PL EN DE ES FR RU HR

Ceny nawozów i energii rosną. Jak zwiększyć rentowność upraw?

ceny nawozów

Ceny nawozów i energii rosną. Jak zwiększyć rentowność upraw?

Rosnące ceny wszyscy obserwujemy na co dzień, ale wysokie koszty szczególnie dotykają rolników. Drożyzna na rynku nawozów to nie nowość – ceny szaleją w zasadzie już od początku roku 2021. Pamiętajmy jednak, że na koszty upraw składają się nie tylko zakup nawozów i środków ochrony roślin, ale także inne czynniki, np. energia potrzebna, chociażby do zasilania urządzeń czy ogrzewania budynków. Od kilku miesięcy ceny nawozów, energii, usług i materiałów rosną. Sprawia to, że coraz trudniej o utrzymanie rentowności gospodarstw na zadowalającym poziomie. Gdzie szukać oszczędności?

Aktualna sytuacja na rynku nawozów

Analizę rynku nawozów warto zacząć od wyraźnego zaznaczenia, że ostatnio nastąpiła drobna poprawa. Jeden z producentów opublikował nowy cennik, w którym nawozy były wyraźnie tańsze. Niektórzy zaczęli spekulować, że pociągnie to za sobą kolejne obniżki i sytuacja zacznie się poprawiać. Trzeba jednak pamiętać, że do stanu sprzed drastycznych wzrostów kosztów wciąż bardzo daleko. Co więcej, dotychczasowa dynamika zmian na rynku nie napawa optymizmem, ponieważ już wcześniej zdarzały się okresy poprawy cen. Były one jednak krótkotrwałe, a prędzej czy później koszty nawozów wracały na tor wzrostowy. Dlatego także i teraz nie ma pewności czy zaobserwowane obniżki zwiastują nadejście zmian w dłuższej perspektywie, czy to chwilowe rynkowe wahania, które lada moment ustąpią pola tendencji wzrostowej.

Kogo dobijają wysokie ceny nawozów?

Wysokie koszty produkcji uderzają oczywiście we wszystkich rolników, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej cierpią gospodarstwa małe i średnie. Dlaczego? Ponieważ wzrostom kosztów towarzyszą wzrosty cen w skupach. Np. Janusz Wojciechowski, czyli Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, niecały miesiąc temu zauważył, że podczas gdy koszty produkcji rolniczej wzrosły o ponad 40% aż w 12 krajach UE, to w 5 krajach UE ceny produktów rolniczych także wzrosły o ponad 40%. Jednak małe i średnie gospodarstwa często nie mają baz magazynowych, dlatego sprzedają swoje płody tuż po żniwach. Z tego powodu niektórzy wskazują na całkowity brak opłacalności produkcji rolnej.

O ile wzrosły ceny nawozów?

W porównaniu z czwartym kwartałem 2021 na początku roku 2022 ceny towarów i usług używanych w rolnictwie wzrosły średnio o 9,5%. Tym, którym ta liczba wydaje się mała, przypominamy, że dotyczy to krótkiego okresu między końcem roku 2021 a początkiem 2022 – na przestrzeni całego roku 2021 wzrost byłby wyższy. Ponadto 9,5% dotyczy średniego wzrostu ogółu środków produkcji, usług i materiałów – dla niektórych z nich liczba ta jest znacznie wyższa. Oczywiście mowa tu o nawozach, zwłaszcza azotowych, które osiągnęły wręcz niebotyczne ceny – za tonę saletry amonowej płaci się obecnie prawie 5 razy więcej niż w styczniu 2021!

Czym są spowodowane rosnące koszty produkcji rolnej?

Czynników, które wpływają na koszty produkcji rolnej, jest oczywiście mnóstwo. Wciąż odczuwamy skutki pandemii, rośnie inflacja, ceny energii oraz transportu. Rosną także ceny żywności, a to powoduje wyższy popyt na nawozy – a więc i droższe nawozy. Do tego dochodzi rosyjska inwazja w Ukrainie. Do niedawna Rosja była jednym z największych eksporterów nawozów na świecie. Wskutek nałożonych na ten kraj sankcji podaż nawozów spadła – a ponieważ rośnie zapotrzebowanie, to prowadzi do ogromnych podwyżek.

Jak oszczędzać? Wykorzystaj kwasy humusowe!

Z tej trudnej sytuacji jest wyjście: to preparat FLORAHUMUS i zawarte w nim kwasy humusowe! W jaki sposób mogą Ci pomóc? Te naturalne związki mają ogromny wpływ na żyzność gleby: poprawiają jej strukturę i właściwości fizykochemiczne, a także optymalizują zachodzące w niej procesy biologiczne. Dzięki nim pożyteczne mikroorganizmy glebowe mają doskonałe warunki do rozwoju. Wszystko to przekłada się na silniejsze i zdrowsze rośliny. Zarówno badania naukowe, jak i testy polowe wykazały, że kwasy humusowe znacząco zwiększają przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny. Oznacza to, że możesz zredukować nawożenie mineralne. Krótko mówiąc: w Twoim portfelu zostaje więcej pieniędzy, na Twoim polu więcej plonów.