22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi
Dzień Ziemi – siedem kontynentów, 3 oceany, 71 mórz stanowiących 11% powierzchni oceanu światowego, lasy wynoszące 3 999 134 tysiące hektarów powierzchni lądowej i pustynie zajmujące jej 20 mln km kwadratowych. Góry, doliny, jeziora, jaskinie, lodowce, zwierzęta, ludzie, powietrze, rośliny. Wszystko to tworzy naszą cudowną planetę, którą jest Ziemia. Ziemia jest najważniejszym dobrem, ponieważ to właśnie planeta stwarza wszystkim organizmom warunki do życia. Ziemia jest domem dla nas i dla przyszłych pokoleń. Niestety nie każdy człowiek jest w stanie pojąć znaczenie naszej planety. Zmiany środowiskowe następują w niezwykle szybkim tempie, do którego w znaczącym stopniu przyczynia się ludzkość. Czym skutkuje nasza obojętność na świat?
Skutki zaniedbania Ziemi
Największym problemem jest woda, jej zanieczyszczenie oraz zmniejszające się zasoby. Mimo rozwoju technologii, sztucznej inteligencji czy misji kosmicznych, niektóre kraje nadal nie mają dostępu do kanalizacji. Rocznie 1,8 mln osób umiera przez choroby związane z zanieczyszczoną wodą. Przyczyną tego są odcieki przedostające się do wód gruntowych ze składowisk odpadów. W wielu Państwach wysypiska śmieci są niekontrolowane, a same śmieci spalane na ulicach. Przez wysypiska śmieci produkowana jest ogromna ilość sadzy, substancji kancerogennych i dioksyn. Kolejnym problemem jest także wylesianie. Znaczna część lasów wycina się przede wszystkim, aby zapewnić miejsce pod uprawy produkcyjne.
Problemów związanych z naszą planetą jest o wiele więcej. Katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne, wzrost populacji czy konsumpcji powoduje niekorzystne zmiany naszej planety, a co za tym idzie, również zmiany w nas samych. Dziś bardzo ważna stała się ekologia, której popularność stale rośnie. To właśnie w celu jej propagowania, w roku 1970 w Stanach Zjednoczonych ustanowiono Dzień Ziemi, przypadający właśnie na 22 kwietnia. Obchodzony jest on w prawie 200 państwach i ma na celu przypomnienie, aby dbać o najbliższe środowisko. Jest to odpowiedni czas, by zdać sobie sprawę ze skutków zaniedbywania naszej planety i stania się bardziej ekologicznym. W tym dniu organizowane są różne akcje i happeningi proekologiczne, takie jak zbieranie śmieci w parkach, apele i sadzenie drzew.
W jaki sposób dbać o Ziemię?
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej rośnie ilość pomysłów i produktów ekologicznych. Powstają rzeczy z papieru lub z recyklingu, przedmioty wielokrotnego użytku. Ich liczba rośnie z każdym dniem. Naszą rolą jest świadome podejmowanie wyborów dotyczących zakupów właśnie tych produktów, tak często, jak to tylko możliwe. Ludzie są bardzo kreatywni i aby zmniejszyć ilość śmieci wykorzystują je, do tworzenia nowych potrzebnych rzeczy. Segregacja odpadów to jedna z podstaw ekologicznego trybu życia. Polega na wrzucaniu do innych worków plastiku, odpadów organicznych, szkła, makulatury i metalu. Jest to skuteczna metoda na zapobieganie przepełnianiu się składowisk odpadów. Niestety, niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest to dla środowiska i nie przywiązują wagi do oddzielania zużytych materiałów. Co gorsza, pewna część naszego społeczeństwa, wyrzuca śmieci na ulicach, chodnikach czy trawnikach. Świadczy to o czystym lenistwie i braku szacunku do zieleni i miejsc publicznych. To właśnie przez takich ludzi zwołuje są akcje podobne jak w Dniu Ziemi, które polegają na sprzątaniu wspólnego otoczenia.
W szczególnym stopniu opieką ekologów obejmuje się lasy i parki, ponieważ to w nich żyją przeróżne gatunki zwierząt i roślin. Wyrzucając śmieci do ich domu, hałasując, depcząc, możemy im bardzo zaszkodzić. Te stworzenia są tak samo ważnymi mieszkańcami naszej planety, jak my. Powinniśmy dbać o nie i starać się, aby nie działa im się krzywda. Wycinając drzewa, niszczymy ich naturalne środowisko. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą, powinniśmy też zaprzestać organizowania imprez, grilli czy ognisk w takich miejscach. W ten sposób nie tylko straszymy zwierzęta, ale też niesiemy ryzyko wypalenia traw i pożaru. Nie powinniśmy w żadnym wypadku narażać natury na takie niebezpieczeństwo. Sadząc młode drzewka, krzewy i inne rośliny, wspomagamy jakość powietrza. Warto zastosować do tego FLORAHUMUS, który jest stymulatorem wzrostu roślin i wspomaga ich prawidłowy rozwój.
Zagrożenia dla Ziemi
Bardzo szkodliwy wpływ na jakość naszego powietrza mają spaliny, czyli mieszanina gazów powstających w procesie spalania stałego, ciekłego lub gazowego paliwa. Ze wszystkich środków transportu, to samochodowy ma największy udział w zanieczyszczaniu powietrza atmosferycznego. Największy wpływ na degradację środowiska ma on w większych miastach. Przez cały czas nasila się zjawisko smogu, a zapobiec temu możemy tylko, rezygnując z poruszania się codziennie samochodem. Aby uchronić naszą planetę, powinniśmy częściej wybierać rekreacyjne środki transportu takie jak hulajnogi czy rower. Pomocne będzie też korzystanie ze środków transportu publicznego.
O oszczędzaniu energii elektrycznej oraz wody, powinien wiedzieć już każdy. W jaki sposób to robić? Zawsze, gdy wychodzisz z domu, sprawdź, czy światła jest zgaszone, a krany dokręcone. Używaj oświetlenia tylko wtedy gdy naprawdę go potrzebujesz. Ważnym czynnikiem będą także nasze sprzęty domowe. Powinniśmy zakupić takie, które są klasy A+++, a używać ich tylko w trybie „eco”. Aby zaoszczędzić wodę, można skrócić czas kąpieli lub wymienić ją na prysznic. Warto też regularnie sprawdzać, czy woda nie cieknie z rur oraz myć naczynia w zmywarce. Bardzo ważne jest to, aby nie kupować wody w plastikowych butelkach. Możemy, zamiast tego filtrować wodę z kranu w specjalnych butelkach i dzbankach. Pamiętajmy, że jest to jeden z największych darów, jaki dostajemy od naszej planety.
Ziemia jest naprawdę silna i wyjątkowa. Musimy jednak bardzo postarać się, aby tymi cechami mogły opisywać ją kolejne pokolenia. Nie bez powodu Światowy Dzień Ziemi uznawany jest w tak wielu krajach. Ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego mieszkańca tego świata. Zmiany klimatyczne są nieuchronne i w przyszłości nadejdą. Natomiast w naszym interesie jest spowalnianie tych procesów. W tym momencie niestety tylko je przyśpieszamy. Musimy jednak wyrabiać nowe nawyki i uczyć je młodszych, a co najważniejsze uświadamiać wszystkich wokół nas, jak ważna jest ekologia i jaki ma wpływ na naszą planetę.