Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowej Żywności i Gotowania – święto, którego głównym celem jest szerzenie świadomości na temat znaczenia zbilansowanej diety. Wydarzenie powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej, która połączyła siły z Euro-toques (ET), czyli organizacją zrzeszającą europejskich szefów kuchni. W Europie otyłość wśród dzieci jest ogromnym problemem, dlatego szalenie ważne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać zasady odpowiedniego odżywiania. Tylko w ten sposób zapewnimy dzieciom zdrową przyszłość: dobrą kondycję, odporność oraz samopoczucie.
Otyłość epidemią XXI wieku
Problem nadmiernej masy ciała jest coraz powszechniejszy, także wśród dzieci. Przyczynia się do tego współczesny styl życia: konsumowanie fast foodów, popularność słodkich napojów gazowanych czy siedzący tryb życia. Dane są alarmujące: w Unii Europejskiej średnio 1 na 8 dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość. W Polsce problem ten dotyczy około 10% dzieci w wieku 1-3 lat oraz aż 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Według szacunków ekspertów utrzymanie obecnego trendu poskutkuje tym, że do 2025 roku na świecie aż 70 mln dzieci do 5 roku życia będzie miało nadmierną masę ciała. A pamiętajmy, że oznacza to ogromne problemy ze zdrowiem, np. zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nawet niektóre typy nowotworów. Wychodząc naprzeciw tym problemom, Komisja Europejska ogłosiła 8 listopada Europejskim Dniem Zdrowej Żywności i Gotowania.
Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?
U podstaw Dnia Zdrowej Żywności i Gotowania leży reguła, którą doskonale wyraża stare przysłowie: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Nawyki, zasady i wiedza nabyta w młodości decydują o tym, jak będziemy zachowywali się w dorosłym życiu. Zatem nauczenie dzieci, że zbilansowana dieta jest kluczowa dla kondycji fizycznej i mentalnej, ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia.
Rodzi się pytanie: jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania? Przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Zapewne także wolałeś słodkiego cukierka w błyszczącym, szeleszczącym opakowaniu od marchewki na talerzu. Jeżeli nie, to jesteś w mniejszości. Dzieci są raczej wybredne w swoich preferencjach kulinarnych i z reguły wszystko to, co zdrowe, im raczej nie smakuje. Co więc robić? Komisja Europejska wpadła na pomysł wejścia we współpracę z Euro-Toques International (ETI) – organizacją, którą tworzy ponad 7000 europejskich kucharzy i szefów kuchni. Głównym celem ETI jest promocja zdrowej i wysokiej jakości żywności. Dokładnie takie hasło widnieje na stronie internetowej polskiego odłamu ETI: „mistrzowie kuchni w służbie zdrowej żywności”.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Co takiego miało wyniknąć z tej współpracy, co zachęciłoby dzieciaki do zdrowego odżywiania? Przede wszystkim organizacja zabawnych warsztatów, na których dzieci nie tylko gotują pod czujnym okiem profesjonalistów, ale również bawią się i zdobywają wiedzę. Dzięki prezentowanym przez szefów kuchni kulinarnym sztuczkom dzieci nauczą się, że gotowanie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Może też być rozrywką i przyjemnością. Rzeczywiście okazało się, że tak jest, gdy świat obiegły zdjęcia dzieciaków w kucharskich czapkach z kuchennymi utensyliami w dłoniach i uśmiechach na buziach. Podobne warsztaty odbywają się w wielu Europejskich krajach, w tym Polsce.
Nie tylko gotowanie
Gotowanie nie jest jedyną atrakcją czekającą na dzieci i młodzież z okazji Dnia Zdrowego Jedzenia. Często są organizowane zajęcia promujące zdrowy styl życia i zachęcające do aktywności fizycznej, np. zawody hula hop czy skakania na skakance. Dużym problemem jest bowiem nie tylko dieta, ale także i to, że dzieci ruszają się mniej niż kiedyś.
Oprócz tego uczniowie w polskich szkołach częstują zdrowymi przekąskami swoich kolegów i nauczycieli, odwiedzają restauracje, w których organizowane są pokazy gotowania czy też biorą udział w quizach żywieniowych. Wszystko w duchu dobrej zabawy, a jednocześnie w ważnym celu: promocji zdrowych nawyków.
Zasady dobrego żywienia
Także i my dołączamy do dzisiejszego święta. Przygotowaliśmy dla was kilka podstawowych zasad dobrego żywienia. Oczywiście nie wyczerpują one tematu i nie zastąpią wizyty u profesjonalnego dietetyka, ale stanowią doskonały wstęp do tego, żebyście wkroczyli na ścieżkę zdrowej diety. Oto one:
- spożywaj minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie (1 porcja to ok. 80 g),
- ogranicz spożycie cukru i soli (zamiast soli używaj ziół),
- pij co najmniej 1,5 l wody dziennie,
- ogranicz spożycie czerwonego mięsa do 0,5 kg/tyg. Zamiast niego wybieraj ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja,
- staraj się zachować zbilansowaną dietę, czyli taką, która zawiera różnorodne produkty,
- unikaj fast foodów.