Deficyty składników mineralnych u roślin? Sprawdź kwas humusowy!
Niedobory składników mineralnych u roślin mają daleko idące konsekwencje. Rośliny gorzej rosną, są słabsze i bardziej podatne na choroby, ich wegetacja zostaje spowolniona lub całkowicie zahamowana, w ekstremalnych sytuacjach po prostu umierają. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać takim sytuacjom i na bieżąco regulować wszelkie deficyty składników mineralnych. Jak tego dokonać? Wykorzystaj kwas humusowy!
Deficyt składników mineralnych u roślin – jak go rozpoznać?
Deficyty substancji pokarmowych nie zawsze jest łatwo rozpoznać. To dlatego, że objawy różnych problemów mogą być podobne. Na pierwszy rzut oka nie zawsze dowiesz się, czy rośliny gorzej rosną, bo brakuje im kluczowych mikro i makroelementów, czy też padły ofiarą jakiejś choroby. Co więc robić? Przede wszystkim niezbędna jest regularna lustracja upraw.
Jakich znaków wypatrywać? Główne objawy to odbarwione i zniekształcone liście i łodygi oraz spowolniony wzrost. Gdy je spostrzeżesz, to szczegółowo zbadaj, co może być przyczyną. Jeśli nie dostrzeżesz aktywności szkodników, a gleba nie jest sucha, to Twoim roślinom prawdopodobnie brakuje składników mineralnych. Wtedy możesz przystąpić do działania i zredukowania deficytów przy pomocy nawozów.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Najlepiej jednak nie czekaj, aż z Twoimi roślinami będzie źle. Zawczasu zadbaj, aby miały wszystkiego pod dostatkiem. W tym celu wykorzystaj kwasy humusowe.
Kwasy humusowe: co to takiego?
Choć popularność preparatów bazujących na kwasach humusowych rośnie, to same związki dla wielu wciąż są owiane tajemnicą. Są to substancje wszechobecne w naturze, zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. W perspektywie dbania o rośliny oraz niwelowania deficytów składników mineralnych najważniejsze jest to, że kwasy humusowe są jednym z głównych składników próchnicy glebowej. Mają wpływ na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne podłoża, np. pomagają zwiększyć pojemność wodną oraz stabilizują stosunki wodno-powietrzne gleby. Stymulują także wzrost populacji pożytecznych mikroorganizmów, dzięki czemu sprawiają, że gleba staje się perfekcyjnym środowiskiem dla wegetacji roślin.
Kwasy humusowe można ekstrahować z węgla brunatnego lub leonardytu, który jest jego wyjątkowo bogatym źródłem. Pozyskane w ten sposób związki wykorzystuje się w produkcji nowoczesnego stymulatora wzrostu roślin FLORAHUMUS.
Kwas humusowy to lepsza przyswajalność składników mineralnych
Na dostępność mikro i makroelementów dla roślin wpływa wiele czynników, m.in. pogoda oraz jakość gleby. Na pogodę oczywiście nie masz wpływu, ale możesz zadbać o glebę. To właśnie do tego służą kwasy humusowe i preparat FLORAHUMUS.
Chociaż sam kwas humusowy nie jest nawozem (bezpośrednio nie dostarcza składników mineralnych dla roślin), to pozwala zwiększyć dostępność substancji pokarmowych. Dzieje się tak dlatego, że poprawia strukturę gleby oraz stymuluje wzrost systemów korzeniowych. Dzięki temu rośliny mogą sprawniej pobierać niezbędne dla ich wegetacji minerały. Co więcej, kwasy humusowe zwiększają retencję wody i pomagają glebie zachować wilgoć. Jest to niezbędne, aby obieg pierwiastków mógł zachodzić sprawnie.
To wciąż nie wszystko! Kwasy humusowe pobudzają aktywność i rozwój mikroorganizmów, które np. przyspieszają proces mineralizacji resztek. Drobnoustroje są ważnym elementem środowiska glebowego i bez nich niemożliwe jest efektywnie pobieranie substancji pokarmowych przez rośliny.
Wszystko to sprawia, że gleba staje się żyźniejsza, minerały łatwiej dostępne, a rośliny efektywniej je wchłaniają.
FLORAHUMUS: skuteczność i ekologia w jednym
Co istotne, kwasy humusowe mają naturalne pochodzenie i nie wpływają negatywnie na środowisko. Dzięki temu preparat FLORAHUMUS można z powodzeniem wykorzystywać w rolnictwie ekologicznym, co potwierdza pozytywna opinia wydana przez IUNG. Kwasy humusowe łatwo rozpuszczają się w wodzie i skorzystanie z nich jest proste. Efekty są zdumiewające: badania wykazały, że po zastosowaniu FLORAHUMUS możesz ograniczyć nawożenie NPK o 40%, a wciąż cieszyć się takimi samymi (a w niektórych przypadkach nawet lepszymi) zbiorami, jak przy samym nawożeniu NPK.
Nie czekaj, aż wśród Twoich upraw pojawią się oznaki niedoborów składników mineralnych. Sięgnij po FLORAHUMUS, zaaplikuj kwasy humusowe i zadbaj o rozwój swoich roślin.