PL EN DE ES FR RU HR

Łatwe DIY do ogrodu – zrób to sam!

kwasy huminowe ogród

Łatwe DIY do ogrodu – zrób to sam!

Chcesz sprawić, aby Twój ogród stał się wyjątkowy i niepowtarzalny? Zadbaj o dekoracje, które uwydatnią Twój charakter, gust i wkomponują się w styl Twojej roślinnej oazy spokoju. Wiesz, że nie musisz tracić pieniędzy na drogie ozdoby do ogrodu? Już teraz możesz wykonać je samodzielnie! Poznaj tanie i łatwe do wykonania dekoracje DIY do ogrodu.

7 ozdób DIY do ogrodu

Wykonywanie dekoracji ogrodowych to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Niektóre pomysły będą wymagały odrobinę więcej zaangażowania niż inne, ale satysfakcja na końcu będzie tego warta. Przekonaj się, że samodzielnie wykonane ozdoby do ogrodu są wyjątkowe i sprawiają, że ogród staje się jeszcze bardziej przytulny.

Pieńki drzew

Jeśli posiadasz różnej wielkości pieńki drzew, to możesz z nich wykonać wiele ciekawych ozdób. Najpierw musisz ich dolną część umieścić stabilnie w ziemi. Kiedy uzyskasz już małą, drewnianą kolumnę, to możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Postaw u góry latarenkę, a kolejne pieńki poustawiaj od najwyższego do najniższego.

Inną opcją jest wycięcie w pieńku u góry miejsca na doniczkę i ulokowanie tam rośliny. Najważniejsze, aby doniczki nie było w ogóle widać. Jeśli masz pień o większej średnicy, to możesz w jego środku zasadzić, np. tulipany, aby wyglądały tak, jakby wyrastały z drzewa

A może na terenie Twojego podwórka rosło kiedyś drzewo, a teraz został tylko korzeń i kawałek pieńka? Wtedy również możesz wykorzystać go jako lampion czy osłonkę dla rośliny doniczkowej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie shutterstock_719306062-1.jpg

Odnowa starych przedmiotów i pojazdów

Jeśli chcesz dodać swojemu ogrodowi więcej charakteru, to możesz wkomponować tuż obok roślin przedmioty, które z pozoru w ogóle tam nie pasują. Jakie? Rowery, metalowe koła, opony, krzesła, drabiny, czajniki czy nawet stare bryczki. Po prostu rozejrzyj się po garażu czy domu w poszukiwaniu przedmiotów z potencjałem. Następnie kup farbę w wybranym kolorze (najpopularniejsza jest jednak w tym przypadku biała farba), najlepiej fasadową lub inną, którą można wykorzystywać na zewnątrz i zacznij zabawę z malowaniem. Następnie wkomponuj przedmiot w rośliny, aby stworzyć magiczny kontrast i ciekawą ozdobę.

Prawdziwym hitem może być odnowiona, tj. pomalowana i wyszlifowana komoda. Wystarczy, że otworzysz szuflady i poustawiasz na nich różne rośliny w doniczkach.

Wiadro jako doniczka

Masz stare, zardzewiałe wiadro? To świetnie się składa, bo możesz wykorzystać je jako dekorację DIY do ogrodu. Pomaluj je, nasyp ziemię i zasadź w nim… truskawki? A może tulipany, zioła czy żonkile? Wybór należy do Ciebie!

Paletowe szaleństwo

Z palet wykonasz właściwie wszystko! Zatem możesz pozwolić sobie na szaleństwo i maksymalne pobudzenie wyobraźni. Doskonałą i przy okazji oszczędną opcją są meble ogrodowe wykonane z palet. W sieci znajdziesz wiele porad i instrukcji, jak zrobić je krok po kroku.

Jednak ciekawą opcją może być też paletowy pociąg! Oto czego będziesz potrzebować, aby go wykonać:

Wielkość pociągu zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz.

Możesz też wyciąć spód palety, pomalować go oraz przymocować na nim kilka doniczek, a następnie oprzeć go
o ścianę. Taki kreatywny kwietnik też zrobi furorę.

Piętrowy kwietnik

Wystarczy, że zabierzesz metalowy pręt i wbijesz go w ziemię. Następnie przygotuj 7 plastikowych  doniczek.
6 mniejszych, w tym samym rozmiarze, a jedną odrobinę większą. Na spodzie każdej doniczki musisz wywiercić otwór
w takiej wielkości, jak średnica pręta. Później przełóż największą na sam dół, aby stanowiła dodatkowe zabezpieczenie dla kwietnika. Pozostałe doniczki też przełóż przez pręt, tak by naprzemiennie były przechylone raz w prawo, raz
w lewo. Wsyp ziemię i posadź np. bratki.

Poidło dla ptaków

Sprawdź, czy masz w domu jakąś nieużywaną, ale ozdobną płaską misę. Jeśli tak, to stanie się ona znakomitą podstawą do wykonania poidła dla ptaków. Jednak oprócz tego będziesz potrzebować także:

Misę należy przymocować za pomocą kleju do wieńca i zamontować sznurek, przy pomocy którego możesz powiesić poidło na gałęzi drzewa czy przy ścianie. Na koniec udekoruj poidło.

Misę możesz też umieścić na pieńku czy korzeniu drzewa.

Durszlakowe donice

Masz w domu stare metalowe czy aluminiowe durszlaki? Pomaluj je i zrób z nich donice. Dzięki uszkom po bokach możesz powiesić je na tarasie, balkonie czy drzewie. W środku włóż odrobinę folii, aby podczas podlewania woda nie wypływała ona na podłoże. Nasyp ziemię, zasadź barwne rośliny i ciesz się oryginalną ozdobą do ogrodu.