Nawożenie rzepaku jesienią. Klucz do wysokich plonów
Jesień to kluczowy okres w uprawie rzepaku. Wielu rolników uważa, że to właśnie prawidłowa agrotechnika jesienią decyduje o sukcesie uprawy. Zwalczanie samosiewów i chwastów oraz przede wszystkim prawidłowe nawożenie mają kolosalne znaczenie dla potencjału plonotwórczego plantacji. W jaki sposób zadbać o rzepak, aby cieszyć się ogromnymi plonami? Czy pomogą kwasy humusowe? Nawożenie rzepaku jesienią – najważniejsze informacje.
Siew rzepaku 2024
Niedawno opublikowaliśmy artykuł: Siew rzepaku – którą odmianę wybrać? Oprócz informacji na temat odmian rzepaku mogliście w nim znaleźć rozważania na temat optymalnego terminu siewu. To bardzo ważne: opóźniony siew może powodować znaczącą obniżkę plonu (szacuje się, że ok. 50 kg dziennie). Z drugiej strony wczesny siew także nie jest dobry. Rzepak może wtedy zbyt szybko wykształcić bujną biomasę. W efekcie więcej energii pójdzie we wzrost masy liściowej, a mniej w system korzeniowy, co spowoduje, że rośliny gorzej zniosą zimę.
Dlatego tak ważny jest optymalny termin siewu. Tradycyjnie jest to sierpień: od 10 w rejonach północno-wschodnich do 25 na zachodzie kraju. Jednak w tym roku wielu rolników decyduje się opóźnić trochę siew. Warunki klimatyczne w ostatnich latach nieco się zmieniły i jesień jest zazwyczaj ciepła i dlatego poleca się siew o ok. 5-10 dni późniejszy niż dotychczas. Niemniej jednak gdy piszemy te słowa, siew rzepaku w większości kraju ma się ku końcowi. Czas przygotowywać się na jesień i na nawożenie.
Jesienne nawożenie rzepaku. Które składniki są kluczowe?
Rzepak jest rośliną stosunkowo żarłoczną, co oznacza, że ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jesienią szczególnie ważne jest nawożenie fosforem i potasem. Szacuje się, że jesienią należy zastosować około 34 kg azotu, 50-70 kg fosforu oraz 120-140 kg potasu na hektar. Taka dawka składników zapewni roślinom solidny start, choć przed samym nawożeniem warto wykonać badanie zasobności gleby. Dopiero na podstawie wyników badania oraz założonego poziomu plonowania można dokładnie obliczyć, ile nawozów mineralnych należy zastosować.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Dlaczego jesienne nawożenie rzepaku jest ważne?
Na start plantacja potrzebuje dużo składników mineralnych, żeby ruszyć ze wzrostem oraz przygotować się na zimę. Niedobory któregokolwiek ze składników obniżą mrozoodporność, co może okazać się druzgocące dla uprawy rzepaku. Z drugiej strony należy uważać, aby nie przesadzić z azotem. Zbyt duże dawki tego składnika spowodują, że rośliny urosną za mocno przed zimą. A to spowoduje, że źle zniosą zimowe warunki, zwłaszcza jeśli zima będzie mroźna. Wtedy rzepak wiosny może już nie doczekać.
Nie tylko fosfor i potas. Czego potrzebuje rzepak jesienią?
Rzepak potrzebuje również siarki, manganu i boru, które są kluczowe dla jego rozwoju. Wiosną warto dostarczyć roślinom około 40-50 kg siarki na hektar. Bor, choć stosowany w mniejszych ilościach, jest równie ważny, ponieważ wspiera rozwój systemu korzeniowego i wpływa na jakość plonów. Zaleca się, aby dawka boru jesienią wynosiła minimum 150 g B/ha. Mikroelementy można podać dolistnie, w fazie 4-6 liści.
Jesienne zabiegi herbicydami
Chwasty zabierają rzepakowi cenne zasoby. Dlatego zwalczanie niechcianych roślin jest kluczowe dla zapewnienia plantacji optymalnych warunków rozwoju. W uprawie rzepaku herbicydy zaleca się stosować przed wschodami. Eksperci sugerują dwa zabiegi, przy czym drugi ma charakter jedynie korygujący. Ważne jest także wczesne eliminowanie samosiewów, zwłaszcza jeśli rzepak uprawiany jest po zbożach.
Wyjątkową sytuacją w aplikacji herbicydów jest susza. W takim wypadku herbicydy stosuje się nalistnie we wczesnej fazie rozwoju chwastów, ponieważ w warunkach niskiej wilgotności zabieg doglebowy jest nieskuteczny.
Niedobory wody w uprawie rzepaku
Tuż po siewie rzepak potrzebuje stosunkowo niedużo wody. Jego nasiona mają niewielką objętość, więc zaczynają kiełkować nawet przy minimalnej wilgotności. Nie zmienia to faktu, że każda roślina potrzebuje wody w momencie siewu. W warunkach suszy (a mamy z nią aktualnie do czynienia w większości Polski) wschody będą zaburzone i nierównomierne.
Kwasy humusowe w uprawie rzepaku
W uprawie rzepaku doskonale sprawdzają się kwasy humusowe. To naturalne substancje, które przede wszystkim wpływają na glebę, poprawiając jej właściwości fizykochemiczne. Ulepszają strukturę gleby, zwiększają ilość próchnicy oraz poprawiają retencję wody, dzięki czemu ziemia dłużej zatrzymuje wilgoć. Ponadto kwasy humusowe stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz zwiększają produkcję chlorofilu w liściach. Choć same nie dostarczają składników odżywczych, to sprawiają, że rośliny efektywniej wykorzystują zasoby gleby. To właśnie dlatego dzięki kwasom humusowym można zmniejszyć nawożenie NPK, a mimo tego cieszyć się lepszymi efektami nawożenia!
W przypadku preparatu FLORAHUMUS badania pokazały, że jego użycie powoduje wzrost suchej masy części korzeniowej o 23% oraz wzrost plonu nasion o 10%. Co więcej, FLORAHUMUS to bardzo wydajny kwas humusowy: dla zobaczenia efektów wystarczy już 300 ml preparatu na hektar.
Jesienne nawożenie rzepaku
Nawożenie rzepaku jesienią to klucz do uzyskania wysokich plonów. Zastosowanie się do zaleceń pozwala na maksymalizację potencjału uprawy, zapewniając jednocześnie zdrowy rozwój roślin przed nadejściem zimy. Pamiętaj, że każda decyzja podjęta na etapie przygotowania gleby i siewu rzepaku ma długofalowy wpływ na efektywność uprawy oraz jakość uzyskanego surowca.