PL EN DE ES FR RU HR

Zastosuj kwas humusowy i zmniejsz koszty upraw!

Traktor w polu

Zastosuj kwas humusowy i zmniejsz koszty upraw!

Już ponad półtora roku trwają zawirowania na rynku nawozów. Ceny utrzymują się na wysokim poziomie, czasami nieco taniejąc, by za chwilę znów wzrosnąć. Co więcej, drożeją nie tylko nawozy, ale także energia. Sprawia to, że branża agro znajduje się w trudnej sytuacji, a rolnicy rozpaczliwie poszukają możliwości oszczędności. Jak redukować koszty upraw? Z pomocą przychodzi kwas humusowy.

Dlaczego nawozy drożeją?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wzrost cen nawozów, a niektóre z nich są połączone ze sobą. Przede wszystkim rosną koszty surowców niezbędnych do produkcji nawozów, np. gazu ziemnego. Wraz z rozwojem populacji rośnie także zapotrzebowanie na żywność – zwłaszcza bezpieczną, zdrową i ekologiczną. Wymusza to zwiększenie produkcji rolnej, a to z kolei wymaga intensywnego nawożenia – rolnicy stosują dużo nawozów, co prowadzi do wzrostu popytu na ten produkt. A większy popyt przekłada się oczywiście na wzrost cen.

Nie bez znaczenia jest również pandemia COVID-19, która przyczyniła się do wyhamowania gospodarki i wzrostu cen energii. Rynkowe turbulencje nie ustają. Tym bardziej obecnie, gdy do tego wszystkiego dochodzą efekty inwazji Rosji na Ukrainę. W efekcie wielu rolników zastanawia się, czy w tej sytuacji produkcja rolna w ogóle się opłaca?

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Wojna w Ukrainie zwiększa koszty upraw

Nazywana „spichlerzem świata” Ukraina jest jednym z największych eksporterów zbóż na świecie. Z powodu wojny eksport ów zmalał, co spowodowało wzrost cen jęczmienia, pszenicy i kukurydzy. Można by więc uznać, że rentowność upraw wzrosła. Jednak sytuacja na rynku zbóż szybko się uspokoiła, a z drugiej strony rosyjska inwazja przyczyniła się również do wzrostu cen ropy, gazu i nawozów. Eksperci zgadzają się, że wysokie koszty będą się utrzymywać jeszcze długo.

Jak radzić sobie z wysokimi cenami nawozów?

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z wysokimi cenami nawozów. Podstawowy to zwiększenie efektywności stosowania nawozów. Rolnicy mogą zastosować lepsze technologie, aby zmniejszyć ilość nawozów potrzebnych do uzyskania pożądanych wyników. Mogą także stosować nawozy o wyższej jakości, które są bardziej wydajne i mają mniejszy wpływ na środowisko. Kluczowa jest prawidłowa agrotechnika. Składniki mineralne są lepiej przyswajane przez rośliny w glebach o wysokiej kulturze rolnej, utrzymanych w dobrym stanie, które mają odpowiednią strukturę i odczyn. Dlatego należy dbać o jakość i żyzność gleby. W jaki sposób? Doskonale w tej roli sprawdza się kwas humusowy.

Skąd się bierze kwas humusowy?

Kwas humusowy powstaje w skomplikowanych procesach przemiany materii organicznej. Występuje zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Dla rolników najważniejsze jest, że kwasy humusowe stanowią budulec próchnicy – najżyźniejszej warstwy gleby. Odpowiadają za liczne właściwości gleby: wpływają na jej strukturę fizykochemiczną, zwiększają retencję wody oraz stymulują aktywność mikroorganizmów. Proces ich powstawania jest długotrwały, ale można je również ekstrahować z węgla brunatnego, torfu lub leonardytu. Pozyskane w ten sposób kwasy humusowe wykorzystuje się w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu takich jak FLORAHUMUS.

Zastosuj kwas humusowy i zwiększ żyzność gleby

Kwasy humusowe mają kompleksowe działanie poprawiające właściwości fizykochemiczne podłoża. Sprawiają, że rośliny efektywniej pobierają składniki mineralne – zarówno te będące naturalnym bogactwem gleby, jak i te pochodzące z nawożenia mineralnego. Dzięki temu pozwalają na zmniejszenie dawkowania nawozów, a utrzymanie niemalże takich samych efektów. W niektórych uprawach (np. rzepaku) badania wykazały, że stosując kwasy humusowe możesz zmniejszyć nawożenie NPK nawet o 40%. To sposób na oszczędność oraz ekologię, gdyż kwas humusowy jest bezpieczny dla środowiska.

Trzeba jednak pamiętać, że kwasy humusowe to nie nawozy i same nie dostarczają roślinom składników pokarmowych. Jednakże znacznie poprawiają żyzność gleby, zwiększają ilość materii organicznej oraz wspomagają powstawanie próchnicy. W efekcie rośliny rosną lepiej, są zdrowsze i bardziej odporne na czynniki stresowe oraz – co najważniejsze – wydają bujne, wysokiej jakości plony. Zastosuj kwasy humusowe i zredukuj koszty upraw w tych trudnych dla rolnictwa czasach!