PL EN DE ES FR RU HR

Jak wydłużyć okres zbiorów warzyw?

Warzywa z ogrodu podlanego kwasem humusowym

Jak wydłużyć okres zbiorów warzyw?

Zbliża się jesień, a to dla większości ogrodników smutny czas. Kończą się zbiory większości warzyw, a rośliny, które z taką czułością pielęgnowaliśmy, słabną. Chcesz dalej cieszyć się ogrodem, roślinami i plonami warzyw? Są pewne sposoby, które pozwalają wydłużyć okres zbiorów. Zobacz, jak to zrobić.

Wybierz odpowiednie gatunki warzyw

Większość ogrodników hobbystów sadzi wszystkie warzywa wiosną, a plony zbiera latem. Przez resztę roku ogród idzie w zapomnienie. Tymczasem istnieją odmiany dojrzewające później. Posadź takie rośliny, które są odporne na zimno i mają dłuższy okres wegetacji. Zaplanuj ogród tak, aby świeże warzywa mieć również we wrześniu. Ba, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych nawet w październiku!

No dobrze czas na konkrety. Co to za warzywa? Przede wszystkim sałata, rzodkiewka, brokuły, szpinak, jarmuż czy marchewka. Plony z tych upraw możesz zbierać aż do nadejścia mrozów (oczywiście, jeśli posadzisz je odpowiednio późno).

Podwyższone grządki chronią przed mrozami

Kolejną metodą, która pozwoli Ci nieco wydłużyć sezon, to zbudowanie podwyższonych grządek. W takich grządkach gleba lepiej się nagrzewa i zatrzymuje wilgoć, a także jest bardziej odporna na niskie temperatury. W efekcie rośliny można posadzić wcześniej niż w przypadku sadzenia bezpośrednio do gruntu, co wydłuża ich okres wegetacyjny.

Takie rozwiązanie jest oczywiście bardziej czasochłonne i kosztowne niż zwykła uprawa w gruncie. Z drugiej zaś strony pielęgnacja roślin w podwyższonych grządkach jest łatwiejsza. Zabiegi takie jak odchwaszczanie są mniejszym obciążeniem dla kręgosłupa, a sama presja ze strony chwastów także jest ograniczona. Dzięki temu możesz otrzymać lepsze plony przy mniejszym nakładzie pracy.

Które warzywa nadają się do upraw na podwyższonych grządkach? Niemalże wszystkie, ale najlepiej sprawdzają się m.in. sałata, pomidory oraz marchew.

Ściółkowanie chroni glebę

Ściółkowanie to zabieg polegający na wyłożeniu gleby warstwą ochronną, np. ze słomy. Dzięki temu lepiej zatrzymuje ona ciepło i wilgoć. Warto zastosować ściółkę niezależnie od tego, czy planujesz wydłużyć okres zbiorów, czy nie – jest to niejako dodatkowy bonus. Ściółka pomaga chronić warzywa okopowe przed mrozami, a także ułatwia nawadnianie i zmniejsza presję ze strony chwastów. Podłoże lepiej trzyma temperaturę, dzięki czemu warzywa takie jak marchew, kapusta lub buraki pozostaną jędrne nawet po nastaniu pierwszych chłodów.

Używanie osłon wydłuża okres zbiorów

Zastosowanie osłon pozwala ochronić rośliny przed zimnem. Tym samym nie tylko mają lepsze warunki wzrostu, ale też można je posadzić wcześniej, co wydłuży okres zbiorów. Jaką osłonę wybrać? Jest ich wiele: specjalne ochronne kaptury, agrowłókniny, folie przenośne, tunele i miniszklarenki. Miej jednak na uwadze, że tego typu osłony powodują wzrost wilgotności, a ciepło i wilgotność to idealne warunki rozwoju patogenów. Dlatego zadbaj o ochronę roślin i uważnie monitoruj plantację w poszukiwaniu wszelkich oznak choroby, aby w porę zareagować i oddzielić zainfekowane rośliny, zanim choroba się rozprzestrzeni. Innym problemem jest ewentualne zabrudzenie np. tunelu foliowego, co ograniczy dostęp promieni słonecznych do roślin. Ponadto niebezpieczne są duże upały – w tym wypadku trzeba pamiętać o ściąganiu osłon lub przynajmniej uchylaniu drzwi do tunelu w celu przewietrzenia, zmniejszenia temperatury oraz wilgotności.

Kwasy humusowe – prosty, tani i skuteczny sposób na obfite zbiory

Niezależnie od tego, które metody na wydłużenie okresu zbiorów wybierzesz, wciąż musisz zadbać o idealne warunki wzrostu dla swoich warzyw. Oprócz dostępu do światła i wody wymagają odpowiedniej gleby i składników mineralnych przez cały okres wegetacji. Jak zapewnić im odpowiednie mikro i makroelementy?

W tym celu wykorzystaj kwasy humusowe. To naturalne związki, które poprawiają żyzność gleby. Choć same nie dostarczają substancji mineralnych, to jednak zwiększają ich dostępność dla roślin. To dlatego, że kompleksowo wspierają glebę i żyjące w niej mikroorganizmy, które biorą udział w obiegu pierwiastków. Dodatkowo kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych, a to sprawia, że skuteczniej wchłaniają one wodę wraz z niezbędnymi składnikami.

Lepsza gleba, wzmocnione korzenie i zwiększona przyswajalność składników odżywczych – oto co zyskasz, stosując kwasy humusowe. Obfite zbiory będą towarzyszyły Ci przez cały sezon!