Jak pielęgnować trawnik jesienią? Sprawdź te metody!
Pragniesz bujnego, soczyście zielonego trawnika? To, jak będzie wyglądał wiosną, zależy od zabiegów, jakie wykonasz już wcześniej, jesienią. Ważne jest zabezpieczenie i opieka nad murawą w trakcie chłodniejszych miesięcy. Zwłaszcza że po lecie trawnik jest wyczerpany z powodu słońca, intensywnego wzrostu a nierzadko również wskutek użytkowania i deptania. W tym roku wiele rejonów Polski było nękane suszami, co jeszcze dodatkowo obciążyło wszystkie rośliny, w tym trawy. Dlatego pielęgnacja trawnika jesienią jest wyjątkowo ważna. Sprawdź, jakie zabiegi wykonać.
Dlaczego jesienna pielęgnacja trawnika jest ważna?
Marzy Ci się soczysty, gładki i bujny trawnik wiosną i latem? W takim razie opiekę nad nim musisz zacząć już jesienią. Od tego, jak zadbasz o niego teraz i czy zabezpieczysz go przed zimą, zależy, jak będzie wyglądał w sezonie. Prawidłowa pielęgnacja trawnika jesienią wymaga precyzyjnie przeprowadzonych zabiegów. Kiedy wykonać ostatnie koszenie? Na jaką długość? Czy zastosować nawóz? To wszystko ma znaczenie i wpłynie na wygląd i zdrowie murawy. Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są proste, a dają ogromne efekty, dlatego zdecydowanie warto poświęcić im uwagę. Do dzieła!
Grabić liście czy nie?
Nie sposób pisać o jesiennej pielęgnacji trawnika i nie wspomnieć o grabieniu liści. Tak prosty temat jest jednak dość… kontrowersyjny. Grabienie liści ma bowiem swoich przeciwników: ludzi uważających, że liście warto zostawić. Stworzą wtedy naturalną ściółkę chroniącą glebę, a dodatkowo po tym, gdy się rozłożą, dostarczą do gruntu składników mineralnych. To rzeczywiście prawda, ale sprawdza się to w przypadku usypania liści na rabaty, grządki, wkoło krzewów i drzewek. Zostawienie ich na trawniku to zły pomysł, ponieważ martwe, gnijące liście stanowią dla niego zagrożenie, np. dlatego, że blokują światło. Zatem regularne (np. raz w tygodniu) grabienie liści to podstawa jesiennej pielęgnacji trawnika.
Koszenie trawnika jesienią. Kiedy i na jaką wysokość?
Trawa rośnie do czasu, gdy zaczną się przymrozki. A dopóki rośnie, to wymaga koszenia. Dlatego jesienią wciąż należy poddawać trawnik rutynowemu koszeniu. Należy jednak skrócić ostrza kosiarki. Idealna wysokość jesiennej trawy to ok. 5-6 cm. Pamiętaj, że długość korzeni traw jest proporcjonalna do jej wzrostu. Dlatego zbyt niskie koszenie osłabi system korzeniowy, a to oznacza, że będzie bardziej podatny na zimowe warunki i może zachorować.
Gdy wykonasz ostatnie koszenie, to przeprowadź jeszcze prace konserwacyjne. Naostrz ostrza, sprawdź, czy sprzęt nie ma żadnych uszkodzeń i dopiero wtedy schowaj kosiarkę na zimę.
Pielęgnacja trawnika jesienią: podlewanie
Poranna rosa, częstsze opady i chłodniejsze temperatury sprawiają, że jesienią wilgotność rośnie. Myli się jednak ten, kto uważa, że z tego powodu można całkowicie zrezygnować z podlewania trawnika. Oczywiście należy brać warunki atmosferyczne pod uwagę i odpowiednio dostosować częstotliwość nawadniania. Jeśli jesień jest akurat niezbyt ulewna, a opady nie są obfite, to kontynuuj podlewania aż do końca października. W ten sposób zapewnisz murawie optymalny dostęp do wody, co sprawi, że jej korzenie będą zdrowe i mocne.
Kwasy humusowe do trawników
Kwasy humusowe to związki powstające w procesach przemiany materii organicznej. Są wszechobecne w naturze – znajdują się również w glebie, gdzie tworzą próchnicę, czyli najżyźniejszą warstwę podłoża. Mają wiele cennych właściwości, m.in. pomagają w przyswajaniu substancji odżywczych i wzmacniają strukturę gleby. Choć same nie dostarczają składników mineralnych, to jednak mogą zwiększać ich ilość. To dlatego, że stanowią pożywkę dla mikroorganizmów glebowych. A te biorą udział w obiegu pierwiastków i często zwiększają ich dostępność, np. wiążąc azot z atmosfery. Ponadto kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin, co dodatkowo pomaga im pobierać niezbędne minerały.
Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe doskonale sprawdzają się w niemalże wszystkich uprawach, zarówno roślin ozdobnych, jak i uprawnych. Świetnie nadają się także do trawników. Wykorzystaj je, a będziesz cieszyć się perfekcyjną murawą, podziwianą przez gości Twojego ogrodu.