Jakie rośliny do oczka wodnego? Co sadzić przy stawach? Jak pielęgnować?
Oczko wodne to nie tylko źródło spokoju i urody w ogrodzie, ale także mały ekosystem, który możesz dostosować do swoich upodobań. Wybierając rośliny do stawu, osiągniesz zarówno efekt estetyczny, jak i funkcjonalny. Odpowiednie gatunki dodadzą oczku wodnemu charakteru. Ale które rośliny wybrać? Jak je pielęgnować? W tym artykule podpowiemy, jakie rośliny wybrać do Twojego oczka wodnego i jak o nie dbać.
Rośliny do oczka wodnego – jaka strefa wody?
Nasze artykuły zazwyczaj zaczynamy od wymagań roślin. Piszemy o świetle, glebie i nawożeniu. To wszystko ważne, ale w przypadku oczka wodnego czy stawu trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną sprawę: strefę wody. Inne rośliny sadzi się na głębokości 150 cm, inne na głębokości 30-50 cm, a jeszcze inne przy samym brzegu. Rozplanuj, jak chcesz, żeby, wyglądało Twoje oczko wodne. Dobrze jest wybrać różnorodne gatunki, które odnajdą się na odmiennych głębokościach. W ten sposób oczko będzie wyglądało spektakularnie.
Rośliny do stawów – wymagania
Przy wyborze roślin do oczka wodnego, zwróć uwagę na lokalne warunki klimatyczne i charakterystykę stawu. Upewnij się, że rośliny są dostosowane do ilości światła, jakie otrzymują. Różne gatunki mogą mieć nieco odmienne wymagania, np. lotosy potrzebują dużo słońca, podczas gdy liliowce i trzcina dobrze rosną w częściowym cieniu. Rośliny mają także różne wymagania co do głębokości stawu, dlatego upewnij się, że wybierasz rośliny odpowiednie dla głębokości Twojego oczka. Zwróć również uwagę na rodzaj wody. Niektóre rośliny preferują wodę o wyższym poziomie kwasowości, podczas gdy inne lepiej rosną w wodzie o odczynie zasadowym. Dobierz odpowiednie gatunki do pH wody w Twojej sadzawce.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?
Decydując się na rośliny do oczka wodnego, warto pamiętać o różnorodności. Oto kilka sugestii:
- Lotosy. To prawdziwa perła w oczku wodnym. Ich olbrzymie, kolorowe kwiaty i wielkie liście nadają oczku orientalny urok. Wybierając lotosy, upewnij się, że staw ma głębokość co najmniej 60-90 cm, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.
- Liliowce. To kolejna popularna opcja. Ich delikatne, pływające liście i urocze, kolorowe kwiaty dodają uroku każdemu oczku wodnemu. Nadają się do mniejszych głębokości oraz terenów wokół stawu.
- Lilia wodna nenufar, moczarka kanadyjska i grążel żółty. To doskonałe rośliny do większych głębokości: 50-150 cm.
- Trawy wodne. Trawy wodne, takie jak trzcina, doskonale komponują się z innymi roślinami w oczku wodnym. Nadają strukturę i urozmaicenie, a także stanowią schronienie dla zwierząt wodnych.
- Babka wodna, czermień błotna, krwawnica pospolita. To rośliny odpowiednie dla strefy bagiennej, które odnajdą się na głębokości 10-20 cm.
Pielęgnacja roślin w oczku wodnym
Jak wszystkie rośliny, tak i te rosnące w oczku wodnym wymagają pielęgnacji. Przede wszystkim usuwaj martwe liście i kwiaty, aby zachować estetykę oczka. Przycinaj także rośliny, które rosną zbyt bujnie, aby nie zakrywały całego stawu.
Co z nawożeniem? Wiosną i latem możesz zastosować specjalne nawozy do roślin wodnych, aby zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych. Jeśli rośliny żółkną, to znaczy, że brakuje im azotu. W takim wypadku zastosuj czysty nawóz azotowy. Ważne jest, aby w nawożeniu zachować umiar, ponieważ nadmiar materiału nawozowego niewykorzystany przez rośliny zanieczyści wodę szkodliwymi związkami chemicznymi.
Na koniec pamiętaj o regularnym monitorowaniu roślin. Szybka identyfikacja choroby lub szkodnika jest kluczowa dla pozbycia się zagrożenia, zanim zdominuje staw.
Piękne rośliny do oczka wodnego
Rośliny w oczku wodnym to nie tylko dekoracja. Pełnią też szereg istotnych funkcji, m.in. natleniają wodę oraz stanowią schronienie dla zwierząt wodnych. Dlatego tworząc staw, należy zadbać o jego rośliny. W ten sposób stworzysz cudowną dekorację oraz zadbasz o ekosystem wodny. Wybierz wspaniałe rośliny wodne i ciesz się pięknem i harmonią oczka wodnego przez wiele lat.