Czym jest rolnictwo 4.0? Jak wykorzystać w nim kwasy humusowe?
Postępująca informatyzacja i rewolucja technologiczna dotarła również do rolnictwa. Jeszcze trochę i trudno będzie sobie wyobrazić gospodarstwo, w którym nie wykorzystuje się nowoczesnych systemów i innowacyjnych urządzeń. Co ten postęp oznacza dla nawożenia? Czy można efektywniej stosować nawozy mineralne? W jaki sposób wykorzystać kwasy humusowe w rolnictwie 4.0?
Czym jest rolnictwo 4.0?
Obecnie mówi się o kolejnej, czwartej rewolucji w sektorze rolnictwa. Rewolucja ta polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Taki system zarządzania gospodarstwem nazywa się często inteligentnym rolnictwem lub właśnie rolnictwem 4.0. Ma ono być odpowiedzią na współczesne potrzeby przemysłu agronomicznego, czyli jednoczesne zwiększenie produktywności przy wsparciu dla środowiska. Ekologiczne praktyki, jeżeli są wsparte odpowiednimi innowacjami, mogą dawać takie same (jeśli nie lepsze) efekty, jak tradycyjne nawożenie mineralne czy stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Czym są te nowoczesne technologie? Jest ich całkiem sporo, od dronów wspomagających obserwację pól, przez roboty pozwalające na automatyzację procesów produkcyjnych, na inteligentnych systemach nawożenia czy czujnikach analizy gleby skończywszy. Wszystkie te narzędzia pozwalają w efektywniejszy sposób wykorzystać nawozy, a dzięki temu ograniczyć ich stosowanie. W ten sposób nie tylko oszczędza się pieniądze, ale i minimalizuje szkodliwy wpływ intensywnego nawożenia na środowisko.
Dlaczego efektywność stosowania nawozów ma znaczenie
Czy wiesz, że nawet do 50% azotu pochodzącego z nawozów może zostać utracone do atmosfery? W przypadku innych składników jest podobnie. Na straty wpływają m.in. warunki pogodowe oraz jakość gleby. Powodują one wzrost kosztów hodowli oraz zanieczyszczenia środowiska.
Zwiększenie skuteczności nawozów oznacza takie działania, które pozwalają zmniejszyć owe straty. Przede wszystkim należy ułożyć plan nawożenia, który uwzględni naturalną zasobność gleby. A żeby poznać tę zasobność, przydadzą się nowoczesne czujniki analizy gleby oraz mapowanie plonu, czyli przenoszenie danych o uprawie do specjalistycznego oprogramowania. Następnie oprogramowanie wskaże obszary, gdzie produktywność jest wysoka, a gdzie niska. Wtedy możesz odpowiednio określić program nawożenia oraz miejsca, gdzie potrzebne jest intensywne wsparcie upraw. Dane uzyskuje się np. ze zdjęć satelitarnych lub dzięki monitoringowi z dronów. W ten sposób wyznaczysz wskaźniki wegetacyjne roślin i określisz efekty nawożenia.
Kwasy humusowe w inteligentnym rolnictwie
Nawet najnowocześniejsze systemy same w sobie nie zwiększą potencjału plonotwórczego roślin. A skoro mowa o efektywności nawożenia, to nie sposób nie wspomnieć o kwasach humusowych – naturalnych związkach wpływających na właściwości gleby, m.in. wilgotność, pH oraz jej fizyczną strukturę. Kwasy humusowe są głównym składnikiem próchnicy (dlatego bywają też nazywane związkami próchnicznymi) i odpowiadają za fizykochemiczne i biologiczne cechy gleby. Pomagają zwiększyć zdolność gleby do retencjonowania wody oraz gruzełkowatość. W efekcie znacznie poprawiają przyswajalność składników mineralnych przez rośliny, co pozwala na ograniczenie nawożenia mineralnego nawet o 40% – bez straty w plonach i bez szkody dla środowiska. Kwasy humusowe są bowiem bezpieczne dla ekosystemu i można z nich korzystać w rolnictwie ekologicznym, w zgodzie z normami Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego idealnie wpisują się w krajobraz inteligentnego rolnictwa, uzupełniając nowoczesne technologie o innowacyjne stymulatory wzrostu roślin.
Rolnictwo 4.0 przyszłością branży agro
Cyfrowe technologie i innowacyjne urządzenia mają jeden nadrzędny cel: poprawę plonowania przy jednoczesnym wsparciu środowiska. Dokładnie takie efekty zapewniają kwasy humusowe. Zatem innowacje, jak np. elektroniczne systemy kontrolowania przepływu nawozów, wraz z preparatami humusowymi, stanowią trzon współczesnego rolnictwa. Dzięki nim Twoje gospodarstwo będzie nie tylko bardziej wydajne i opłacalne, ale również przyjazne dla środowiska.