Chcesz zwiększyć zbiory w ogrodzie? Zadbaj o ilość próchnicy w glebie!
Zapewne słyszałeś o próchnicy glebowej, ale czy wiesz, czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla ilości i jakości plonów w ogrodzie? To najważniejsza część gleby, dla tego zebraliśmy dla Ciebie kluczowe informacje o próchnicy glebowej. Mamy także sposób, jak zwiększyć jej ilość. Podpowiadamy: chodzi o kwasy humusowe.
Próchnica, czyli najważniejszy składnik żyznej gleby
Próchnica (inaczej humus) jest częścią gleby, która powstaje w wyniku rozkładu materii organicznej. Główne składniki próchnicy to właśnie materia organiczna oraz substancje humusowe. Dla tych, którzy lekcje biologii mają już dawno za sobą, a na co dzień nie zajmują się rolnictwem czy gleboznawstwem, próchnica może być nieco tajemnicza. Trzeba o niej wiedzieć, że jest jednym z najbardziej aktywnych biochemicznie materiałów znajdujących się w glebie oraz że odpowiada za jej właściwości fizykochemiczne i biologiczne. Humus zapewnia optymalne warunki wegetacji dla roślin, jest również niezbędny do życia licznych pożytecznych mikroorganizmów glebowych. To nieodzowna część gleby, mająca kluczowe znaczenie zwłaszcza w gruntach rolnych, ponieważ wpływa na potencjał plonotwórczy upraw. Tym bardziej martwi fakt, że w Polsce (a także i reszcie Europy) próchniczność gleb spada i jest na zastraszająco niskim poziomie – w niektórych regionach nawet 70% gleb ma poziom próchnicy poniżej zalecanej minimalnej wartości 2%. Świadczy to o tym, że jakość gruntów w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Jak sobie radzić z tym faktem? Wykorzystaj kwasy humusowe.
Kwasy humusowe: zastosowanie w ogrodzie
Z pewnością zauważyłeś już związek między nazwą kwasów humusowych a próchnicą, która inaczej nazywana jest humusem. Związek ten oczywiście nie jest przypadkowy. Kwasy humusowe są głównym składnikiem próchnicy glebowej. W rzeczywistości to one odpowiadają za liczne właściwości gleby. Niestety mają jedną wadę: proces ich powstawania jest żmudny i długotrwały. Na szczęście można je pozyskiwać z węgla brunatnego lub torfu i następnie wykorzystywać w produkcji stymulatorów wzrostu takich jak FLORAHUMUS. Tego typu preparaty wzbogacają glebę w kwasy humusowe i tym samym zwiększają jej żyzność. Jak to się dzieje?
Wszystko dlatego, że kwasy humusowe poprawiają fizyczną strukturę gleby, np. poprzez zwiększenie jej zdolności do magazynowania wody. Oprócz tego wpływają na agregację struktury glebowej, dzięki czemu podłoże staje się kruche i przepuszczalne. Ponadto wspomagają dostarczanie roślinom składników pokarmowych – tych pochodzących z gleby, jak i nawozów. To znaczy, że można znacznie zredukować nawożenie mineralne i wciąż cieszyć się doskonałymi, zdrowymi zbiorami.
Kwasy humusowe to prosty, wydajny i ekologiczny sposób na poprawę jakości gleby. A urodzajna gleba wysokiej jakości oznacza wspaniałe, silne i obficie plonujące rośliny.
Jak zwiększyć ilość węgla organicznego w glebie?
Zarówno powstawanie kwasów humusowych, jak i próchnicy to długi proces. Jednak próchnicy nie można po prostu „dodać” do gleby, a kwasy humusowe – owszem. Czy to oznacza, że można pośrednio zwiększyć ilość próchnicy w glebie? Jak najbardziej. Organiczne nawożenie oraz stosowanie humusowych preparatów pomaga przyspieszyć powstawanie próchnicy. Co więcej, kwasy humusowe zawierają duże ilości węgla organicznego. Zwiększają więc jego ilość w podłożu, a jest on niezbędny do wytwarzania humusu. Oprócz tego substancje humusowe poprawiają stosunki wodno-powietrzne i retencję wody w glebie, a te dwa czynniki także przykładają się do powstawania próchnicy.
Obfite zbiory w Twoim ogrodzie. Jak je osiągnąć?
Kwasy humusowe to naturalne związki a ich stosowanie jest bezpieczne dla środowiska. W ekologiczny sposób pomagają zwiększyć ilość próchnicy w glebie, dzięki czemu poprawiają najważniejsze cechy podłoża. Ponadto stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów, które są ważne dla utrzymania stabilnego środowiska glebowego, a dodatkowo zwiększają dostępność składników pokarmowych (np. poprzez wiązanie azotu z atmosfery). Wszystko to sprawia, że preparaty bazujące na kwasach humusowych (np. FLORAHUMUS) są idealnym środkiem dla wsparcia ogrodowych upraw. Mają uniwersalne zastosowanie: świetnie sprawdzają się zarówno w hodowli roślin użytkowych (zwiększając ilość i jakość zbiorów), jak i ozdobnych (poprawiając ich wygląd i witalność). Koniec z frustracją, ponieważ nic nie chce rosnąć! Zastosuj kwasy humusowe, zwiększ ilość próchnicy w glebie i ciesz się spektakularnymi plonami.