PL EN DE ES FR RU HR

Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie? Niezawodne sposoby!

Kobieta trzyma wąż i podlewa ogród, wykorzystując sposoby na oszczędzanie wody.

Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie? Niezawodne sposoby!

Susze to coraz powszechniejsze zjawisko na całym świecie, także i w Polsce. Aby oszczędzać wodę, kolejne gminy wprowadzają specjalne ograniczenia w jej stosowaniu. Niezbędne jest więc zrównoważone nawadnianie ogródków i ekonomiczne gospodarowanie zasobami wodnymi. Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie? Sprawdź nasze sposoby!

Zadbaj o jakość gleby

To w glebie zaczyna się życie rośliny. Od jej jakości, struktury oraz zasobności w składniki mineralne i próchnicę zależy cała wegetacja uprawianych warzyw, kwiatów, krzewów i drzewek. Jakość gleby ma również znaczenie dla ilości magazynowanej wody. Lepsza struktura pozwala glebie zatrzymywać więcej wody oraz skuteczniej transportować ją do strefy korzeniowej. Jak poprawić jakość gleby? W tym celu warto zastosować kwas humusowy. Pomaga on zatrzymywać wilgoć w podłożu oraz zwiększa retencję wody. Dodatkowo stymuluje wzrost systemów korzeniowych, które dzięki temu efektywniej pobierają życiodajny płyn.

Wykonaj zabieg mulczowania

Mulczowanie polega na pokrywaniu powierzchni gleby warstwą organicznego materiału, takiego jak kora drzew, liście, słoma czy trociny. Warto je stosować, ponieważ zapobiega utracie wilgoci z gleby, zwiększa jej zdolność do utrzymywania wody, reguluje temperaturę gleby i ogranicza wzrost chwastów. Ponadto, w zależności od rodzaju użytego materiału, mulczowanie może wspomóc rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Drobnoustroje te pełnią wiele pożytecznych funkcji, np. pomagają w rozkładaniu składników pokarmowych i ich udostępnianiu roślinom.

W gorący dzień z gleby odparowuje nawet 70% wody! Mulczowanie pomaga ją zachować, a tym samym jest doskonałą metodą pomagającą oszczędzić wodę w ogrodzie.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Jak podlewać rośliny, aby zaoszczędzić wodę?

Kolejna sprawa to umiejętne podlewanie roślin. Wydawać by się mogło, że to proste, ale jednak istnieje wiele prostych metod, które zwiększą efektywność nawadniania, tym samym pomagając Ci zaoszczędzić. Ważna jest precyzja: podlewaj tylko te części ogrodu, które tego wymagają, unikając niepotrzebnego marnowania wody na ścieżki czy puste przestrzenie. Zabieg wykonuj rzadziej, ale za to obficiej oraz pamiętaj, aby podlewać glebę, a nie liście. Dzięki temu ziemia będzie miała wystarczającą ilość wody na dłuższy okres. Istotna jest również pora nawadniania: najlepsze są wczesny ranek lub wieczór. W ten sposób unikniesz strat wody w wyniku parowania. No i najważniejsze: nie przesadzaj. Zbyt obfite podlewanie to nie tylko marnotrawstwo, ale również szkoda dla roślin i ryzyko przelania, gnicia systemów korzeniowych i osłabienia zdrowia uprawy.

Monitoruj warunki atmosferyczne

Znasz to uczucie, kiedy podlejesz ogród, a na drugi dzień zacznie się solidny opad deszczu? To bezsensownie wykonana praca a dodatkowo zmarnowanie wody – tak cennej w czasach jej deficytów. Dlatego, choć ta porada może wydawać się błaha i oczywista, sprawdzaj prognozy pogody i reaguj na zmiany warunków. Gdy nadchodzą deszcze, nie ma sensu podlewać ogrodu. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz zadbasz o rozsądne gospodarowanie wodą.

Wykorzystaj kwas humusowy

Doskonałym sposobem na zaoszczędzenie wody w ogrodzie jest kwas humusowy. Jest to główny składnik próchnicy glebowej i odpowiada za liczne właściwości podłoża. Poprawia jego strukturę, zwiększa zdolność do magazynowania wody, a także efektywność przyswajania substancji pokarmowych przez rośliny. Wzmacnia i stymuluje wzrost systemów korzeniowych. W konsekwencji skuteczniej pobierają one wodę wraz ze składnikami mineralnymi.

Kwasy humusowe w znacznym stopniu poprawiają zdrowie i plonowanie roślin i to właśnie głównie w tych celach się je stosuje. Niemniej, dzięki temu, że poprawiają retencję wody, są również doskonałym sojusznikiem ogrodników i rolników zmagających się z suszami.
To by było na tyle. Powyższe proste zasady pomogą Ci zadbać o rośliny w dobie ograniczonych zasobów wodnych. Piękne i obfite plony mimo suszy? To możliwe!