PL EN DE ES FR RU HR

Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Jakie rośliny zimozielone wybrać?

tuja w śniegu - roślina zimozielona

Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Jakie rośliny zimozielone wybrać?

Dziś Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. To idealna okazja, aby celebrować te gatunki, które cechuje całoroczny przyrost nowych liści. A ponieważ stopniowo zrzucają stare, to rośliny zimozielone zachowują naturalny kolor przez cały rok. W Polsce są to m.in. niemalże wszystkie iglaki, a oprócz nich bluszcz pospolity, jemioła czy borówka brusznica. Z okazji dzisiejszego święta przypominamy o niebagatelnym pięknie zimozielonych drzew i krzewów. Mają one szczególny urok, a przede wszystkim są niezwykle wytrzymałe i zniosą nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Które wiecznie zielone rośliny wybrać do ogrodu?

Rośliny wiecznie zielone – ozdoba zimy

Data na Dzień Wiecznie Zielonych Roślin nie została wybrana przypadkowo. To w końcu w grudniu przystrajamy rozmaite drzewka i krzewy lampkami i świątecznymi ozdobami. Krajowe Stowarzyszenie Arborystów (ang. National Arborist Association) ustanowiło więc 19 grudnia dniem, w którym rośliny zimozielone mają swoje święto. Arboryści to specjaliści zajmujący się opieką nad drzewami, krzewami, pnączami i innymi roślinami. Tworząc Dzień Wiecznie Zielonych Roślin, Amerykańscy arboryści chcieli przypomnieć, że drzewa zimozielone są piękne przez cały rok, nawet pozbawione świątecznych dekoracji.

Rośliny zimozielone: najpopularniejsze gatunki

Rośliny wiecznie zielone to szeroka grupa gatunków, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście pierwsze na myśl przychodzą drzewa i krzewy iglaste, jednak nie trzeba się do nich ograniczać, ponieważ wśród roślin zimozielonych znajdują się także krzewy liściaste, byliny, pnącza czy nawet ozdobne trawy. Przedstawiamy kilka gatunków, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Ostrokrzewy

Ostrokrzewy zasługują na szczególne miejsce wśród roślin zimozielonych. Mają dekoracyjne, grube i błyszczące liście oraz atrakcyjne owoce, dzięki czemu doskonale nadają się na bożonarodzeniowe dekoracje. Są również przydatne do zakładania żywopłotów. Do ostrokrzewów zalicza się ponad300 gatunków o różnych kształtach liści i kolorach owoców: od czerwonych i pomarańczowych do czarnych. Odmiany o barwnych liściach doskonale nadają się do ogrodu, w którym wprowadzą kolorystyczne ożywienie. Wybierając ostrokrzew, zwróć uwagę na to, że wśród tego rodzaju roślin zdarzają się również odmiany sezonowe.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny jest liściastym krzewem należącym do rodziny różowatych. Być może kojarzysz go z parków, ponieważ często je zdobi. Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz południowo-zachodniej Azji, ale obecnie jest uprawiany w wielu rejonach świata, w tym oczywiście Polsce. Ognik szkarłatny może osiągać wysokość nawet 4 m i szerokość ok. 1,5 m. Zdobią go charakterystyczne zwieszające się gałęzie, które są pokryte ostrymi kolcami. Niestety z mrozoodpornością ognika szkarłatnego różnie bywa i podczas srogich zim może stracić liście, ale obecnie w naszym klimacie zdarza się to niezwykle rzadko.

Tuje

Znalezienie się tui w tym zestawieniu może wydawać się kontrowersyjne. To dlatego, że w ostatnim czasie nie mają zbyt dobrej opinii. Wielu miłośników roślin uważa je za tandetne i byle jakie. Ich zdaniem, zamiast zdobić miejskie parki i skwery, to je szpecą. Niemniej jednak tuje wciąż są niezwykle popularne – głównie ze względu na to, że są proste w uprawie. W łatwy sposób możesz je przystrzyc, tworząc zgrabne żywopłoty. Wszystko zależy więc od gustu, a o tych, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

Różaneczniki

Często nazywane również rododendronami, różaneczniki należą do rodziny wrzosowatych i są jednym z najczęściej uprawianych krzewów ozdobnych. Czemu zawdzięczają swoją popularność? Oczywiście przede wszystkim spektakularnemu wyglądowi, ale także mnogości odmian. Znajdziesz różaneczniki o kwiatach w niemalże każdym kolorze, jaki sobie wymarzysz: białe, żółte, fioletowe, różowe czy czerwone. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie są mrozoodporne i niektóre z nich, aby przetrwały zimę, trzeba okryć. Rododendrony najbardziej zachwycają wiosną, gdy pokryją się kolorowymi kwiatami.

Te kilka wymienionych odmian oczywiście nie wyczerpuje ogromu dostępnych roślin zimozielonych. Warto jeszcze wspomnieć chociażby o bukszpanach, mahoniach, jałowcach czy cisach. Bez cienia wątpliwości wybierzesz roślinę perfekcyjnie pasującą do Twojego ogrodu.

Jak obchodzić Dzień Wiecznie Zielonych Roślin?

Rośliny zimozielone mają dziś swoje święto. Jak je uczcić?