PL EN DE ES FR RU HR

Jak radzić sobie z suszą? Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Susza w ogrodzie

Jak radzić sobie z suszą? Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

W ostatnim czasie Polskę i całą Europę nawiedzają dewastujące susze. Latem, kiedy ogrody i uprawy wymagają intensywnego nawadniania, okresowe deficyty wody są szczególnie niebezpieczne. A aktualna susza jest wyjątkowo mordercza. Co robić? Jak odnaleźć się w tej sytuacji? Oto kilka sposobów na oszczędzanie wody w ogrodzie.

Lipiec 2022: żar leje się z nieba

Trwa jeden z najgorętszych i najsuchszych okresów w Europie w historii pomiarów tych statystyk. Temperatury biją kolejne rekordy, tak jak ta przekraczająca 40°C w Wielkiej Brytanii. W innych europejskich krajach nie jest lepiej. Upały i towarzysząca im susza nie ominęły Polski. Dane wskazują, że zagrożone deficytami wody jest ponad 1300 gmin w naszym państwie.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie w czasie suszy?

W czasie suszy istnieje wiele skutecznych sposobów na oszczędzanie wody w ogrodzie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Pamiętaj, że każda kropla się liczy, więc nawet małe zmiany mogą przynieść znaczące oszczędności wody w ogrodzie.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Ściółkowanie sposobem na zatrzymanie wilgoci w glebie

Jeśli pragniesz zatrzymać więcej wody w glebie, to powinieneś rozważyć ściółkowanie. To zabieg polegający na wyłożeniu gleby wokół roślin odpowiednim materiałem: organicznym (np. słomą) lub nieorganicznym (np. agrowłókniną). Słoma nadaje się do tego celu idealnie, ponieważ gdy się rozłoży, to dodatkowo dostarczy glebie składników mineralnych i materii organicznej.

Ściółka tworzy warstwę chroniącą glebę. Zmniejsza parowanie wody oraz presję ze strony niektórych szkodników. Gleba dłużej zatrzymuje wilgoć oraz lepiej utrzymuje temperaturę. To prosty sposób na zapewnienie glebie dodatkowej wilgoci – tak cennej w czasach suszy.

Kwasy humusowe w walce z suszą

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które mają ogromny wpływ na jakość i żyzność gleby. Mogą odgrywać istotną rolę w oszczędzaniu wody w ogrodzie poprzez poprawę zdolności gleby do zatrzymywania wilgoci. To dlatego, że zwiększają retencję wody – działają jak gąbka, która absorbuje wodę i utrzymuje ją w glebie dłużej. Dzięki temu gleba jest lepiej nawodniona, a rośliny mają łatwiejszy dostęp do wody, nawet w czasie suszy. Ponadto kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby, co usprawnia przenikanie wody do strefy korzeniowej.

Co istotne, kwasy humusowe są bezpieczne dla środowiska. Z powodzeniem wykorzystuje się je w rolnictwie ekologicznym w celu poprawy plonowania upraw. Mają jednak wszechstronne zastosowanie i sprawdzą się także w ogrodach. W czasach suszy to nieoceniona pomoc.