Kwasy humusowe i kompost: doskonałe połączenie
Kompostowanie pozwala na ekologiczne pozbycie się odpadów i jednocześnie stworzenie wartościowego nawozu. Niektóre gminy oferują nawet zniżki za wywóz śmieci dla gospodarstw domowych, które założą kompostownik. Nie dziwi więc, że popularność kompostowania w Polsce rośnie. Warto więc zastanowić się, jak skutecznie wykorzystać kompost. Pomoże w tym kwas humusowy, który wzmacnia jego efektywność. Kwasy humusowe i kompost: jak stosować?
Kompost: doskonały nawóz naturalny
Główną zaletą pozbywania się odpadów na kompostownik jest dostęp do nawozu organicznego. W wyniku rozkładu materii organicznej powstaje bowiem doskonały nawóz: kompost. W procesie rozkładu biorą udział bakterie, grzyby i drobne zwierzęta. Wskutek ich działalności z resztek organicznych tworzy się wartościowy, naturalny nawóz bogaty w próchnicę oraz mikro i makroelementy. Ponadto kompost pomaga zwiększyć ilość węgla organicznego, który jest niezwykle cenny: bierze udział w powstawaniu próchnicy oraz stanowi pożywkę dla mikroorganizmów.
Warto nadmienić, że w przeciwieństwie do nawozów chemicznych, kompost nie tylko dostarcza roślinom składników mineralnych, ale także poprawia właściwości gleby. Zwiększa pojemność wodną podłoża oraz ułatwia przedostawanie się wody do strefy korzeniowej. W efekcie systemy korzeniowe lepiej się rozwijają i sprawniej pobierają składniki mineralne.
Jak uzyskać wysokiej jakości kompost?
Kompostowanie nie jest trudne – w zasadzie wystarczy wrzucać resztki na kompostownik – to wciąż jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim nie kompostuj materiału nieorganicznego (np. szkła, plastiku czy metali), kości i mięs, a także resztek potraw z tłuszczem oraz chwastów z dojrzałymi nasionami oraz takich, które rosną z kłącza (np. perzu).
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Do skutecznego działania mikroorganizmy potrzebują powietrza i wilgotności. Wilgotność pryzmy powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%. Odpowiednie napowietrzenie uzyskasz dzięki mieszaniu pryzmy. Na kompost warto też zastosować kwasy humusowe, które usprawniają proces mineralizacji resztek organicznych.
Kwasy humusowe i kompost
Kwasy humusowe to wszechobecne w naturze związki. Znajdują się m.in. w glebie, gdzie współtworzą próchnicę. Pod pewnymi względami wykazują działanie podobne do kompostu. Tak jak i on wpływają na żyzność i strukturę gleby. Pomagają zwiększyć ilość węgla organicznego oraz podnoszą zdolności retencyjne gleby. Chociaż trzeba pamiętać, że kwas humusowy sam w sobie nie jest nawozem i nie dostarcza roślinom składników mineralnych. Niemniej zwiększa efektywność, z jaką rośliny pobierają niezbędne im do wegetacji minerały. W efekcie ma silne działanie stymulujące wzrost roślin.
Kwasy humusowe i kompost mają synergistyczne działanie. Można korzystać z nich razem, tym samym zwiększając ich wpływ na glebę. Jednak jest jeszcze jedno zastosowanie kwasów humusowych. Ponieważ przyspieszają one mineralizację resztek, to można polać nimi sam kompost. W efekcie szybciej nabierze on drogocennych właściwości i będzie gotowy do użycia, a ponadto jego działanie będzie silniejsze.
Kwasy humusowe i kompost sposobem na stymulację wzrostu roślin
Kwasy humusowe są całkowicie naturalne, dlatego dobrze współgrają z organicznym nawozem, jakim jest kompost. W rezultacie otrzymujesz ekologiczne rozwiązanie, które pomaga poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej zdolność do utrzymywania wilgoci oraz uwolnić składniki odżywcze. Ponadto kwasy humusowe i kompost wzmacniają system korzeniowy roślin, co pozwala im lepiej radzić sobie z trudnymi warunkami i wytrzymywać stres. W efekcie tych wszystkich działań preparaty humusowe poprawiają wydajność plonów. Dzięki nim masz pewność, że Twoje rośliny będą zdrowe i wytrzymałe. To prosty i efektywny sposób na stymulację wzrostu roślin.