Żółte plamy na trawniku? Oto jak się ich pozbyć
Nieestetyczne żółte plamy i suche miejsca na trawniku zrujnują każdą murawę. A to przecież tak ważny element ogrodu, który dodaje mu powabu – ale tylko wtedy, gdy jest zadbany. Zatem jakie są przyczyny powstawania żółtych plam na trawniku? Jak się ich pozbyć? Dbanie o trawnik – wskazówki.
Przyczyny powstawania żółtych plam
Wydaje Ci się, że dobrze opiekujesz się trawnikiem, ale i tak pojawiają się na nim żółte plamy i suche placki? Wielu ogrodników zna to z własnego doświadczenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego warto zacząć od ustalenia prawdopodobnego winowajcy.
Na pierwszy plan wysuwa się niedobór wody. Nieodpowiednie nawadnianie może prowadzić do żółknięcia trawy, zwłaszcza w okresie z deficytami opadów. Trawa potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy.
Inne możliwe przyczyny żółknięcia trawy to nadmierna ekspozycja na słońce oraz pozostawianie dużej ilości ścinek trawy na murawie. Słońce może przegrzewać trawnik, a skoszona trawa utrudnia dostęp powietrza i wody do korzeni.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Bywa też tak, że za nieestetyczny wygląd trawnika odpowiadają szkodniki. Są to m.in. pędraki (np. larwy chrabąszcza majowego), drutowce oraz larwy komarnicy. Aby stwierdzić obecność takich szkodników należy wykonać badanie gleby. Z kolei do ich zwalczania można wykorzystać zarówno chemiczne insektycydy, jak i, polecane zdecydowanie bardziej, środki naturalne, przyjazne dla środowiska.
Na koniec coś, co jest częstym błędem w pielęgnacji trawników, czyli złe nawożenie. Wiele osób w ogóle nie nawozi trawników. A brak niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas, może powodować osłabienie trawy i jej żółknięcie.
Pozbywanie się żółtych plam
Teraz, kiedy znamy przyczyny powstawania żółtych plam, pora na pozbycie się ich raz na zawsze! Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przywrócić zielony blask trawnika:
- Podlewanie. Upewnij się, że trawa otrzymuje odpowiednią ilość wody. Podlewaj regularnie i obficie, aby zapewnić dobrą penetrację wody do korzeni trawy. Najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy ziemia nie jest nagrzana i słońce nie parzy, lub późnym wieczorem.
- Odpowiednie nawożenie. Skonsultuj się z lokalnym ogrodnikiem lub specjalistą odnośnie właściwego nawożenia trawnika. Niezbędne składniki odżywcze możesz dostarczyć poprzez stosowanie odpowiednich nawozów, które zawierają azot, fosfor i potas. Nawozy można aplikować zarówno w postaci granulatu, jak i cieczy, zgodnie z zaleceniami producenta.
- Regularne koszenie. Pamiętaj o regularnym koszeniu trawnika, utrzymując optymalną wysokość cięcia. Nie usuwaj zbyt dużej ilości trawy na raz, aby nie osłabić roślin. Długość korzeni traw jest uzależniona od wysokości źdźbeł, zatem zbyt niskie koszenie osłabi rośliny. Zadbaj również o to, aby ścinki trawy nie tworzyły zagęszczonych warstw, które mogą blokować dostęp powietrza i wody.
- Zwalczanie chorób i szkodników. Jeśli podejrzewacie, że żółte plamy są spowodowane chorobami lub szkodnikami, skonsultujcie się z profesjonalistą w dziedzinie ogrodnictwa. Przeprowadzi on odpowiednią diagnozę i zaproponuje właściwe środki ochrony roślin lub metody zwalczania szkodników.
- Odpowiednie warunki wzrostu. Zapewnij swojemu trawnikowi odpowiednie warunki wzrostu. Unikaj przegrzewania poprzez nawadnianie w porach wieczornych lub wcześnie rano. Unikaj również intensywnego użytkowania trawnika w czasie suszy.
Kwasy humusowe w pielęgnacji trawnika
Jeśli szukasz naturalnych i skutecznych sposobów na pielęgnację swojego trawnika, to zapoznaj się z właściwościami i korzyściami płynącymi z wykorzystania kwasów humusowych. Te organiczne substancje są wszechobecne w naturze. Znajdziesz je np. w glebie, gdzie stanowią cenny składnik próchnicy. Mają ogromny pozytywny wpływ na rośliny i są z powodzeniem wykorzystywane przez rolników w celu zwiększenia plonów upraw. Jednak ich zastosowanie wykracza poza rolnictwo. Doskonale sprawdzają się także w ogrodach, w tym w pielęgnacji trawnika. Zapewniają trawie idealne warunki wzrostu. Zwiększają retencję wody i pobudzają aktywność pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki temu trawa rośnie silna, zdrowa i bardziej odporna na czynniki stresowe.