Co wpływa na efektywność nawożenia? Jak ją poprawić?
Na efektywność nawożenia i przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny wpływa wiele czynników. Dlatego zazwyczaj nie wystarczy zaaplikować nawozu, aby cieszyć się obfitymi plonami. Niejednokrotnie może być tak, że z powodu zaburzonej struktury gleby lub niewłaściwego pH składniki mineralne są niedostępne dla korzeni. W takim wypadku nawożenie mija się z celem i jest stratą pieniędzy. Dlatego podstawowym zabiegiem agrotechnicznym jest dbanie o glebę – tylko w ten sposób zapewnisz roślinom dostęp do niezbędnych substancji pokarmowych. Jak dbać o właściwości gleby? W tej roli doskonale spisują się kwasy humusowe.
Dlaczego poprawa efektywności nawożenia jest ważna?
Nie sposób wyobrazić sobie rolnictwo bez nawożenia. Badania pokazały, że optymalne stosowanie nawozów zwiększa plon nawet o 50%. To niebagatelna liczba, więc nie ma co się dziwić, że nawożenie to jeden z głównych zabiegów wpływających na rentowność upraw. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jest on również kosztowny: stanowi nawet do 30% całkowitych kosztów poniesionych podczas produkcji rolnej. Co więcej, dane te pochodzą z czasów, gdy ceny nawozów były „normalne” – a więc sprzed kolosalnych podwyżek. Obecnie wartość ta może być wyższa.
Nawożenie jest więc konieczne dla zwiększenia plonów, ale nie znaczy to, że trzeba godzić się z jego wysokimi kosztami. Istnieję bowiem techniki, które pozwalają zwiększyć efektywność nawożenia, a tym samym znacznie na nim zaoszczędzić. Np. w przypadku nawozów azotowych duża część materiału jest tracona z powodu emisji do środowiska. Dla roślin zostaje jedynie nieco ponad połowa. W wypadku innych pierwiastków jest podobnie: rośliny wykorzystują około 25% fosforu i 60% potasu. Dlatego, jeżeli poprawisz efektywność nawożenia i zwiększysz dostępność mikro i makroelementów dla swoich upraw, to będziesz mógł zmniejszyć dawki nawozów. A to oznacza więcej pieniędzy w kieszeni oraz zdrowsze i silniejsze uprawy.
Najpierw plan, potem praca. Jak planowanie wpływa na efektywność nawożenia?
Dobra zasada organizacji pracy głosi: najpierw planuj, potem działaj. Sprawdza się ona także w rolnictwie. Plan nawożenia pozwoli Ci precyzyjnie obliczyć wymaganą dawkę nawozów. Dzięki temu ograniczysz straty spowodowane zmarnowanym materiałem. Jednak jeszcze zanim przystąpisz do planowania, to powinieneś zbadać glebę. Wtedy ustalisz, jaką ma zasobność w składniki mineralne, a także określisz jej odczyn i inne charakterystyki mające wpływ na przyswajalność substancji pokarmowych przez rośliny. Próbki gleby do ustalenia zawartości azotu mineralnego pobiera się na przełomie lutego i marca z trzech warstw gleby: do 30 cm, od 30 do 60 cm i od 60 do 90 cm. Kolejnym krokiem jest dostarczenie próbek do laboratorium, które przeprowadzi analizę i udostępni Ci wyniki. Następnie, biorąc pod uwagę zapotrzebowania uprawianych przez Ciebie gatunków roślin, możesz dokładnie obliczyć wymagane dawki nawozów.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Kwasy humusowe gwarancją poprawy właściwości gleby
Aby zapewnić optymalną przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny, niezbędne jest dbanie o właściwości gleby. Kluczowe są dwie z nich: odczyn oraz retencja wody. Zbyt niskie pH gleby sprawia, że pierwiastki uwsteczniają się do form niedostępnych dla roślin. W takim wypadku niezależnie od tego, ile nawozu użyjesz, Twoje uprawy nie będą w stanie z niego skorzystać. Ponadto niewłaściwe pH spowalnia tempo powstawania próchnicy glebowej, w konsekwencji jeszcze bardziej redukując jej żyzność. Z kolei retencja gleby odpowiada za ilość zatrzymywanej wody w podłożu. A rośliny pobierają składniki mineralne głównie wraz z wodą – zatem mało wody oznacza mało substancji pokarmowych.
Jak więc poprawić odczyn i retencję gleby? Na obie te cechy wpływają kwasy humusowe – naturalne związki będące głównym składnikiem próchnicy glebowej. Mają liczne pozytywne właściwości, m.in. neutralizują odczyn gleby, poprawiają retencję wody i stosunki wodno-powietrzne, wzmacniają fizyczną strukturę gleby oraz stymulują aktywność pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Ponadto pobudzają wzrost systemów korzeniowych roślin, dzięki czemu te efektywniej pobierają wodę. Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe w znaczącym stopniu zwiększają dostępność składników mineralnych dla roślin. Oznacza to, że dzięki nim możesz zredukować nawożenie NPK bez strat w plonie. Doświadczenia przeprowadzone z użyciem stymulatora wzorstu roślin FLORAHUMUS pokazały, że nawet po ograniczeniu nawożenia NPK o 40%, rośliny wciąż wykazywały zwiększoną zawartość składników mineralnych. To prosty i efektywny sposób na oszczędność i zwiększony plon.