Jak upały wpływają na rośliny?
Fala upałów zalewa Europę. Podczas gdy ludzie robią, co mogą, aby się ochłodzić, z powodu wysokich temperatur cierpią także rośliny. Upały często wiążą się z suszami, co oczywiście osłabia wzrost roślin. Jednak gorąco ma także bardziej bezpośredni wpływ na niektóre uprawy. Niektórzy sadownicy skarżą się, że upały powodują gotowanie się śliwek na drzewach. Jak upały w 2022 roku wpływają na uprawy?
Gorąco nad Europą
Aktualne warunki atmosferyczne w Europie są absolutnie bezprecedensowe. W kolejnych miejscach padają rekordy temperatury, a naukowcy, klimatolodzy i meteorolodzy biją na alarm. Niedawno w Wielkiej Brytanii odnotowano temperaturę 40 stopni Celsjusza – najwięcej od czasu, gdy zaczęto prowadzić pomiary. Wyjątkowy upał spowija całą Europę i prowadzi do parowania wody oraz suszy. Negatywne konsekwencje odczuwają nie tylko ludzie, ale także rośliny. A zdaniem ekspertów taka sytuacja prawdopodobnie stanie się nową normą. Czekają nas następne gorące dni, a kolejne lata mogą wyglądać podobnie.
Stres cieplny u roślin
Ekstremalne temperatury mają ogromny negatywny wpływ na uprawy. Po pierwsze mogą powodować stres cieplny u roślin. Zbyt wysoka temperatura przyspiesza transpirację, co prowadzi do nadmiernego parowania wody z liści, a w konsekwencji uszkadza rośliny. Uprawy doświadczają zahamowania wzrostu, a plony są mniejsze i gorszej jakości.
Upały prowadzą do suszy
Upały mogą prowadzić do suszy, ponieważ szybkie parowanie wody z gleby może przekroczyć zdolność roślin do jej uzupełniania. Brak dostatecznej ilości wody może osłabić wzrost roślin, zmniejszyć plony i zwiększyć ryzyko uszkodzeń. Mniejsza wilgotność gleby oznacza utrudniony dostęp do składników pokarmowych, co bezpośrednio przekłada się na ilość i jakość plonów. Ponadto w warunkach suszy trudniej jest wykonywać niektóre zabiegi agrotechniczne.
Upały 2022 wpływają na zbiory śliwek
Susze i wysokie temperatury wpływają na niemalże wszystkie uprawy. Jednak szczególnie niepokojące doniesienia przychodzą z sadów, zwłaszcza plantacji śliwek. Jeden z sadowników informuje, że sytuacja jest wręcz dramatyczna. W jego plantacji hodowane są śliwki odmiany Rives. Z powodu upałów owoców jest mniej, a ponadto są one mniejsze i poparzone przez słońce. Nawet do 40$ śliwek jest w stanie nienadającym się do sprzedaży – alarmuje sadownik. A trzeba pamiętać, że ten rok już wcześniej był trudny dla sadowników i rolników, m.in. z powodu wyjątkowo drogich nawozów. Wszystko to powoduje, że aktualny obraz rolnictwa maluje się w pesymistycznych barwach. Zyski hodowców będą ograniczone, a końcowy konsument zapłaci więcej za warzywa i owoce.
Co robić w obliczu tak potężnych upałów i suszy?
Metody ochrony upraw przed ekstremalnymi temperaturami
Na warunki atmosferyczne często nie ma rady. Są jednak pewne strategie, które pomagają ograniczyć negatywne efekty upałów. Przede wszystkim warto wybierać odporniejsze odmiany roślin. Można także zmienić techniki nawadniania na kroplowe lub podpowierzchniowe. Pewne efekty przynosi zastosowanie osłon i mulczowanie, co pozwala łatwiej zatrzymać wilgoć w glebie. A skoro przy zatrzymywaniu wilgoci w glebie jesteśmy, to świetne efekty daje zastosowanie kwasów humusowych.
Kwasy humusowe zwiększają retencję wody
Kwasy humusowe to substancje powstające z materii organicznej. Mają zbawienny wpływ na glebę, dzięki czemu wspomagają wzrost i plonowanie roślin. Z tego powodu szturmem zdobywają rolnictwo, zwłaszcza ekologiczne, gdyż są bezpieczne dla środowiska.
Jedną z cech kwasów humusowych jest ich pozytywne oddziaływanie na retencję wody. Zwiększają one pojemność wodną gleby, dzięki czemu dłużej zatrzymuje ona wilgoć. Pomaga to lepiej magazynować pochodzącą z opadów wody, a tym samym jest ratunkiem na susze.
Oczywiście cudów nie ma i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Kwasy humusowe nie nawodnią w magiczny sposób upraw ani tym bardziej nie sprawią, że śliwki przestaną się parzyć z powodu ekstremalnych temperatur. Niemniej jednak w czasach gdy susze zdarzają się coraz częściej, każda pomoc jest na wagę złota. Wpływ kwasów humusowych na retencję wody udowodniono naukowo. Zatem stosując je, z pewnością wspomożesz swoją glebę w magazynowaniu wody, a tym samym zwiększysz szansę, że Twoje uprawy przetrwają susze.