PL EN DE ES FR RU HR

Jak dbać o glebę w ogrodzie ekologicznym?

Pobrudzone ziemią dłonie opiekują się rośliną w ogrodzie ekologicznym

Jak dbać o glebę w ogrodzie ekologicznym?

Coraz więcej ogrodników decyduje się na uprawy ekologiczne czy też tzw. ogrody biologiczne. Przyczyn jest wiele: rosnący wpływ zmian klimatycznych, względy ekonomiczne czy też chęć dostępu do zdrowych, świeżych zbiorów. Prowadzenie ogrodu w zgodzie z prawami natury i poszanowaniem środowiska nie oznacza jednak, że trzeba nawożenie zredukować do zera. Wciąż dostępnych jest wiele ekologicznych produktów. Nawożenie możesz także wspierać lub całkowicie zastąpić stymulatorami wzrostu zawierającymi kwasy humusowe. Jak zadbać o zbiory w ogrodzie biologicznym?

Czy ogród ekologiczny trzeba nawozić?

Zwolennicy uprawiania warzyw w zgodzie z naturą mogą powiedzieć: przecież dzika roślinność rośnie bez nawozów. Rzeczywiście tak jest, trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. Rośliny hodowlane mają zwykle większe wymagania niż te rosnące dziko. Natura bywa bezlitosna i przetrwają w niej tylko najsilniejsze osobniki. Rośliny konkurują ze sobą o zasoby – składniki mineralne, światło, powietrze i oczywiście wodę. A warzywa uprawiane w ogrodzie konkurują nie tylko między sobą (dlatego nie można sadzić ich zbyt gęsto), ale również z chwastami. Dlatego wymagają pieczołowitej opieki, w tym nawożenia. Ale bez obaw – można do tego wykorzystać naturalny materiał, który nie zaszkodzi środowisku.

Najpierw gleba, potem rośliny

W ogrodzie ekologicznym kieruj się zasadą: najpierw gleba, potem rośliny. Oczywiście to na zdrowiu roślin i jakości plonów głównie Ci zależy. Jednak stosując tradycyjne nawozy mineralne, jedynie dostarczasz składników pokarmowych. To działanie silne, ale w gruncie rzeczy doraźne. Tymczasem wspierając glebę, poprawiając jej właściwości fizyczne i chemiczne, Twoja ziemia staje się żyźniejsza. W efekcie korzystają na tym rośliny. W regule najpierw gleba, potem rośliny, nie chodzi więc o to, aby uprawiane warzywa pozostawić samym sobie. Po prostu zadbaj o ziemię, w której rosną, a także i one będą zdrowsze i silniejsze.

Pożyteczne mikroorganizmy w służbie roślin

Ponadto, gdy kompleksowo zadbasz o glebę, to pomagasz nie tylko roślinom, ale również mieszkającym w niej pożytecznym mikroorganizmom. A te odwdzięczają się, np. poprzez zwiększenie dostępności składników mineralnych (niektóre bakterie wiążą azot z atmosfery) czy też chroniąc korzenie roślin.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Pamiętaj jednak, że działania poprawiające jakość i żyzność gleby, zazwyczaj nie dają natychmiastowego efektu. Jeżeli zauważysz u swoich roślin oznaki deficytów składników pokarmowych, to żeby szybko je zredukować, niezbędne okażą się nawozy mineralne. Jednak jeśli będziesz systematycznie dbał o glebę oraz liczebność mikroorganizmów, to zapewnisz roślinom doskonałe warunki do rozwoju – i to bez szkód dla środowiska! Jak to zrobić? Doskonale w tej roli sprawdzają się kwasy humusowe. To organiczne związki mające wiele pozytywnych właściwości. Zwiększają żyzność gleby oraz stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów. W efekcie rośliny lepiej rosną i obficie plonują.

Jaki odczyn gleby w ogrodzie?

Żyzność gleby jest terminem, który nie ma dokładnej definicji. Urodzajny grunt to po prostu taki, który zapewnia obfite plony. Na żyzność wpływ ma oczywiście zasobność w składniki mineralne, ale także fizyczna struktura gruntu oraz liczebność populacji mikroorganizmów. Ważny jest także odczyn gleby. Zbyt kwaśny sprawi, że rośliny nie będą w stanie efektywnie pobierać substancji pokarmowych. Większość roślin uprawnych preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym, a więc o pH w granicach 6,0 – 7,0. Skąd możesz wiedzieć, jaki odczyn ma ziemia w Twoim ogrodzie? Możesz ją zbadać samodzielnie – w sklepach ogrodniczych znajdziesz odpowiednie narzędzia, czyli testery. Możesz także wysłać próbkę gleby do laboratorium badawczego na profesjonalną analizę. Wtedy dowiesz się nie tylko, jaki odczyn ma Twoja ziemia, ale także poznasz inne informacje na temat jej stanu i jakości.

Kwasy humusowe zwiększają żyzność gleby w ogrodzie

W poprawie żyzności gleby doskonale sprawdzają się stymulatory wzrostu zawierające kwasy humusowe. To naturalne substancje powstające w wyniku przemiany materii organicznej. Można je również pozyskiwać z węgla brunatnego. Substancje humusowe wpływają na najważniejsze parametry gleby. Regulują pH, wspierają rozwój populacji drobnoustrojów, poprawiają strukturę fizyczną, a także zwiększają retencję wody, czyli zdolność podłoża do magazynowania wody. Co więcej, kwasy humusowe nie wpływają tylko na glebę, ale także na same rośliny. Stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz produkcję chlorofilu w liściach. Wszystko to sprawia, że gleba staje się żyźniejsza, a rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe.