PL EN DE ES FR RU HR

27 kwietnia obchodzimy Dzień Florysty

FLORAHUMUS - Dzień florysty

27 kwietnia obchodzimy Dzień Florysty

W 2002 roku floryści doczekali się wpisu na listę Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, z kolei w 2010 roku uzyskali także swoje święto. 27 kwietnia obchodzimy Dzień Florysty – to okazja, aby bliżej przyjrzeć się temu zawodowi i przekonać się, czym tak naprawdę zajmuje się florysta, gdzie pracuje i jak można nim zostać.

Florysta – czyli kto?

Zawód florysty to nie tylko sprzedaż ciętych kwiatów, czy też przygotowywanie bukietów na różne uroczystości. Bardziej trafne wydaje się stwierdzenie, że florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z różnych roślin. Wykorzystuje do tego swój wysoko rozwinięty zmysł estetyczny, znajomość trendów i potrzeb klientów oraz wiedzę na temat roślin. Florysta powinien znać się także na aranżacji wnętrz, gdyż często zajmuje się on także tworzeniem oprawy wizualnej z roślin. Rośliny stanowią trzon pracy florysty, dlatego jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz nauczyć się je szanować i odpowiednio o nie dbać. Wówczas odwdzięczą się one swoim zjawiskowym wyglądem.

Czym zajmuje się florysta ?

Obecnie coraz częściej floryści doskonalą się w konkretnych specjalizacjach. Przez to zakres ich obowiązków się zmniejsza, ale są w zamian w stanie sprostać wszelkim wymaganiom poszczególnych klientów. Wśród najpopularniejszych specjalizacji można wymienić florystykę:

Oczywiście florysta powinien poradzić sobie z przygotowaniem kompozycji kwiatowej na każdą z tych okazji, ale coraz bardziej cenieni są specjaliści.

Zatem zakres obowiązków odrobinę różni się w zależności od tego, w czym specjalizuje się dany florysta.

FLORAHUMUS - Dzień florysty

Oto najczęściej wymieniane obowiązki florystów:

Jak widać florysta to z jednej strony artysta, a z drugiej ekspert kwiatowy.

Jak zostać florystą?

Załóżmy, że zawód florysty to Twoje marzenie, a powyższy opis obowiązków pokrywa się z Twoim wyobrażeniem na temat idealnej pracy. Co zatem trzeba zrobić, aby zostać florystą?

Najważniejsze są chęci. Kiedy zdecydujesz, że praca florysty jest tym, co chcesz robić w życiu, to masz naprawdę wiele opcji sugerujących, w jaki sposób rozpocząć tę karierę. Oto kilka z możliwości:

Możliwości jest naprawdę wiele. Dzięki wybraniu jednej z tych dróg uzyskasz certyfikat czy świadectwo, a przede wszystkim podstawową, często też praktyczną wiedzę, która będzie znakomitą bazą do dalszego rozwoju w zawodzie.

FLORAHUMUS - Dzień Florysty

Gdzie może pracować florysta?

Kwiaciarnia to bardzo częste miejsce pracy florysty. Wiele osób uznaje nawet, że to jedyna opcja, jaką masz do wyboru, aby zyskać wiedzę z zakresu florystyki. Jednak nie jest to do końca prawda. Obecnie coraz częściej floryści zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze i stają się tzw. wolnymi strzelcami. Wykonują oni zlecenia dla klientów indywidualnych lub też dla firm, które planują organizację przyjęcia, imprezy firmowej, gali czy sesji zdjęciowej. Floryści najczęściej są wynajmowani do dbania o oprawę kwiatową na różnych przyjęciach – głównie ślubach.

Innym miejscem pracy florysty są firmy dekoratorskie. Wówczas zajmują się oni aranżowaniem ogrodów czy wnętrz przy pomocy roślin.

Florystyka – czy to dla mnie?

Zastanawiasz się, czy zawód florysty jest dla Ciebie? Nie ma co ukrywać, nie jest to kariera odpowiednia dla każdego. Koniecznie poznaj najczęściej wymieniane cechy i umiejętności, które wyróżniają dobrych florystów, aby zyskać pewność, że możesz się z nimi utożsamiać.

Miłość do kwiatów – na samym końcu warto wskazać jeszcze tę najbardziej oczywistą cechę, która wyróżnia dobrego florystę – otóż mowa tutaj o miłości do roślin, z którymi pracuje. Szacunek wobec nich, ale też potrzeba upiększenia różnych miejsc, przedmiotów, a nawet ludzi przy pomocy kwiatów to niezbędne cechy, jakimi powinien wyróżniać się florysta.