27 kwietnia obchodzimy Dzień Florysty
W 2002 roku floryści doczekali się wpisu na listę Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, z kolei w 2010 roku uzyskali także swoje święto. 27 kwietnia obchodzimy Dzień Florysty – to okazja, aby bliżej przyjrzeć się temu zawodowi i przekonać się, czym tak naprawdę zajmuje się florysta, gdzie pracuje i jak można nim zostać.
Florysta – czyli kto?
Zawód florysty to nie tylko sprzedaż ciętych kwiatów, czy też przygotowywanie bukietów na różne uroczystości. Bardziej trafne wydaje się stwierdzenie, że florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z różnych roślin. Wykorzystuje do tego swój wysoko rozwinięty zmysł estetyczny, znajomość trendów i potrzeb klientów oraz wiedzę na temat roślin. Florysta powinien znać się także na aranżacji wnętrz, gdyż często zajmuje się on także tworzeniem oprawy wizualnej z roślin. Rośliny stanowią trzon pracy florysty, dlatego jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz nauczyć się je szanować i odpowiednio o nie dbać. Wówczas odwdzięczą się one swoim zjawiskowym wyglądem.
Czym zajmuje się florysta ?
Obecnie coraz częściej floryści doskonalą się w konkretnych specjalizacjach. Przez to zakres ich obowiązków się zmniejsza, ale są w zamian w stanie sprostać wszelkim wymaganiom poszczególnych klientów. Wśród najpopularniejszych specjalizacji można wymienić florystykę:
- pogrzebową (funeralną),
- ślubną,
- bożonarodzeniową,
- okolicznościową – przygotowywane zostają wtedy dekoracje kwiatowe na takie uroczystości, jak urodziny, jubileusze czy inne święta.
Oczywiście florysta powinien poradzić sobie z przygotowaniem kompozycji kwiatowej na każdą z tych okazji, ale coraz bardziej cenieni są specjaliści.
Zatem zakres obowiązków odrobinę różni się w zależności od tego, w czym specjalizuje się dany florysta.
Oto najczęściej wymieniane obowiązki florystów:
- tworzenie bukietów na zamówienie,
- przygotowywanie kwiatów i dekoracji kwiatowych na sesje fotograficzne,
- tworzenie ozdób kwiatowych na gale, przyjęcia czy uroczystości,
- dobieranie kwiatów doniczkowych do konkretnej aranżacji wnętrza,
- dzielenie się wiedzą na temat roślin i kwiatów,
- dekorowanie roślinami restauracji, hoteli czy różnych firm,
- dobieranie materiału roślinnego do dekoracji w zależności od oczekiwanego efektu,
- pielęgnacja roślin.
Jak widać florysta to z jednej strony artysta, a z drugiej ekspert kwiatowy.
Jak zostać florystą?
Załóżmy, że zawód florysty to Twoje marzenie, a powyższy opis obowiązków pokrywa się z Twoim wyobrażeniem na temat idealnej pracy. Co zatem trzeba zrobić, aby zostać florystą?
Najważniejsze są chęci. Kiedy zdecydujesz, że praca florysty jest tym, co chcesz robić w życiu, to masz naprawdę wiele opcji sugerujących, w jaki sposób rozpocząć tę karierę. Oto kilka z możliwości:
- iść do technikum o profilu florystycznym,
- wybrać się na studia podyplomowe z tej dziedziny,
- opłacić kurs stacjonarny czy internetowy,
- zapisać się do rocznej czy dwuletniej szkoły i wybrać kierunek florystyka.
Możliwości jest naprawdę wiele. Dzięki wybraniu jednej z tych dróg uzyskasz certyfikat czy świadectwo, a przede wszystkim podstawową, często też praktyczną wiedzę, która będzie znakomitą bazą do dalszego rozwoju w zawodzie.
Gdzie może pracować florysta?
Kwiaciarnia to bardzo częste miejsce pracy florysty. Wiele osób uznaje nawet, że to jedyna opcja, jaką masz do wyboru, aby zyskać wiedzę z zakresu florystyki. Jednak nie jest to do końca prawda. Obecnie coraz częściej floryści zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze i stają się tzw. wolnymi strzelcami. Wykonują oni zlecenia dla klientów indywidualnych lub też dla firm, które planują organizację przyjęcia, imprezy firmowej, gali czy sesji zdjęciowej. Floryści najczęściej są wynajmowani do dbania o oprawę kwiatową na różnych przyjęciach – głównie ślubach.
Innym miejscem pracy florysty są firmy dekoratorskie. Wówczas zajmują się oni aranżowaniem ogrodów czy wnętrz przy pomocy roślin.
Florystyka – czy to dla mnie?
Zastanawiasz się, czy zawód florysty jest dla Ciebie? Nie ma co ukrywać, nie jest to kariera odpowiednia dla każdego. Koniecznie poznaj najczęściej wymieniane cechy i umiejętności, które wyróżniają dobrych florystów, aby zyskać pewność, że możesz się z nimi utożsamiać.
- Twórcze myślenie i kreatywność – każde zlecenie jest inne, gdyż wymagania oraz gusta klientów są różne. Z tego względu od florystów oczekiwana jest kreatywność na najwyższym poziomie. Konieczna jest także umiejętność łączenia kolorów, kształtów i spora wyobraźnia.
- Zdolności manualne – precyzja w rękach to konieczność w pracy florysty, bo tylko dzięki temu będzie on w stanie wykonać skomplikowane kompozycje i elementy dekoracyjne.
Miłość do kwiatów – na samym końcu warto wskazać jeszcze tę najbardziej oczywistą cechę, która wyróżnia dobrego florystę – otóż mowa tutaj o miłości do roślin, z którymi pracuje. Szacunek wobec nich, ale też potrzeba upiększenia różnych miejsc, przedmiotów, a nawet ludzi przy pomocy kwiatów to niezbędne cechy, jakimi powinien wyróżniać się florysta.