PL EN DE ES FR RU HR

Jak dbać o trawnik latem? Pielęgnacja trawnika w trakcie upałów

Trawnik przed domem

Jak dbać o trawnik latem? Pielęgnacja trawnika w trakcie upałów

Upały i susze, które spowijają aktualnie Europę, odbijają się negatywnie nie tylko na uprawach użytkowych, ale także na trawnikach. Złe warunki atmosferyczne mogą zniszczyć nawet najlepiej utrzymaną murawę. Dlatego w obecnej sytuacji trawnikom należy poświęcić dodatkową uwagę. Pielęgnacja trawnika latem.

Podlewanie trawnika latem

Zapewne dla większości z Was nie będzie żadnym zaskoczeniem, że fundamentem pielęgnacji trawnika latem jest podlewanie. O tej porze roku trawa intensywnie rośnie, co oznacza, że potrzebuje więcej składników pokarmowych. A żeby móc je pobierać niezbędna jest woda. Trzeba więc podlewać murawę, tym bardziej że coraz częściej zdarzają się w naszym klimacie susze, które mogą mieć druzgoczący wpływ na rozwój, wigor i kolor traw.

Ok, a więc trawę trzeba podlewać. To oczywistość, ale czy np. odpowiedź na pytanie, jak często podlewać, jest równie oczywista? Z nawadnianiem można bowiem przesadzić. Co do zasady lepiej podlewać rzadziej, ale za to intensywniej. Polecane jest tzw. podlewanie interwałowe, czyli lanie wody przez pewien czas, następnie przerwa i potem ponowne podlewanie. Powtarza się do momentu, gdy gleba przestaje wchłaniać wodę – to znak, że ma dość, a woda wchłonęła się wystarczająco głęboko, aby być dostępną dla roślin. Taki zabieg wystarczy wykonywać 2 razy w tygodniu, choć gdy robi się gorąco i sucho, to można zwiększyć częstotliwość do 3 zabiegów w tygodniu. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny ranek lub wieczór, gdy temperatura już spadnie.

Pielęgnacja trawnika latem: koszenie

Kolejnym tematem związanym z intensywnym wzrostem trawnika jest jego koszenie. Sprawa wzbudza ostatnimi czasy dyskusję, ponieważ przybywa zwolenników zostawiania dłuższego trawnika. Wiele osób zakłada zresztą łąki kwietne i w ogóle ich nie kosi. To rozwiązanie w zgodzie z naturą, które pomaga chłodzić glebę i zatrzymywać w niej wodę. Są jednak też tacy, dla których tylko równie przycięta, bujna i soczyście zielona murawa jest wystarczająco atrakcyjna.

Rzeczywiście jest tak, że trawnik lepiej pozostawić nieco dłuższym. To dlatego, że długość korzeni trawy jest wprost proporcjonalna do wysokości źdźbła. Zatem zbyt niskie koszenie, tym słabsze korzenie, a co za tym idzie, trawy są mniej wytrzymałe, bardziej podatne na choroby, wątłe i po prostu gorzej wyglądające. Zdaniem większości ogrodników koszenie raz na dwa tygodnie na wysokość ok. 5 cm (lub nawet nieco więcej) jest zupełnie wystarczające.

Nawożenie sposobem na idealną murawę

Jak już wspomnieliśmy, trawnik latem intensywnie rośnie. A taki wzrost oznacza wzmożone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego zazwyczaj nie obejdzie się bez nawożenia. W ten sposób dostarczysz roślinom mikro i makroelementów, a murawa będzie zdrowsza i atrakcyjniejsza. Nawożenie to też doskonały sposób na zniwelowanie ubytków powstałych np. wskutek wysuszenia czy zniszczenia przez szkodniki.

Czym nawozić trawnik? Jak w przypadku większości roślin kluczowe są azot, potas i fosfor. Jednak oprócz tego trawa wymaga licznych mikroelementów, dlatego warto wybrać specjalistyczny nawóz przeznaczony właśnie do trawników. Po sezonie należy koniecznie wstrzymać nawożenie azotem, gdyż stymuluje on wzrost, a ten trzeba przed zimą zatrzymać.

Dobrym pomysłem jest wesprzeć nawożenie trawnika kwasami humusowymi. Substancje te nie są co prawda nawozami, ale mają szereg pozytywnych właściwości, dzięki którym poprawiają wzrost roślin.

Pielęgnacja trawnika latem: jak sprawdzą się kwasy humusowe?

Kwasy humusowe w kompleksowy sposób poprawiają właściwości gleby. Wpływają m.in. na jej fizyczną strukturę, a także zachodzące w niej procesy chemiczne i biologiczne. Zwiększają retencję wody, dzięki czemu gleba dłużej i lepiej zatrzymuje wilgoć. Aktywizują dobroczynne mikroorganizmy, które pomagają przemieniać pierwiastki w formy przyswajalne przez rośliny, tym samym zwiększając ich dostępność. Ponadto udowodniono, że substancje humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych.

To kompleksowe działanie sprawia, że preparaty zawierające kwasy humusowe w istotny sposób zwiększają potencjał plonotwórczy roślin. Z powodzeniem są wykorzystywane w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Doskonale nadają się także do pielęgnacji roślin ozdobnych i trawników. Od lat korzysta się z nich na niektórych stadionach piłkarskich i polach golfowych.

Chcesz murawy idealnej niczym w bajce? Stosuj kwasy humusowe!