Żyzna gleba w ogrodzie. Zastosuj kwas humusowy!
W ogrodnictwie dominuje aktualnie pro ekologiczny trend. Świadomość ludzi na temat dbania o środowisko powoduje, że wielu ogrodników decyduje się na uprawy prowadzone w sposób zrównoważony, z poszanowaniem ekosystemu. Ekologiczna uprawa roślin ma również wymiar kulinarny – warzywa hodowane w ten sposób smakują lepiej i są zdrowsze. Jednak trzeba pamiętać, że ogród pozbawiony wsparcia chemicznych nawozów wymaga dodatkowej opieki, aby zbiory były zadowalające. Jak wspierać plonowanie roślin w ekologicznych ogrodach?
Jakość polskich gleb spada
Stan gleb rolnych od kilkunastu lat stale się pogarsza. Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nawet 40% gleb w Polsce ma odczyn bardzo kwaśny lub kwaśny. Większość uprawianych roślin preferuje podłoże neutralne lub lekko kwaśne. Za niski odczyn sprawia, że rośliny nie są w stanie efektywnie pobierać składników mineralnych, co spowalnia ich wzrost, a w krańcowych przypadkach prowadzi nawet do całkowitego zatrzymania wegetacji. Oznacza to, że bardzo kwaśne grunty całkowicie nie nadaje się do upraw.
Niska zawartość próchnicy to słaba żyzność
Postępujące zakwaszenie to nie jedyne, co wykazały badania IUNG. Z raportu Instytutu można się także dowiedzieć, że niemalże 60% gleb w Polsce ma średnią lub niską zawartość próchnicy – najżyźniejszej warstwy podłoża. To właśnie próchnica w dużej mierze decyduje o żyzności gruntu. Uważa się, że minimum zawartości próchnicy, aby można było powiedzieć, że gleba jest urodzajna, to 2%. Tymczasem w niektórych rejonach Polski nawet 70% gruntów rolnych nie ma nawet tej minimalnej wartości.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Jak poprawić żyzność gleby w ogrodzie?
Dlaczego w artykule o ekologicznej uprawie roślin w ogrodzie wspominamy o danych na temat stanu gleb w Polsce? Choć jakość gruntów dotyczy głównie rolnictwa, to rzeczywistość jest taka, że ziemia w przydomowych ogródkach często również jest słabej jakości. A poprawa żyzności gleby to główna metoda zwiększenia zbiorów warzyw i owoców – zwłaszcza jeśli chce się to osiągnąć ekologicznymi sposobami. Zatem jak poprawić jakość gleb?
Najważniejsze techniki, jakie możesz zastosować, to poprawa struktury gleby, zwiększenie ilości materii organicznej oraz pobudzenie aktywności pożytecznych mikroorganizmów. Wszystko to osiągniesz, gdy zastosujesz kwas humusowy.
Kwas humusowy: prosta metoda poprawy żyzności gleby
Kwasy humusowe to naturalne związki powstające z materii organicznej. Są jednym z najważniejszych składników gleby, gdzie współtworzą próchnicę. Ich bogate źródła to także węgiel brunatny czy leonardyt i to właśnie z nich ekstrahuje się substancje humusowe wykorzystywane w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin.
Kwasy humusowe zwiększają retencję wody w glebie, stymulują rozwój korzeni oraz pobudzają aktywność mikroorganizmów, dla których stanowią pożywkę. Ponadto nadają glebie gruzełkowatą strukturę, co poprawia stosunki wodno-powietrzne. W efekcie rośliny efektywniej pobierają składniki mineralne, lepiej się rozwijają oraz są bardziej odporne na czynniki stresowe, takie jak susza czy ataki patogenów.
Naturalny wigor roślin kluczem do sukcesu w uprawie
Jeśli decydujesz się na uprawę ekologiczną, to zapewne nie zamierzasz używać w swoim ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin. A to oznacza, że Twoja uprawa jest narażona na choroby i patogeny. Jak jej pomóc? Odpowiedzią są kwasy humusowe. Nie są co prawda środkiem ochrony roślin, ale w kompleksowy sposób poprawiają właściwości gleby. Dzięki temu rośliny lepiej się rozwijają, a co za tym idzie, są bardziej wytrzymałe. To tak jak u ludzi – lepiej zapobiegać (czyli wzmacniać odporność) niż leczyć.
Wszystkie efekty kwasy humusowe osiągają w sposób ekologiczny. Są bezpieczne dla środowiska i nie powodują strat w ekosystemie. Pragniesz zdrowych i obfitych zbiorów? Wybierz kwas humusowy!