PL EN DE ES FR RU HR

Bezpieczeństwo żywnościowe. Jaka sytuacja w Europie?

Naturalne warzywa wyhodowane przy pomocy kwasów humusowych

Bezpieczeństwo żywnościowe. Jaka sytuacja w Europie?

Ceny nawozów nie zwalniają tempa i nadal rosną. Wielu rolników całkowicie rezygnuje z nawożenia. Można się spotkać z alarmistycznymi prognozami, jakoby światu groził kryzys żywnościowy. Obrazu dopełnia rosyjska inwazja na Ukrainę, czyli kraj nazywany „spichlerzem świata”, jeden z czołowych eksporterów zboża. Czy rzeczywiście bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone? Jak w tej sytuacji rolnicy mogą zadbać o plony? A co mogą zrobić konsumenci?

Europejski Zielony Ład. Czy odroczyć wprowadzenie zmian?

Europejski Zielony Ład wzbudza wiele kontrowersji. Jego nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie. Aby go zrealizować, unijni włodarze wprowadzają przepisy i dyrektywy w różnych gałęziach gospodarki, także w rolnictwie. W tym sektorze postuluje się m.in. ograniczenie użycia środków ochrony roślin i chemicznych nawozów, a także zwiększenie udziału upraw ekologicznych w ogóle gospodarstw.

Wielu rolników uważa, że zmiany są wprowadzane zbyt szybko. Zwłaszcza w krajach takich jak Polska, które nie są na nie przygotowane. Rodzą się obawy, że spadną plony, a w konsekwencji zagrożone będzie bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz ucierpi gospodarka.

Z rolnikami zgadza się dziesięciu byłych ministrów rolnictwa. Podpisali oni specjalny apel, w którym nawołują do ponownego przeanalizowania założeń i postulatów zgłaszanych w ramach Zielonego Ładu. Uważają, że strategię należy zrewidować i dostosować do warunków społecznych i klimatycznych, w jakich się aktualnie znajdujemy. „Potrzeba jasno sprecyzowanych działań na najbliższe miesiące, a także w perspektywie średnio- i długookresowej, na kolejne lata i dekady” – piszą w odezwie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Marnotrawstwo żywności dużym problemem

Co robić w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego? Oczywiście najważniejsze działania należy podjąć na szczeblu państwowym, ale to nie znaczy, że pojedynczy konsument jest bezradny. Warto zacząć od ograniczenia marnotrawstwa żywności. Szacuje się, że rocznie wyrzuca się 1,3 mld ton żywności na świecie. To jest aż 1/3 całej produkcji! Takie dane potrafią oszołomić. Oczywiście wiele z tego jest marnowane przy produkcji czy transporcie, ale za sporą część odpowiadają poszczególni konsumenci. Takie marnowanie ma wpływ na sytuację gospodarczą oraz środowisko. Trzeba pamiętać, że wyrzucając żywność, zmarnowaniu ulegają także zasoby zużyte go jej wytworzenia. Dlatego zacznij od zredukowania wyrzucanej żywności do minimum, a najlepiej do zera.

Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, które pomagają ograniczyć marnotrawienie żywności. Sprawdzają się listy zakupowe – pod warunkiem że będziesz się ich trzymać. Warto także ustawiać produkty w lodówce w taki sposób, aby te, dla których zbliża się termin przydatności, były na wierzchu.

Własna uprawa warzyw

Podczas II Wojny Światowej popularne były tzw. Ogrody Zwycięstwa, o których już kiedyś pisaliśmy. Rządy państw (głównie Wielkiej Brytanii i USA) promowały zakładanie ogrodów w zasadzie wszędzie, gdzie się dało. Wykorzystywano nawet najmniejsze połacie przestrzeni nadające się do uprawy warzyw. Produkcja nastawiona była na wyżywienie armii, co skutkowało niedoborami, a „ogrody zwycięstwa” miały być receptą na ten problem.

Aktualna sytuacja polityczna i klimatyczna skłania do tego, aby znów promować ideę ogrodnictwa. Własny warzywnik to sposób na odrobinę żywieniowej samodzielności i dostęp do smacznych, zdrowych warzyw wysokiej jakości.

Dbanie o plony w czasach kryzysu

A co w tych trudnych dla rolnictwa czasach mogą zrobić rolnicy? Z pomocą przychodzą kwasy humusowe. To naturalne substancje, które poprawiają żyzność gleby i przyswajalność składników mineralnych. Dzięki temu zwiększają efektywność nawozów mineralnych. A to oznacza, że możesz użyć ich mniej, aby cieszyć się takimi samymi (a często nawet i lepszymi) efektami. Oznacza to dużą oszczędność.

Kwasy humusowe są z powodzeniem wykorzystywane w rolnictwie, zwłaszcza ekologicznym, gdyż są naturalne i nie szkodzą środowisku. Doskonale sprawdzą się również w uprawach ogrodowych. Dlatego, jeżeli po lekturze tego artykułu zdecydujesz się na założenie małego „ogrodu zwycięstwa”, to wykorzystaj w nim kwasy humusowe. Mają kompleksowe działanie i uczynią uprawę warzyw naprawdę banalną. Powodzenia!