PL EN DE ES FR RU HR

Czy warto przesadzić rośliny do hydroponiki?

System korzeniowy rośliny uprawianej w hydroponice

Czy warto przesadzić rośliny do hydroponiki?

Uprawa roślin w hydroponice to nowoczesna metoda uprawy, która zyskuje coraz większą popularność wśród upraw zarówno w domowych warunkach, jak i profesjonalnych gospodarstwach. Ten sposób uprawy polega na hodowli roślin w wodnym roztworze składników odżywczych, zamiast w tradycyjnej glebie. Takie podejście pozwala na zaoszczędzenie miejsca, zwiększenie wydajności, a także wyeliminowanie wpływu gleby na plonowanie i kondycję roślin. Czy w takiej formie uprawy znajdą zastosowanie kwasy humusowe?

Jak działa uprawa w hydroponice?

W hydroponice rośliny rosną w specjalnych pojemnikach wypełnionych wodą i składnikami odżywczymi. System ten pozwala na całkowite wyeliminowanie ziemi, którą – jeśli wykorzystujemy doniczki – możemy zastąpić chemicznie obojętnym materiałem, jak na przykład perlit. Rośliny są ustawione w takiej pozycji, aby ich korzenie były zanurzone w roztworze. W ten sposób systemy korzeniowe od razu pobierają składniki odżywcze, bez konieczności ich poszukiwania. Dzięki temu rośliny szybciej rosną, a cała uprawa jest bardziej wydajna.

Rodzaje systemów hydroponicznych

Istnieje wiele różnych systemów hydroponicznych. Należy je dostosować do typu uprawy w zależności od potrzeb i warunków hodowlanych. Jednym z najpopularniejszych systemów jest system NFT (ang. Nutrient Film Technique), w którym woda i składniki odżywcze przepływają przez specjalne kanały, na których ustawione są rośliny. Kolejnym systemem jest system wertykalny, w którym pojemniki z roślinami ustawione są jeden na drugim, tworząc w ten sposób wieżę. W domowych warunkach sprawdzają się doniczki z perlitem czy keramzytem, które stabilizują korzenie roślin. Doniczki te stoją w osłonkach wypełnionych roztworem wody i nawozu.

Zalety uprawy w hydroponice

Uprawa roślin w hydroponice ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na oszczędność wody. Rośliny są podlewane w sposób kontrolowany, co zmniejsza zużycie wody w porównaniu z tradycyjną uprawą w glebie. Ponadto, dzięki kontrolowanej dostawie składników odżywczych, można uzyskać wyższą wydajność uprawy, niż w przypadku tradycyjnej uprawy w glebie. Pozwala to uzyskać niemalże idealne warunki wzrostu dla danej rośliny. Dzięki temu rośliny zyskują większą odporność na choroby i szkodniki, a cała uprawa jest zdrowsza, bardziej odżywiona i wydajniejsza.

Wady uprawy w hydroponice

    Jedną z głównych wad uprawy w hydroponice jest koszt inwestycji początkowej. Systemy hydroponiczne wymagają specjalistycznego sprzętu i infrastruktury, co może być drogie dla początkujących hodowców. Domowe hodowle w hydroponice wymagają przede wszystkim rozeznania w temacie oraz dobrze ukorzenionych sadzonek. Jeśli utrzymujemy rośliny w doniczkach z mieszanką ziemi, należy je stopniowo przyzwyczaić do hydroponiki, ponieważ mogą odchorować nagłą zmianę warunków.

    Inną wadą jest konieczność stałego monitorowania i kontroli warunków hodowlanych, takich jak pH wody, poziom wilgotności powietrza a także odpowiednią ilość składników odżywczych.

    Wykorzystanie kwasów humusowych w hydroponice

    Kwasy humusowe naturalnie występują w glebie. Są one niezbędne do zachowania żyzności gleby i zdrowia roślin, ponieważ wpływają na strukturę gleby i poziom składników odżywczych. Czy sprawdzą się w uprawach w hydroponice? Oto kilka ich zalet:

    1. Poprawiają jakość wody – kwasy humusowe pomagają w oczyszczeniu wody i usunięciu z niej szkodliwych zanieczyszczeń, jak np. metale ciężkie czy chlor.
    2. Wspierają pobór składników odżywczych – kwasy humusowe wiążą składniki odżywcze i utrzymują je w łatwo dostępnej dla roślin formie, dzięki temu rośliny szybciej i łatwiej je przyswajają.
    3. Pomagają rozwijać system korzeniowy – dzięki obszerniejszemu systemowi korzeniowemu roślina pobiera składniki odżywcze za pomocą większego obszaru.

    Jak widać kwasy humusowe nie tylko pozytywnie wpływają na strukturę gleby i tradycyjne formy uprawy, ale również sprawdzą się w hydroponice.