PL EN DE ES FR RU HR

Ekologiczny kwas humusowy – idealne wsparcie dla roślin

Pole uprawne, na którym zastosowano ekologiczny kwas humusowy

Ekologiczny kwas humusowy – idealne wsparcie dla roślin

Coraz więcej rolników i ogrodników zaczyna wykorzystywać w swoich uprawach kwasy humusowe. Nie ma co się dziwić. Jest to bowiem doskonała metoda poprawy potencjału plonotwórczego roślin w sposób przyjazny środowisku. Przepisy dotyczące ekologicznej uprawy roślin stają się bardziej restrykcyjne, a pogoda, wskutek zmian klimatycznych, kapryśna. Rodzi to potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań. To właśnie ekologiczny kwas humusowy jest receptą na te problemy. Poznaj bliżej te drogocenne substancje.

Ekologiczny kwas humusowy

W perspektywie problemów, z którymi zmaga się aktualnie rolnictwo, dużą zaletą kwasów humusowych jest to, że są przyjazne dla środowiska. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym. A przypomnijmy, że zgodnie z planem Europejski Zielony Ład, Komisja Europejska dąży do ograniczenia stosowania chemicznych nawozów i środków ochrony roślin oraz zwiększenia ilości gospodarstw prowadzonych w systemie rolnictwa zrównoważonego.

Kwasy humusowe idealnie wpisują się w ten nowy, ekologiczny krajobraz europejskiego rolnictwa. To nie jest tylko łatka, etykieta z napisem „przyjazny środowisku”, która ma zachęcić klientów do stosowania preparatów humusowych. One rzeczywiście nie przynoszą strat dla ekosystemu, a jednocześnie pomagają zwiększyć potencjał plonotwórczy upraw. Jak to robią?

Kwasy humusowe pochodzą z natury

Substancje humusowe powstają w procesach przemiany materii organicznej. Są wszechobecne w środowisku zarówno wodnym, jak i lądowym. W tym drugim znajdują się m.in. w glebie, w której współtworzą próchnicę – jedną z najważniejszych warstw podłoża i główne źródło materii organicznej gleby. Uważa się, że żyzna gleba powinna zawierać minimum 2% próchnicy, ale niestety wiele gleb rolniczych w Polsce nie osiąga tego poziomu. Powstawanie próchnicy to powolny proces. Kwasy humusowe, ze względu na wysoką zawartość węgla organicznego, pozwalają go przyspieszyć i tym samym zwiększyć ilość próchnicy w glebie.

Ekologiczny kwas humusowy pomaga ograniczyć nawożenie mineralne

Nadmierne stosowanie chemicznych nawozów przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie ograniczenie ich stosowania negatywnie odbije się na jakości plonów, a więc i na rentowności upraw. Czy da się w jakiś sposób zmniejszyć nawożenie mineralne, a potencjał plonotwórczy roślin zachować na zadowalającym poziomie? Okazuje się, że tak – pomagają w tym kwasy humusowe.

Substancje humusowe wpływają na strukturę gleby, poprawiają jej właściwości fizyczne i stosunki wodno-powietrzne, usprawniają obieg składników mineralnych oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. W efekcie uprawy sprawniej pobierają substancje pokarmowe, dzięki czemu lepiej rosną i plonują. Oznacza to, że możesz zmniejszyć nawożenie mineralne, ponieważ Twoje rośliny lepiej wykorzystają składniki z nich pochodzące. Dzięki temu Twoje plony będą wspaniałej jakości – i to przy zachowaniu bezpieczeństwa dla środowiska!

Naturalny wigor roślin

Można więc zmniejszyć użycie nawozów mineralnych – a co ze środkami ochrony roślin? Również i tu mogą okazać się pomocne kwasy humusowe. W żyznej, wysokiej jakości glebie rosną zdrowsze, bardziej odporne rośliny. Poprawiona retencja i napowietrzenie gleby, optymalizacja zachodzących w niej procesów chemicznych i stymulacja rozwoju pożytecznych mikroorganizmów sprawiają, że rośliny mają doskonałe warunki wegetacji. Dzięki temu charakteryzują się większym wigorem, a więc są bardziej odporne na czynniki stresowe.

Kwasy humusowe nie są środkiem ochrony roślin i nie pomogą w przypadku dużego nasilenia czynników stresowych. Wciąż jednak są ważnym sojusznikiem rolników, pozwalającym wzmocnić odporność upraw. Zastosuj kwasy humusowe, popraw plonowanie i wigor roślin!