PL EN DE ES FR RU HR

Ceny nawozów 2022. Jak zaoszczędzić?

Traktor w polu, rolnictwo zmagające się z wysokimi cenami nawozów w 2022 roku

Ceny nawozów 2022. Jak zaoszczędzić?

Sytuacja na rynku nawozów jest jeszcze gorsza niż w roku 2021, który pod tym względem również był dla branży agro trudny. Według doniesień rolników, stosunek cen nawozów NPK do cen rzepaku jest najgorszy w historii. W jaki sposób ceny nawozów 2022 odbiją się na rentowności gospodarstw? Jak poprawić potencjał plonotwórczy upraw w oszczędny sposób?

Co wpływa na ceny nawozów 2022?

Na ceny nawozów wpływają m.in. koszty surowców niezbędnych do produkcji oraz energii. W ostatnich latach te koszty produkcji wzrosły, a jednocześnie rośnie także popyt na nawozy, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wszystko to oczywiście przekłada się na wzrosty cen nawozów.

To jednak nie wszystko. Wciąż obserwujemy skutki pandemii covid-19. A teraz dochodzi kolejny światowy kryzys, czyli rosyjska inwazja na Ukrainę, która ma daleko idące konsekwencje ekonomiczne. Rosja to jeden z największych eksporterów nawozów na świecie. W wyniku nałożonych na ten kraj sankcji import nawozów z Rosji zmalał, co przyczyniło się do wzrostu ich cen na światowych rynkach.

To bezprecedensowa sytuacja, kiedy wiele współgrających czynników nałożyło się na siebie, powodując wręcz kolosalny wzrosty cen. Wielu rolników znacznie ogranicza nawożenie, a niektórzy zastanawiają się, aby w ogóle z niego zrezygnować. Oczywiście takie rozwiązanie niesie za sobą spadek plonów. Ale czy musi tak być? Są przecież alternatywne, tańsze sposoby poprawy potencjału plonotwórczego upraw. Zacząć należy od poprawy jakości gleby.

Użyźniać czy nawozić?

Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów nawozów jest zwiększanie jakości i żyzności gleby. To w końcu od niej zależy potencjał plonotwórczy upraw. W glebie słabej jakości składniki mineralne są gorzej przyswajane, a to oznacza, że duża część substancji pochodzących z nawozów jest marnowana. Dlatego oprócz nawożenia warto glebę użyźniać. Jak to zrobić?

Glebę można ulepszać, stosując naturalne materiały, takie jak kompost. Kompost nie tylko dostarcza składników mineralnych, ale także zwiększa ilość materii organicznej w glebie oraz poprawia jej strukturę. Dobrym sposobem na użyźnienie gleby jest także zastosowanie kwasów humusowych.

Ogranicz nawożenie. Zastosuj kwasy humusowe

Ekologiczne wsparcie gleby daje długotrwałe efekty i zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy. W tym celu wykorzystaj kwasy humusowe – substancje będące produktem skomplikowanych procesów przemiany materii organicznej. Są one wszechobecne w naturze. Znajdziesz je m.in. w glebie, gdzie współtworzą próchnicę, czyli jedną z ważniejszych części podłoża. Kwasy humusowe odgrywają ważną rolę w glebie, m.in. wpływają na jej strukturę fizyczną.

Cennym źródłem substancji humusowych jest węgiel brunatny. To właśnie z niego pozyskuje się wysokiej jakości kwasy humusowe wykorzystywane w produkcji stymulatora wzrostu roślin FLORAHUMUS. Dzięki temu FLORAHUMUS poprawia właściwości gleby, np. zwiększa retencję wody. W efekcie rośliny są bardziej odporne na susze, upały i okresy deficytów wody. Ponadto FLORAHUMUS stymuluje wzrost systemów korzeniowych roślin oraz zwiększa efektywność przyswajania składników pokarmowych przez rośliny. To znaczy, że możesz zmniejszyć nawożenie mineralne, a rośliny sprawniej pobiorą dostępne dla nich substancje i nie odczują różnicy. Przeprowadzone doświadczenia pokazały, że obniżenie nawożenia NPK nawet o 40% przy jednoczesnym optymalnym stosowaniu FLORAHUMUS daje lepsze efekty niż samo nawożenie NPK. To ogromna oszczędność!

Ceny nawozów 2022 – jak oszczędzać?

Kwasy humusowe nie są nawozem i nie dostarczają składników pokarmowych roślinom. Niemniej pozwalają znacznie zwiększyć efektywność ich pobierania przez rośliny. Uprawy lepiej wykorzystują substancje mineralne – zarówno te pochodzące z nawozów, jak i te będące naturalnym bogactwem gleby. Dlatego, choć kwas humusowy nie wyeliminuje nawożenia całkowicie, to jednak pozwala znacznie je obniżyć. W dobie dramatycznie wysokich cen nawozów jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne. Więcej pieniędzy w Twojej kieszeni oraz więcej plonów w Twoich uprawach! Czego chcieć więcej?