PL EN DE ES FR RU HR

Drony rolnicze. Łatwiejsza uprawa, lepsze plony.

Drony rolnicze - przyszłość rolnictwa

Drony rolnicze. Łatwiejsza uprawa, lepsze plony.

Nie jest tajemnicą, że rolnictwo przechodzi gruntowne zmiany. Z jednej strony programy takie jak Europejski Zielony Ład nakładają pewne ograniczenia, np. w ilości stosowanych chemicznych środków ochrony roślin. Z drugiej do dyspozycji rolników oddawane są nowoczesne technologie, które wspierają uprawy. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie gospodarstw z poszanowaniem środowiska i jednocześnie zadbanie o optymalny potencjał plonotwórczy roślin. Jedną z takich technologii, która ułatwia uprawę oraz zwiększa jej wydajność, są drony rolnicze. Jak wykorzystać drony w rolnictwie? Czy warto? Ile można zaoszczędzić?

Błyskawicznie zmieniający się świat rolnictwa

Rozwój technologii drastycznie przyspiesza. Co za tym idzie, również dziedziny wykorzystujące owe technologie zmieniają się w szybkim tempie. Rolnictwo sprzed kilkunastu lat ma coraz mniej wspólnego ze współczesną agronomią. Kiedyś wielu rzeczy trzeba było się domyślać, np. jakich plonów będzie można się spodziewać? Dziś, dzięki technologiom wykorzystywanym w rolnictwie precyzyjnym, wiele przewidywań jest dokładniejszych, a mniej zależy od losu. Drony to kolejny krok na ścieżce rozwoju rolnictwa. Szacuje się, że rynek dronów rolniczych wzrośnie do 4,8 miliarda dolarów w 2024 roku.

Drony rolnicze: zastosowania

Możliwości wykorzystania dronów w rolnictwie są przeróżne. Oczywiście przede wszystkim pomagają w wydajnym opryskiwaniu pól i nawożeniu. Oprócz tego są wykorzystywane do lustracji pól, co pozwala np. na szybsze niż kiedyś zauważenie zagrożeń ze strony czynników stresowych takich jak szkodniki. Dzięki temu rolnik może w porę zareagować i uporać się z zagrożeniem dla plantacji. Niektóre drony są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do obrazowania zdolny do wykorzystywania szczegółowych informacji o kolorach. Dzięki temu doskonale ocenia stan zdrowia roślin, a wykorzystanie takiego sprzętu do obserwacji upraw pozwala rolnikom precyzyjnie monitorować wzrost roślin. Warto dodać, że pod pewnymi względami drony sprawdzają się lepiej w obserwacji terenu niż zdjęcia satelitarne. Ich wykorzystanie jest tańsze, a do tego słabe warunki pogodowe (np. zachmurzenie) nie wpływa na jakość obrazu.

Dostarczone z takiej obserwacji dane służą również do precyzyjnego planowania nawożenia. W efekcie drony (i inne typy bezzałogowych statków powietrznych) pomagają zmniejszyć koszty produkcji rolnej oraz zoptymalizować cały system zarządzania gospodarstwem. Co za tym idzie, znacznie zwiększają rentowność upraw.

Opryskiwanie dronami

Najważniejszym zastosowaniem dronów pozostaje opryskiwanie pól. Na świecie jest już szeroko wykorzystywane (głównie w Azji; np. 30% oprysków rolniczych w Korei Południowej jest przeprowadzane z użyciem dronów), ale i w Polsce drony zaczynają podbijać kolejne gospodarstwa. Dlaczego? Drony rolnicze pozwalają opryskiwać trudno dostępne miejsca – takie, na które ciężki sprzęt ma problem wjechać. Ponadto pozwalają na dużą oszczędność poprzez wyeliminowanie ścieżek technologicznych i zwiększenie wydajności. Co więcej, dzięki temu, że drony niwelują konieczność poruszania się po polu ludzi, w opryskiwaniu można wykorzystać preparaty niebezpieczne dla zdrowia. Odpowiednio zaprojektowane drony sprawiają, że opryskiwane chemikalia z łatwością przenikają gęste liście, a znoszenie oprysku jest znikome. Krótko mówiąc, drony pozwalają na tanie, precyzyjne, wydajne i skuteczne opryskiwanie pól.

Drony rolnicze: wykorzystaj FLORAHUMUS w opryskach

Jakich środków można używać w opryskach dronami? Generalnie nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Doskonale sprawdzają się koncentraty, świetnym pomysłem jest również wykorzystanie stymulatora wzrostu FLORAHUMUS. Pozwala to na znaczną oszczędność wody w oprysku i jeszcze wydajniejsze wykorzystanie mocy kwasów humusowych. Przypomnijmy, że substancje humusowe w znaczący sposób poprawiają żyzność gleby, tym samym zwiększając potencjał plonotwórczy gleby. Synergiczne wykorzystanie kwasów humusowych oraz nowoczesnych technologii sprawia, że rolnictwo jest bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej.

Chcesz wiedzieć więcej o wykorzystaniu dronów rolniczych? Sprawdź nasz film.