PL EN DE ES FR RU HR

Filozofia zero waste w ogrodzie. Dlaczego warto?

Kompostownik pomagający realizować filozofię zero waste w ogrodzie

Filozofia zero waste w ogrodzie. Dlaczego warto?

Zero waste to podejście, w którym człowiek dąży do zminimalizowania generowania odpadów. Filozofia ta zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach życia. Czy da się ją przenieść także do ogrodu? Jak najbardziej! Przedstawiamy wskazówki jak to zrobić.

Zero waste – co to takiego?

Zero waste to filozofia i styl życia polegający na ograniczeniu produkowanych odpadów. Podejście to realizuje się na dwa główne sposoby: zmniejszając konsumpcję oraz znajdując nowe zastosowania dla zużytych materiałów. Filozofię zero waste kojarzy się przede wszystkim z domowymi odpadami. Z łatwością można ją jednak przenieść na realia ogrodowe. W końcu przy uprawie warzyw i innych pracach ogrodowych również generuje się sporo „śmieci”, które są niepotrzebne tylko pozornie.

Filozofia zero waste pomaga ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Dlatego jest z gruntu ekologiczna i idealnie wpisuje się we współczesny trend dbania o ekosystem i walki ze zmianami klimatycznymi. Tym bardziej cieszy, że coraz więcej ludzi decyduje się na życie w zgodzie z zero waste. Ale jak to zrobić?

5 filarów zero waste

Zero waste opiera się na pięciu zasadach:

  1. Refuse (odmawiaj) – unikaj produktów i usług, które są Ci zbędne lub szkodzą środowisku.
  2. Reduce (zredukuj) – minimalizuj swoje potrzeby i konsumpcję.
  3. Reuse (używaj ponownie) – wybieraj takie produkty i opakowania, które można ponownie użyć lub znaleźć dla nich nowe zastosowania.
  4. Recycle (recyklinguj) – wybieraj opakowania z recyklingu.
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpady organiczne, aby zamienić je w pożyteczny nawóz dla roślin.

Życie w zgodzie z zero waste nie jest trudne, ale wymaga wprowadzeniu zmian w stylu życia. Przede wszystkim należy zrezygnować z jednorazowych produktów, np. plastikowych torebek. Staraj się nie ulegać konsumpcjonistycznym tendencjom i nie kupuj pod wpływem impulsu rzeczy, których nie potrzebujesz.

Zero waste w ogrodzie: zacznij od odmawiania

A jak zastosować zero waste w ogrodzie? Stosuj te same zasady! Najlepiej zacząć od odmawiania – rezygnuj z rzeczy, które tylko wydają Ci się potrzebne, a w rzeczywistości są zbędne. Czasami trudno jest je rozpoznać. Wszechobecna pogoń za nowościami i bombardowanie reklamami sprawiło, że ciągle pragniemy więcej nowych rzeczy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zbędnych przedmiotów nabywamy. Kupuj tylko te rośliny, które na pewno posadzisz i tylko tyle nasion, na ile masz miejsce. Unikaj torebek foliowych i plastikowych opakowań. Używaj pojemników wielokrotnego użytku.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Aby minimalizować produkcję śmieci, staraj się wykorzystywać wszystkie odpady. Co zatem zrobić ze skoszoną trawą? Na jej wykorzystanie są dwa główne sposoby: ściółka oraz kompost.

Ściółka polega na wyłożeniu gleby materiałem organicznym lub sztucznym. Świetnie w tej roli spisuje się właśnie skoszona trawa. Chroni glebę przed nagrzewaniem i utratą wody, co ma ogromne zalety w czasach, gdy susze zdarzają się coraz częściej. Trawa jako ściółka ma jeszcze jedną zaletę. Z czasem się rozłoży i tym samym zapewni składniki pokarmowe zasilające okoliczne rośliny. Natomiast jeśli masz kompostownik, to możesz wykorzystać skoszoną trawę właśnie w nim. To doskonały materiał do kompostowania, z którego uzyskasz naturalny nawóz wysokiej jakości.

Kompostowanie odpadów drogą ku ekologii

Kompostowanie to jedna z głównych zasad filozofii zero waste. Polega na odkładaniu organicznych odpadów na kompostownik. W wyniku działalności mikroorganizmów odpady te przeobrażają się w wartościowy nawóz. Kompost wzbogaca glebę w materię organiczną, dostarcza roślinom składników pokarmowych oraz poprawia strukturę gleby. To ekologiczna metoda pozbywania się odpadów, przy okazji której dostajesz świetny materiał do wspierania rozwoju roślin.

Przy kompostowaniu musisz jedynie pamiętać o tym, co się nadaje, a co nie. Na szczęście większość odpadów produkowanych w kuchni nadaje się na kompost. Unikaj jedynie resztek z dużą ilością tłuszczu, kości oraz mięs. Wykorzystaj resztki roślinne, fusy po kawie, obierki oraz skoszoną trawę, ale bez chwastów z dojrzałymi nasionami.