PL EN DE ES FR RU HR

Jak uprawiać ziemniaki ekologicznie? Wykorzystaj kwasy humusowe!

ekologiczna uprawa ziemniaków i kwasy humusowe

Jak uprawiać ziemniaki ekologicznie? Wykorzystaj kwasy humusowe!

Ziemniaki to w Polsce jedna z najważniejszych roślin, która stanowi kluczowy element przemysłu żywieniowego. Ze względu na swoją popularność i duży popyt ziemniaki są dochodowym produktem dla gospodarstw, zwłaszcza tych prowadzonych w systemie ekologicznym. Jak prowadzić ekologiczną uprawę ziemniaków? Czy warto zastosować kwasy humusowe? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Wymagania w ekologicznej uprawie ziemniaków

Trzeba pamiętać, że ekologiczna uprawa ziemniaków jest bardziej narażona na czynniki stresowe. W gospodarstwach prowadzonych zgodnie z ekologicznymi zasadami agronomicznymi ilość dostępnych rolnikom środków jest ograniczona. Dlatego patogeny, a także warunki klimatyczne takie jak wysokie temperatury, mogą prowadzić do ogromnych strat w plonach. Równie niebezpieczne co susze są obfite opady deszczu, które mogą prowadzić do porażenia zarazą ziemniaczaną. Dlatego w ekologicznej uprawie ziemniaków bardziej niż w tradycyjnej trzeba zwrócić uwagę na wzmocnienie wigoru roślin naturalnymi metodami.

Jakie wymagania ma ziemniak? W stosunku do gleby jest raczej pobłażliwy – wyrośnie na większości gruntów w Polsce. Nie oznacza to jednak, że można go zostawić samemu sobie i całkowicie zignorować zabiegi agrotechniczne wspomagające żyzność gleby. Grunt powinien być przepuszczalny i bogaty w składniki mineralne. Co więcej, eksperci i agronomowie zalecają dużą ilość materii organicznej (można ją wprowadzić np. wraz z kompostem). Odczyn powinien znaleźć się w granicach 4,5 – 6,5 pH. Zbyt zasadowe pH sprzyja rozwojowi parcha, który może zaatakować plantację.

Optymalny termin sadzenia ziemniaków

Trudno dokładnie określić termin sadzenia ziemniaków, ponieważ jest on uzależniony od warunków pogodowych. Zaleca się sadzenie na 2-3 tygodnie przed średnią datą ostatniego przymrozku, co oznacza przełom kwietnia i maja. Zdarza się, że ktoś wysadzi ziemniaki już na początku kwietnia, ale to znacznie zwiększa szansę na zgnicie sadzonek. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie gleba jest jeszcze podmoknięta zimną wodą. W przypadku gdy ziemniaki po wzejściu doznają mrozu, to możesz spodziewać się ograniczonych zbiorów. Zatem dobrze jest poczekać, aż gleba się nieco nagrzeje. Wtedy będziesz mieć pewność, że ziemniaki będą rosły w optymalnych warunkach.

Czym nawozić ekologiczne uprawy ziemniaka

W uprawach ziemniaka doskonale sprawdzają się naturalne nawozy organiczne, zwłaszcza obornik. W plantacjach na zwięzłych glebach optymalny termin stosowania obornika to jesień. Z kolei w przypadku stosowania obornika wiosną trzeba pamiętać o jak najwcześniejszym przyoraniu materiału nawozowego. Dzięki temu efekt dokarmienia i poprawy struktury gleby będzie silniejszy. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: obornik to potężny nawóz, dlatego z jego stosowaniem nie wolno przesadzać. Obfite zastosowanie doprowadzi do nazbyt intensywnego wzrostu, co narazi plantację na ataki szkodników i chorób.

Jeżeli chcesz wesprzeć uprawę ziemniaka w ekologiczny sposób, to zastosuj kwasy humusowe. Chociaż substancje humusowe nie są nawozem, to oferują mocny efekt zwiększenia żyzności gleby. Poprawiają najważniejsze cechy fizyczne i chemiczne gleby, dzięki czemu staje się ona bardziej urodzajna. To prosta i wydajna metoda na zwiększenie potencjału plonotwórczego plantacji.

Kwasy humusowe do ziemniaków

Dla ziemniaków ważna jest zasobność gleby w składniki mineralne oraz próchnicę. W polskich glebach, o czym wielokrotnie pisaliśmy, zawartość próchnicy jest niewielka – poniżej zalecanych minimalnie 2 procent. Substancje humusowe zwiększają ilość węgla organicznego w glebie i w ten sposób przyczyniają się do odbudowy warstwy próchniczej.

Ponadto kwasy humusowe poprawiają retencję wody, zwiększając zdolność gleby do magazynowania życiodajnego płynu. W plantacjach ziemniaka, zwłaszcza ekologicznych, ma to kolosalne znaczenie, ponieważ rośliny te są wyjątkowo podatne na druzgoczące efekty suszyi niedoborów wody. Co więcej, kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych, a więc jeszcze dodatkowo usprawniają proces pobierania wody przez korzeń.

Aplikowanie kwasów humusowych nie niszczy środowiska i dlatego są one dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Dlatego w ekologicznej uprawie ziemniaków, gdzie środki dostępne rolnikom są ograniczone, to niezwykle cenne wsparcie, które pomoże Ci osiągnąć obfity plon wysokiej jakości.