PL EN DE ES FR RU HR

Krajowe zbiory owoców 2024. Jakie są prognozy?

Kobiece dłonie trzymające truskawki, zbiory owoców 2024

Krajowe zbiory owoców 2024. Jakie są prognozy?

Wiosną warunki panujące w sadach nie zachwycały, co oczywiście odbije się na jakości zbiorów. Choć na wstępne szacunki musimy poczekać, to już teraz od sadowników i rolników docierają niepokojące sygnały. Eksperci ostrzegają: krajowe zbiory owoców 2024 będą słabe.

Warunki atmosferyczne w sadach

Tegoroczna zima sprzyjała krzewom i drzewom owocowym. W marcu temperatury były stosunkowo wysokie, co sprawiło, że w części regionów wegetacja ruszyła nawet o 3 tygodnie wcześniej (w porównaniu do średniej z ostatnich lat). Niestety, pod koniec kwietnia nadeszły przymrozki. Dla roślin, które wcześnie wystartowały z wegetacją, okazało się to niszczycielskie. Mrozy uszkodziły pąki kwiatowe oraz zawiązane owoce.

A to nie koniec kłopotów. W maju przyszły gwałtowne burze, porywisty wiatr i opady gradu. Każdy doświadczony sadownik zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne są takie warunki. W wielu sadach uszkodzeniom uległy całe drzewa i krzewy, w niektórych „tylko” kwiaty i owoce. To właśnie te czynniki w dużej mierze powodują, że eksperci przewidują zbiory na poziomie poniżej średniej z ostatnich lat.

Truskawki podatne na choroby grzybowe

Jak powyższe informacje mają się do konkretnych doniesień od sadowników? W przypadku truskawek jest dokładnie tak, jak opisaliśmy wyżej. Zimowa aura była sprzyjająca, więc krzewy wyszły z tej pory roku w dobrej kondycji. Wegetacja wystartowała wcześniej niż średnia z lat ubiegłych. Niestety potem nadeszły przymrozki, co uszkodziło wcześniejsze odmiany. Oczywiście w przypadku plantacji okrywanych można było temu zapobiec. Takie okrywy chroniły nie tylko przed przymrozkami, ale także przed wspomnianymi opadami gradu. Ale mają też swoją wadę: sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego wiele plantacji ucierpiało z ich powodu, co przyczyniło się do obniżenia ilości i jakości zbiorów. Ponadto plantatorzy narzekają, że słabych zbiorów nie rekompensują im ceny w skupach. Wszystko wskazuje na to, że to jeden z gorszych sezonów w uprawie truskawek, a wielu producentów będzie musiało wystarczyć, jeśli uda im się „wyjść na zero”.

Zbiory owoców 2024: agrest 2024

Podobnie w przypadku zbiorów innego owocu: agrestu. Przymrozki na przełomie kwietnia i maja uszkodziły plantacje i wpłynęły na plonowanie. Dlatego, choć zbiory rozpoczęły się wcześniej niż przed rokiem, to jednocześnie będą mniejsze. Jeden z plantatorów, który zaczął zbiory na przełomie kwietnia, ocenia, że z 11 hektarów zbierze 20 ton agrestu. W poprzednich latach zbiory wynosiły nawet 70 ton! Różnica jest więc ogromna. Dlatego, choć ceny są na akceptowalnym poziomie, to o dobry zarobek będzie trudno.

Cena porzeczek w skupach

Skup truskawek dobiega już końca, ale porzeczek dopiero rusza. Jak kształtują się ceny w ich przypadku? Prawdopodobnie skup porzeczek ruszy od cen 3 zł / kg. Teoretycznie jest to akceptowalny poziom. W praktyce tegoroczne warunki atmosferyczne, które spowodowały obniżenie plonów, sprawiają, że dla większości plantatorów znów oznacza to ogromne straty. O jakikolwiek zysk będzie raczej trudno.

Zbiory owoców 2024: niedobory wiśni w Polsce

Zbiory wiśni 2024 będą mniejsze w całej Europie. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku Polski, która jest największym producentem tych owoców na naszym kontynencie. Zdaniem węgierskich analityków straty w zbiorach wiśni w Polsce mogą wynieść od 30% do nawet 70% w niektórych regionach. Może straty uda się zrekompensować mrożonymi wiśniami? Otóż nie: zapasy są na wyczerpaniu w całej Europie. Dlatego wszystko wskazuje na to, że w tym roku Polskę czekają niedobory wiśni.

A co z uprawami warzyw?

Zatem w sadach jest niewesoło, a jak wygląda sytuacja w uprawach warzyw? Niestety podobnie, a pod pewnymi względami nawet gorzej. Po pierwsze, siew był opóźniony (głównie na wschodzie, choć nie tylko), ponieważ gleba była zbyt wilgotna. Następnie dały o sobie znać wspomniane wyżej warunki atmosferyczne. W kwietniu ciepło, ale za to opadów mało. Na początku maja – przymrozki. Wspomniane burze, choć w uprawach warzyw nie były aż tak dotkliwe jak w sadach, to także przyczyniły się do zniszczeń. Tak więc i w uprawach warzyw prognozy są nie najlepsze, choć na wstępne szacunki musimy jeszcze poczekać.

Zbiory owoców 2024: ceny dla konsumentów wzrosną?

Czy gorsze zbiory oznaczają, że wzrosną ceny owoców i warzyw? Według raportu Komisji Europejskiej – nie, ponieważ niższe krajowe zbiory będą rekompensowane przez import. Oczywiście sytuacja może być różna w zależności od gatunku. Jedno jest pewne: dla większości plantatorów to bardzo trudny sezon.