PL EN DE ES FR RU HR

Jak pielęgnować trawnik jesienią? Sprawdź te metody!

Mężczyzna pielęgnuje trawnik jesienią.

Jak pielęgnować trawnik jesienią? Sprawdź te metody!

Pragniesz bujnego, soczyście zielonego trawnika? To, jak będzie wyglądał wiosną, zależy od zabiegów, jakie wykonasz już wcześniej, jesienią. Ważne jest zabezpieczenie i opieka nad murawą w trakcie chłodniejszych miesięcy. Zwłaszcza że po lecie trawnik jest wyczerpany z powodu słońca, intensywnego wzrostu a nierzadko również wskutek użytkowania i deptania. W tym roku wiele rejonów Polski było nękane suszami, co jeszcze dodatkowo obciążyło wszystkie rośliny, w tym trawy. Dlatego pielęgnacja trawnika jesienią jest wyjątkowo ważna. Sprawdź, jakie zabiegi wykonać.

Dlaczego jesienna pielęgnacja trawnika jest ważna?

Marzy Ci się soczysty, gładki i bujny trawnik wiosną i latem? W takim razie opiekę nad nim musisz zacząć już jesienią. Od tego, jak zadbasz o niego teraz i czy zabezpieczysz go przed zimą, zależy, jak będzie wyglądał w sezonie. Prawidłowa pielęgnacja trawnika jesienią wymaga precyzyjnie przeprowadzonych zabiegów. Kiedy wykonać ostatnie koszenie? Na jaką długość? Czy zastosować nawóz? To wszystko ma znaczenie i wpłynie na wygląd i zdrowie murawy. Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są proste, a dają ogromne efekty, dlatego zdecydowanie warto poświęcić im uwagę. Do dzieła!

Grabić liście czy nie?

Nie sposób pisać o jesiennej pielęgnacji trawnika i nie wspomnieć o grabieniu liści. Tak prosty temat jest jednak dość… kontrowersyjny. Grabienie liści ma bowiem swoich przeciwników: ludzi uważających, że liście warto zostawić. Stworzą wtedy naturalną ściółkę chroniącą glebę, a dodatkowo po tym, gdy się rozłożą, dostarczą do gruntu składników mineralnych. To rzeczywiście prawda, ale sprawdza się to w przypadku usypania liści na rabaty, grządki, wkoło krzewów i drzewek. Zostawienie ich na trawniku to zły pomysł, ponieważ martwe, gnijące liście stanowią dla niego zagrożenie, np. dlatego, że blokują światło. Zatem regularne (np. raz w tygodniu) grabienie liści to podstawa jesiennej pielęgnacji trawnika.

Koszenie trawnika jesienią. Kiedy i na jaką wysokość?

Trawa rośnie do czasu, gdy zaczną się przymrozki. A dopóki rośnie, to wymaga koszenia. Dlatego jesienią wciąż należy poddawać trawnik rutynowemu koszeniu. Należy jednak skrócić ostrza kosiarki. Idealna wysokość jesiennej trawy to ok. 5-6 cm. Pamiętaj, że długość korzeni traw jest proporcjonalna do jej wzrostu. Dlatego zbyt niskie koszenie osłabi system korzeniowy, a to oznacza, że będzie bardziej podatny na zimowe warunki i może zachorować.

Gdy wykonasz ostatnie koszenie, to przeprowadź jeszcze prace konserwacyjne. Naostrz ostrza, sprawdź, czy sprzęt nie ma żadnych uszkodzeń i dopiero wtedy schowaj kosiarkę na zimę.

Pielęgnacja trawnika jesienią: podlewanie

Poranna rosa, częstsze opady i chłodniejsze temperatury sprawiają, że jesienią wilgotność rośnie. Myli się jednak ten, kto uważa, że z tego powodu można całkowicie zrezygnować z podlewania trawnika. Oczywiście należy brać warunki atmosferyczne pod uwagę i odpowiednio dostosować częstotliwość nawadniania. Jeśli jesień jest akurat niezbyt ulewna, a opady nie są obfite, to kontynuuj podlewania aż do końca października. W ten sposób zapewnisz murawie optymalny dostęp do wody, co sprawi, że jej korzenie będą zdrowe i mocne.

Kwasy humusowe do trawników

Kwasy humusowe to związki powstające w procesach przemiany materii organicznej. Są wszechobecne w naturze – znajdują się również w glebie, gdzie tworzą próchnicę, czyli najżyźniejszą warstwę podłoża. Mają wiele cennych właściwości, m.in. pomagają w przyswajaniu substancji odżywczych i wzmacniają strukturę gleby. Choć same nie dostarczają składników mineralnych, to jednak mogą zwiększać ich ilość. To dlatego, że stanowią pożywkę dla mikroorganizmów glebowych. A te biorą udział w obiegu pierwiastków i często zwiększają ich dostępność, np. wiążąc azot z atmosfery. Ponadto kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin, co dodatkowo pomaga im pobierać niezbędne minerały.

Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe doskonale sprawdzają się w niemalże wszystkich uprawach, zarówno roślin ozdobnych, jak i uprawnych. Świetnie nadają się także do trawników. Wykorzystaj je, a będziesz cieszyć się perfekcyjną murawą, podziwianą przez gości Twojego ogrodu.