym niektórzy hodowcy pomidorów zapominają, jest usuwanie liści z dolnej części łodygi. Zaczyna się to robić, gdy krzak osiągnie wysokość około 90 cm. i potem systematycznie odcina się liście znajdujące się wyżej. Po co to robić? Liście na dole łodygi są najstarsze oraz znajdują się najbliżej gleby, a więc są najbardziej narażone na ataki szkodliwych grzybów. Ponadto dociera do nich najmniej słońca, przez co są jeszcze słabsze. Jednocześnie roślina potrzebuje składników pokarmowych, aby je utrzymać – a przez to drogocennych substancji będzie mniej dla owoców.

Kwasy humusowe i pomidory: doskonałe połączenie

Ostatnia, chociaż najważniejsza rada, dotyczy gleby. To w końcu od niej w dużej mierze zależy ilość i jakość zbiorów. W wielu regionach Polski grunty są niskiej jakości, a przez to wymagane jest stosowanie nawozów mineralnych. Zapewne nie po to zamierzasz samemu hodować pomidory, żeby używać na nich chemicznych nawozów. Jaka jest alternatywa? Po pierwsze nawozy organiczne (np. kompost), a po drugie kwasy humusowe. Substancje humusowe nie są nawozem, ale w znacznym stopniu poprawiają żyzność gleby. Ulepszają strukturę gleby, m.in. zwiększając jej pojemność wodną. Dzięki temu zwiększają przyswajalność składników pokarmowych przez pomidory. Dlatego, choć same nie są nawozem, to mają mocne działanie stymulujące wzrost roślin. Co najważniejsze – osiągają to w sposób przyjazny środowisku. Efekty te zostały potwierdzone zarówno przez ogrodników i rolników, jak i naukowców. Badania na pomidorach przeprowadzone na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie potwierdziły wpływ substancji humusowych na rozwój korzeni. W związku z tym można stwierdzić, że kwasy humusowe i pomidory to doskonałe połączenie.

Sposób na domową uprawę? Kwasy huminowe i pomidory

Co mógł mieć na myśli Guy Clark, gdy śpiewał, że domowych pomidorów nie kupisz za żadne pieniądze? Przecież wielu „domowych” ogrodników sprzedaje swoje zbiory. To jednak nie to samo, co pomidor wyhodowany własnoręcznie. Wtedy w smaku czujesz również własny wysiłek, jaki włożyłeś w pielęgnacje roślin. Masz pewność tego, jakie substancje zostały użyte, aby wspierać plonowanie. Sam o wszystko zadbałeś i możesz rozkoszować się efektami swojej ciężkiej pracy. Pyszne, soczyste i zdrowe – takie owoce na Ciebie czekają! A jeśli nie przekonują Cię walory smakowe, to być może ważniejsze są ekonomiczne? Pomidory z upraw ekologicznych to nie lada wydatek. Jak wyhodujesz je sam, to zaoszczędzisz i codziennie będziesz mieć dostęp do świeżych pomidorów. A jeżeli zastosujesz się do wskazówek z tego artykułu, to z wyhodowaniem pomidorów nie będziesz miał żadnych problemów.