Ogród w sierpniu – jakie prace i zabiegi wykonać?
Nadszedł sierpień, a wraz z nim coraz krótsze dni oraz wciąż ciepłe wieczory, w których trakcie możesz wypoczywać w ogrodzie i podziwiać owoce swojej ciężkiej pracy. Chociaż sierpień to przede wszystkim miesiąc zbiorów, nie oznacza to, że nie pozostały do wykonania żadne zabiegi. Zarówno warzywnik, ogród ozdobny, jak i sad wymagają należytej opieki. Sprawdź jak dbać o ogród w sierpniu.
Wysiew nowych roślin
W sierpniu, na wolnych miejscach można rozpoczynać wysiew. Początek miesiąca to idealny okres na sadzenie rzodkiewki i białej cebuli. W drugiej połowie sierpnia nadchodzi czas na roszponkę, szpinak i czosnek. To także okres wysiewu niektórych roślin zielarskich: pietruszki, chrzanu lub kminku. Należy jednak pamiętać, że uprawa poplonowa wymienionych warzyw wymaga dokładnego oczyszczenia stanowiska. W przeciwnym wypadku ryzykujesz, że Twoje nowe uprawy zostaną zaatakowane np. przez choroby grzybicze.
Nawożenie
Połowa lata to nie czas na zaprzestanie zabiegów dokarmiających rośliny. Dojrzałe plony i duża masa liściowa wskazują na dodatkowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warzywa takie jak pomidory, czosnek, marchew czy ogórki warto w sierpniu opryskać przynajmniej raz lub dwa. Można w tym celu wykorzystać wyciąg z pokrzyw lub kwasy humusowe. Dodatkowo można zaaplikować na glebę popiół drzewny, który jest doskonałym źródłem potasu.
Sierpniowe prace pielęgnacyjne
W połowie lata niezmiernie ważne jest usuwanie zwiędłych kwiatów i liści. W sierpniu skraca się pędy wierzchołkowe pomidorów oraz przerzedza młode pędy malin. W ogrodach ozdobnych usuwa się liście obficie kwitnących roślin: zarówno bylin, jak i kwiatów hodowanych w doniczkach, a także przycina żywopłoty. Jeżeli hodujesz róże, to usuń z niej odrosty.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
W sierpniu trzeba oczywiście pamiętać o podlewaniu, zachowując zasadę: nie nawadniaj w słońcu, bo sparzysz liście. Szczególnie warto zadbać o drzewa i krzewy, które nie przechodzą całkowicie w stan uśpienia, jak np. cis. Ich korzenie powinny zachować lekką wilgoć. Mrozy, które już powoli pojawiają się na horyzoncie, uniemożliwią nawadnianie.
Zabiegi ochronne w sierpniu
W sierpniu należy regularnie odchwaszczać ogród. Chwasty wytwarzają ogromne ilości nasion i jeżeli pozostawisz je bez kontroli, to później będziesz mieć duże problemy z ich wyeliminowaniem. Wilgotna gleba sprzyja odchwaszczaniu, dlatego, jeżeli opady deszczu występują rzadko, to dzień przed rozpoczęciem pracy dokładnie podlej swój ogród. Usuwaj chwasty razem z korzeniami.
Jeżeli na swoich warzywach obserwujesz oznaki zarazy (np. plamiste, pozwijane liście), to natychmiast usuwaj chore liście i owoce. Zapobiegawczo możesz wykorzystać wyciąg ze skrzypu.
Zbiory
Lato jest wspaniałą porą roku nie tylko ze względu na wysokie temperatury i urlopy, ale także z powodu świeżych warzyw, które można jeść praktycznie codziennie. Dlatego w sierpniu przede wszystkim celebruj swoją dotychczasową pracę i korzystaj z dobrodziejstw natury oraz efektów swojej pracy. Papryka, pomidory, fasola, ogórki, cukinie, cebule i marchew – wszystkie te warzywa zbiera się w sierpniu. Z niektórych warzyw warto przygotować zapasy, np. zebrany czosnek pozostaw na słońcu, żeby obsechł po zebraniu, a następnie przechowuj go w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Podobnie jest z owocami. W sierpniu zbiera się śliwki i mirabelki, a w cieplejszych okolicach wczesne odmiany jabłek i gruszek. Czego nie zjesz, przerabiaj na dżemy lub soki.