PL EN DE ES FR RU HR

Co robić w ogrodzie w lipcu? Jak opiekować się roślinami?

Ogród w lipcu

Co robić w ogrodzie w lipcu? Jak opiekować się roślinami?

Co robić w ogrodzie w lipcu? To miesiąc, kiedy ogrodnicy mają pełno roboty. Dobra pogoda sprawia, że rośliny rosną błyskawicznie, a przez to wymagają pieczołowitej pielęgnacji. Rozwijają się także chwasty, więc nie obejdzie się bez pielenia. Jakie prace ogrodowe wykonuje się w lipcu?

Nie zapomnij o nawadnianiu

W ostatnich latach wakacyjne miesiące obfitowały w ciepłe temperatury. Lipiej jest okresem, kiedy gorąco osiąga swoje apogeum. Zwłaszcza w tym roku mamy do czynienia z bezprecedensowymi upałami. Temperatury biją kolejne rekordy, a coraz więcej obszarów jest zagrożone klęską suszy. Według szacunków naukowców takie zagrożenie dotyczy nawet ponad połowy terenów w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Rośliny potrzebują dużo wilgoci, o którą w takich warunkach trudno. Deficyty opadów i gorąco sprawiają, że gleba szybko wysycha. Rośliny nie mogą się dobrze rozwijać i wydają mniejszy oraz gorszy plon. Co robić?

Jak zwiększyć wilgoć w glebie?

Jedną z metod zatrzymywania wilgoci w glebie jest ściółkowanie. Okrycie gleby warstwą materiału pomoże chronić ziemię przed ciepłem i odparowywaniem wody. W tym celu możesz wykorzystać zarówno nieorganiczny materiał, jak i organiczny, np. słomę, która doskonale sprawdza się w roli ściółki. A dodatkowo, gdy się rozłoży, to dostarczy glebie składników mineralnych oraz materii organicznej.

Pamiętaj także o regularnym odchwaszczaniu. Uprawiane przez Ciebie rośliny konkurują o zasoby z niepożądanymi gatunkami, samoistnie rosnącymi w ogrodzie. Im więcej chwastów, tym mniej składników pokarmowych i wody dla Twoich ukochanych upraw.

Aby zwiększyć wilgoć w glebie, warto także zastosować kwas humusowy. Zwiększa on retencję wody, czyli zdolność gleby do magazynowania wody. W efekcie podłoże lepiej i dłużej zatrzymuje pochodzącą z opadów wodę – a to znacznie ułatwia nawadnianie.

Prace ogrodowe w lipcu: zbiory

Lipiec kojarzy się z dużą ilością pracy w ogrodzie, ale ma on również pozytywne konotacje. Wiele gatunków ma bowiem owoce gotowe do zbioru – a to kocha każdy ogrodnik. Nic nie daje takiej satysfakcji jak obserwowanie owoców swojej pracy.

Które warzywa i owoce dojrzewają w lipcu? Jest tego sporo, np. cukinie i sałata, ogórki, pomidory, fasolka szparagowa, groszek oraz liczne gatunki ziół. Także i entuzjaści owoców znajdą coś dla siebie, np. porzeczki, truskawki, borówki, wiśnie, maliny i agrest.

Lipcowy ogrodnik nie samą pracą żyje! Pomiędzy odchwaszczaniem i podlewaniem zajmij się regularnym zbieraniem plonów. To w zasadzie też praca, ale za to jaka przyjemna! Nic nie daje takiej rozkoszy jak świeże i zdrowe warzywa i owoce.

Ogród w lipcu: opieka nad trawnikiem

Skoro w lipcu intensywnie rosną wszystkie rośliny, to także i trawnik charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu. A to oznacza, że trzeba poświęcić mu dużo uwagi. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się koszenie, jednak nie można z nim przesadzać. U traw wysokość źdźbła jest bowiem wprost proporcjonalna do długości korzeni. A zatem im krócej skosisz murawę, tym słabsze będzie miała korzenie, a przez to może np. chorować lub wysychać.

Na trawniki możesz także zastosować kwasy humusowe. Poprawią przyswajalność składników pokarmowych oraz wzmocnią systemy korzeniowe. Preparaty bazujące na kwasach humusowych są z powodzeniem wykorzystywane na stadionach piłkarskich oraz polach golfowych – a więc w miejscach, gdzie trawa musi wyglądać reprezentacyjnie. Zatem jeśli marzy Ci się trawnik jak z bajki, którego będą zazdrościli Ci wszyscy sąsiedzi, to wykorzystaj kwasy humusowe.