PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe: skuteczny sposób na soczyście zielony trawnik!

Zielony trawnik w ogrodzie, na którym zastosowano kwas humusowy

Kwasy humusowe: skuteczny sposób na soczyście zielony trawnik!

Lato to czas dynamicznego wzrostu trawnika. A intensywny wzrost oznacza wzmożone zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego, jeśli marzysz o gęstej, soczyście zielonej murawie, to niezbędne jest wykorzystanie nawozów. Kiedy je przeprowadzić? Jakie błędy czyhają w nawożeniu trawników? Czy warto wykorzystać kwasy humusowe w pielęgnacji trawnika?

Nawożenie trawnika. Konieczność czy fanaberia?

Jaki jest największy błąd w nawożeniu trawnika? Nienawożenie wcale! Wielu ogrodników wychodzi z założenia, że nawozy są niezbędne tylko w przypadku roślin użytkowych, wydających plony. W rzeczywistości każda roślina potrzebuje składników mineralnych, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. A latem trawnik rozwija się jak szalony, z czego zdaje sobie sprawę każdy, kto co tydzień wyjeżdża na murawę z kosiarką.

Optymalne dostarczenie składników mineralnych jest niezbędne, aby trawa cieszyła się wigorem oraz perfekcyjnym wyglądem i wybarwieniem.

Błąd w nawożeniu trawników: nadmierne nawożenie

Brak nawożenia to błąd, ale nadmierne stosowanie nawozów także jest niepożądane i może mieć nawet jeszcze gorsze konsekwencje. Intensywne stosowanie materiału nawozowego nie tylko zaszkodzi roślinom, ale także osłabi i zanieczyści glebę. W niektórych przypadkach niewykorzystane minerały ulatniają się do powietrza lub są wymywane do wód gruntowych, w ten sposób zatruwając środowisko. Nie musisz jednak być zwolennikiem ekologii, aby wystrzegać się intensywnego nawożenia. Przekłada się to bowiem na zniszczenie gleby, co w konsekwencji sprawia, że rośliny gorzej rosną. Intensywne nawożenie wpływa bezpośrednio na wygląd trawy, osłabiając ją i zwiększając podatność na choroby i wysuszenie. Kluczem jest więc znalezienie złotego środka i odpowiedzialne, wydajne nawożenie.

Nawożenie trawnika. Który preparat wybrać?

Skoro już wiesz, że trawnik wymaga nawożenia, to czas przejść do wyboru odpowiednich preparatów. Najważniejsze składniki mineralne dla trawy to azot, fosfor i potas. Wiosną najważniejszy jest azot, ponieważ to on wspomaga wegetację i stymuluje wzrost. Ponadto jest istotny dla prawidłowego, zielonego wybarwienia.

Od fosforu jest uzależniony rozwój systemów korzeniowych, a więc i cały metabolizm roślin. Mocniejsze i większe korzenie oznaczają bowiem, że roślina sprawniej pobiera wodę i inne składniki. Zatem niedobory fosforu mogą mieć opłakane konsekwencje, łącznie z całkowitym zahamowaniem wzrostu.

Potas odpowiada za naturalną odporność trawy. Dzięki niemu roślina lepiej znosi czynniki stresowe, takie jak niedogodne warunki atmosferyczne (zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury oraz susze).

A co z terminem nawożenia? Nawozy azotowe stosuje się w okresie najbardziej intensywnego wzrostu, a pod koniec lata przychodzi pora na fosfor i potas. Wtedy to należy przygotować roślinę na zimowe warunki, natomiast wzrost należy spowolnić, więc azot nie jest już tak potrzebny.

Kwasy humusowe i trawnik

A jak w pielęgnacji trawników spisują się kwasy humusowe? Oczywiście doskonale! To jeden z głównych obszarów, gdzie znajdują zastosowanie. Aplikuje się je na piłkarskich stadionach i polach golfowych na całym świecie.

Pamiętaj, że kwasy humusowe nie są nawozem i nie dostarczają bezpośrednio składników mineralnych. Ich główne pole działania to poprawa jakości i żyzności gleby. Ulepszają strukturę gleby, pomagają jej zatrzymywać wilgoć oraz zwiększają przepuszczalność. Ponadto stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz aktywizują pożyteczne mikroorganizmy glebowe.

Kwasy humusowe doskonale sprawdzają się w uprawach polowych, gdzie pomagają zwiększyć ilość i jakość plonów. Świetnie nadają się również do trawników. Można używać ich samych lub wspierając nawożenie mineralne. Sprawią, że Twoja murawa będzie bujna, gęsta i wyraziście zielona niczym z bajki.