PL EN DE ES FR RU HR

Drogie nawozy? Zastąp je kwasami humusowymi!

kwasy humusowe i nawozy

Drogie nawozy? Zastąp je kwasami humusowymi!

Współczesne rolnictwo boryka się z wieloma trudnościami. Rosnące koszty produkcji, coraz częściej występujące susze, postępująca erozja gleb – żeby wymienić tylko kilka. Z drugiej strony dostępnych jest również coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, np. wykorzystywanie dronów rolniczych do monitorowania upraw lub nawożenia. Postęp jest również w sferze środków użyźniających gleby. Na pierwszy plan wysuwają się naturalne stymulatory wzrostu roślin, takie jak bazujący na kwasach humusowych FLORAHUMUS. Dzięki niemu z łatwością uzyskasz w swoich uprawach ponadprzeciętne wyniki plonowania.

Co zamiast nawozów NPK? Wybierz kwasy humusowe!

Jakość gleb w Polsce spada. Grunty rolnicze cechują się niską zawartością próchnicy, są wyjałowione i suche, podatne na erozję. Część z tych problemów jest spowodowana naturalnymi procesami fizycznymi, ale przyczynia się do tego również intensywne nawożenie NPK. Zbyt obfite i częste korzystanie ze sztucznych nawozów osłabia glebę, a każdy wyjazd w pole ingeruje w jej strukturę. Dlatego warto, nawet jeśli nie rezygnować z nawozów NPK całkowicie, to przynajmniej ograniczyć ich aplikację. Ale jak w takim razie zadbać o plony? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe: dzięki nim możesz ograniczyć nawożenie NPK nawet o 40%, przy zerowym spadku na ilości i jakości plonów! To nie tylko rozwiązanie, które na dłuższą metę poprawi jakość gleby, ale przede wszystkim – przy obecnych cenach środków produkcji – ogromna oszczędność.

Jak właściwie kwasy humusowe osiągają taki potężny efekt? To dlatego, że kompleksowo poprawiają fizykochemiczne właściwości gleby, tym samym zwiększając jej żyzność. Dzięki nim rośliny łatwiej pobierają mikro i makroelementy: zarówno te będące naturalnymi zasobami, jak i te pochodzące z zaaplikowanych nawozów. W efekcie możesz użyć mniej nawozów, aby wciąż cieszyć się pozytywnymi rezultatami.

Kwasy humusowe: łatwy sposób na potężny korzeń

Kwasy humusowe działają stymulująco na wzrost systemów korzeniowych roślin. Powodują przyrost masy oraz wzmocnienie naturalnej odporności. Efekty te potwierdziły liczne badania, m.in. na pomidorach, rzepaku, kukurydzy czy pszenicy. Dzięki temu korzenie lepiej pobierają wodę oraz mikro i makroskładniki takie jak fosfor, potas, azot, magnez, mangan czy cynk. Są także bardziej odporne na czynniki stresowe, np. niedobory wody, choroby oraz ataki szkodników.

Problemy z powodu suszy? Nie z kwasami humusowymi!

Nie da się ukryć, że klimat się ociepla. Susze stają się coraz powszechniejsze w całej Europie. Niedobory wody dewastują kolejne uprawy i spędzają sen z powiek rolnikom. Już w latach 2019-2020 zaobserwowaliśmy ogromne spadki zysków w sektorze rolnictwa spowodowane suszami. Zdaniem ekspertów, sytuacja nie tylko będzie się utrzymywała dalej, ale może się nawet jeszcze pogorszyć. Gdzie szukać remedium?

Pomocą są niezawodne kwasy humusowe. Poprawiają one na stosunki wodno-powietrzne w glebie oraz retencję wody. Dzięki temu gleba jest lepiej napowietrzona i przepuszczalna oraz ma większą pojemność wodną. Gleba łatwiej wchłania wodę pochodzącą z opadów i zabiegów nawadniania. Ponadto dłużej ją magazynuje. Wskutek działania kwasów humusowych usprawniony jest również proces transportu wody do warstw korzeniowych gleby. Jakby tego wszystkiego było mało, to dodatkowo substancje humusowe zmniejszają odparowywanie wody. Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe są pierwszorzędnymi narzędziami wspomagającymi przeciwdziałanie skutkom suszy.

Pionierskie rozwiązanie dla ekologicznych upraw

Dzięki kompleksowemu wpływowi na właściwości gleby, kwasy humusowe mają wszechstronne zastosowanie. Z powodzeniem są wykorzystywane w ogrodach, uprawach szklarniowych czy też uprawach rolnych o dużym areale. Ze względu na fakt, że ich aplikowanie jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, często stosuje się je również w rolnictwie ekologicznym. Dają tam spektakularne efekty, a rolnicy, którzy rezygnują z nawożenia NPK, mają dzięki temu skuteczne narzędzie do poprawy plonów.