Jak uprawiać ziemniaki ekologicznie? Wykorzystaj kwasy humusowe!
Ziemniaki to w Polsce jedna z najważniejszych roślin, która stanowi kluczowy element przemysłu żywieniowego. Ze względu na swoją popularność i duży popyt ziemniaki są dochodowym produktem dla gospodarstw, zwłaszcza tych prowadzonych w systemie ekologicznym. Jak prowadzić ekologiczną uprawę ziemniaków? Czy warto zastosować kwasy humusowe? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Wymagania w ekologicznej uprawie ziemniaków
Trzeba pamiętać, że ekologiczna uprawa ziemniaków jest bardziej narażona na czynniki stresowe. W gospodarstwach prowadzonych zgodnie z ekologicznymi zasadami agronomicznymi ilość dostępnych rolnikom środków jest ograniczona. Dlatego patogeny, a także warunki klimatyczne takie jak wysokie temperatury, mogą prowadzić do ogromnych strat w plonach. Równie niebezpieczne co susze są obfite opady deszczu, które mogą prowadzić do porażenia zarazą ziemniaczaną. Dlatego w ekologicznej uprawie ziemniaków bardziej niż w tradycyjnej trzeba zwrócić uwagę na wzmocnienie wigoru roślin naturalnymi metodami.
Jakie wymagania ma ziemniak? W stosunku do gleby jest raczej pobłażliwy – wyrośnie na większości gruntów w Polsce. Nie oznacza to jednak, że można go zostawić samemu sobie i całkowicie zignorować zabiegi agrotechniczne wspomagające żyzność gleby. Grunt powinien być przepuszczalny i bogaty w składniki mineralne. Co więcej, eksperci i agronomowie zalecają dużą ilość materii organicznej (można ją wprowadzić np. wraz z kompostem). Odczyn powinien znaleźć się w granicach 4,5 – 6,5 pH. Zbyt zasadowe pH sprzyja rozwojowi parcha, który może zaatakować plantację.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Optymalny termin sadzenia ziemniaków
Trudno dokładnie określić termin sadzenia ziemniaków, ponieważ jest on uzależniony od warunków pogodowych. Zaleca się sadzenie na 2-3 tygodnie przed średnią datą ostatniego przymrozku, co oznacza przełom kwietnia i maja. Zdarza się, że ktoś wysadzi ziemniaki już na początku kwietnia, ale to znacznie zwiększa szansę na zgnicie sadzonek. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie gleba jest jeszcze podmoknięta zimną wodą. W przypadku gdy ziemniaki po wzejściu doznają mrozu, to możesz spodziewać się ograniczonych zbiorów. Zatem dobrze jest poczekać, aż gleba się nieco nagrzeje. Wtedy będziesz mieć pewność, że ziemniaki będą rosły w optymalnych warunkach.
Czym nawozić ekologiczne uprawy ziemniaka
W uprawach ziemniaka doskonale sprawdzają się naturalne nawozy organiczne, zwłaszcza obornik. W plantacjach na zwięzłych glebach optymalny termin stosowania obornika to jesień. Z kolei w przypadku stosowania obornika wiosną trzeba pamiętać o jak najwcześniejszym przyoraniu materiału nawozowego. Dzięki temu efekt dokarmienia i poprawy struktury gleby będzie silniejszy. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: obornik to potężny nawóz, dlatego z jego stosowaniem nie wolno przesadzać. Obfite zastosowanie doprowadzi do nazbyt intensywnego wzrostu, co narazi plantację na ataki szkodników i chorób.
Jeżeli chcesz wesprzeć uprawę ziemniaka w ekologiczny sposób, to zastosuj kwasy humusowe. Chociaż substancje humusowe nie są nawozem, to oferują mocny efekt zwiększenia żyzności gleby. Poprawiają najważniejsze cechy fizyczne i chemiczne gleby, dzięki czemu staje się ona bardziej urodzajna. To prosta i wydajna metoda na zwiększenie potencjału plonotwórczego plantacji.
Kwasy humusowe do ziemniaków
Dla ziemniaków ważna jest zasobność gleby w składniki mineralne oraz próchnicę. W polskich glebach, o czym wielokrotnie pisaliśmy, zawartość próchnicy jest niewielka – poniżej zalecanych minimalnie 2 procent. Substancje humusowe zwiększają ilość węgla organicznego w glebie i w ten sposób przyczyniają się do odbudowy warstwy próchniczej.
Ponadto kwasy humusowe poprawiają retencję wody, zwiększając zdolność gleby do magazynowania życiodajnego płynu. W plantacjach ziemniaka, zwłaszcza ekologicznych, ma to kolosalne znaczenie, ponieważ rośliny te są wyjątkowo podatne na druzgoczące efekty suszyi niedoborów wody. Co więcej, kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych, a więc jeszcze dodatkowo usprawniają proces pobierania wody przez korzeń.
Aplikowanie kwasów humusowych nie niszczy środowiska i dlatego są one dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Dlatego w ekologicznej uprawie ziemniaków, gdzie środki dostępne rolnikom są ograniczone, to niezwykle cenne wsparcie, które pomoże Ci osiągnąć obfity plon wysokiej jakości.