Naturalne nawozy do ogrodu. Wypróbuj te sposoby!
Wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu szeregu mikro i makroelementów. Najczęściej dostarcza się je wraz z nawozami mineralnymi. Jednak chemiczne nawozy to nie zawsze najlepszy pomysł. Jeśli chcesz ograniczyć chemiczne wsparcie dla roślin, a jednocześnie zadbać o zbiory w swoim ogrodzie, wybierz ekologiczne alternatywy, np. kompost lub naturalny kwas humusowy. Jakie są zalety naturalnych nawozów? W czym pomogą Ci kwasy humusowe do ogrodu?
Wybrać nawozy sztuczne czy naturalne?
Na tak postawione pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Sztuczne nawozy mineralne oraz materiał naturalny pełnią nieco inne funkcje, dlatego wszystko zależy od tego, na jakich efektach Ci zależy. Nawozy mineralne służą do szybkiego dostarczenia roślinom niezbędnych mikro i makroelementów. Dzięki temu poprawiają wzrost i odporność roślin, przyczyniając się do zwiększenia plonów.
Z kolei składniki mineralne pochodzące z naturalnych nawozów są zazwyczaj uwalniane wolniej. Mają jednak inne zalety. W przeciwieństwie do chemicznych nawozów mineralnych poprawiają także właściwości gleby. Często (w zależności od użytego materiału) zwiększają ilość materii organicznej i próchnicy w glebie. Poprawiają strukturę gleby, sprawiając, że korzenie roślin sprawniej pobierają kluczowe do ich wegetacji substancje pokarmowe. Zatem, choć nie działają równie szybko co nawozy mineralne, to zapewniają długotrwały wzrost kondycji gleby i poprawę jej żyzności.
Które nawozy zatem wybrać? Dobre efekty daje synergiczne stosowanie zarówno nawozów sztucznych, jak i naturalnych. W ten sposób dostarczysz roślinom składników mineralnych, a także poprawisz jakość gleby. Jeśli jednak chcesz mieć w pełni naturalny ogród, to przedstawiamy kilka domowych sposobów, które mogą zastąpić nawozy!
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Domowe sposoby na zastąpienie nawozów mineralnych
- Fusy z kawy. To dość popularna i znana wśród ogrodników metoda wspierania roślin. Z kawowych fusów można przyrządzić ściółkę – wystarczy wtedy wyłożyć fusy na ziemię wokół roślin. Można także sporządzić z nich wywar. W tym celu wymieszaj fusy z wodą. Zalecane proporcje to 2 łyżeczki fusów na szklankę wody. Tak sporządzoną mieszaninę odstaw na jakiś czas. Gdy fusy napęcznieją, rozmieszaj miksturę i gotowe! Możesz podlewać nią rośliny. Fusy z kawy dostarczają azot, potas i magnez. Sprawdzają się w uprawie roślin ozdobnych, warzyw oraz krzewów owocowych, choć ze względu na specyfikę dostarczanych przez nie składników mineralnych nie można z nimi przesadzić.
- Skorupki jaj. Przygotowanie mikstury do roślin ze skorupek jajek jest bardzo proste. Wystarczy zmiażdżyć skorupki i zalać je wodą, a następnie odstawić na około tydzień. Po tym czasie mieszanina jest gotowa. Nadaje się najlepiej do roślin lubiących zasadowe podłoże, np. cukinii. Mikstura stymuluje wzrost systemów korzeniowych oraz dostarcza roślinom głównie wapnia. Skorupki jajek można również wysypywać na kompost.
- Kompost. To prawdopodobnie najlepszy naturalny nawozów, który dodatkowo pozwala pozbyć się w ekologiczny sposób kuchennych (i ogrodowych) odpadów. Wystarczy wybudować kompostownik i wysypywać na niego organiczne „śmieci”, np. ogryzki i obierki, skorupki jajek, skoszoną trawę, liście i gałęzie czy resztki z jedzenia (z wyjątkiem tłuszczy, kości, nabiału itp.). Nie kompostuj tworzyw sztucznych, roślin porażonych chorobą oraz zgniłych resztek. Pryzma kompostowa wymaga dostępu do tlenu, aby bakterie mogły ją przerabiać w wartościowy nawóz. Dlatego materiał dobrze jest co 2-3 tygodnie przemieszać.
Kwas humusowy – ekologiczna alternatywa dla nawozów
Kwasy humusowe to naturalne substancje będące głównym składnikiem próchnicy glebowej, czyli najżyźniejszej warstwy podłoża. Choć nie są nawozem, to pomagają poprawić właściwości i żyzność gleby. Zwiększają jej zdolność do magazynowania wody, a także poprawiają efektywność pobierania składników mineralnych przez rośliny. Efekt ten dotyczy zarówno substancji naturalnie dostępnych w glebie, jak i tych pochodzących z nawozów. Dlatego dobre rezultaty otrzymasz, korzystając z samych kwasów humusowych, jak i łącząc je z konwencjonalnym nawożeniem. Prawidłowo stosowane kwasy humusowe wzmocnią korzenie roślin i sprawią, że wszystkie Twoje warzywa będą rosły silne i zdrowe.