Kiedy warto stosować nawozy dolistne? Czy ich ceny wzrosły?
Temat drożejących nawozów jest poruszany często już od dwóch lat. Zazwyczaj jednak w kontekście nawozów doglebowych (zwłaszcza azotowych), to bowiem ich dotyczą największe podwyżki. Tymczasem nawozy dolistne – których stosowanie jest przecież nieodłącznym elementem prawidłowej agrotechniki – również zdrożały. Jak kształtują się ich ceny, kiedy warto z nich skorzystać i gdzie szukać oszczędności?
Dlaczego warto stosować nawozy dolistne
Nawożenie dolistne to metoda dostarczania roślinom niezbędnych składników mineralnych przez liście. Prawidłowo przeprowadzony zabieg takiego nawożenia skutecznie zwiększa wydajność upraw oraz jakość plonów. Trzeba jednak pamiętać, że nawożenie dolistne ma charakter interwencyjny, a nie główny – podstawą jest zawsze nawożenie doglebowe. Niemniej jednak w dobie kolosalnych cen nawozów (o których pisaliśmy niejednokrotnie, choćby ostatnio w naszym podsumowaniu roku 2022) oraz wycofywania niektórych substancji aktywnych (m.in. z powodu programu Europejskiego Zielonego Ładu) znaczenie dolistnego dokarmiania roślin wzrasta, ponieważ pozwala w wydajny sposób dostarczyć uprawom kluczowych substancji pokarmowych. Dzięki temu stymuluje wzrost roślin oraz wspomaga rozwój ich systemów korzeniowych. Ponadto nawożenie dolistne aktywuje procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, a także podnosi ich odporność na czynniki stresowe.
Optymalny termin dolistnego dokarmiania roślin to wiosna
Dostarczając roślinom mikroelementów przez liście, wchłania je ona natychmiastowo. Dlatego taki zabieg powinien odbywać się w czasie intensywnego rozwoju roślin, czyli wtedy, gdy potrzebuje ona najwięcej składników pokarmowych i będzie mogła je od razu wykorzystać. Oznacza to, że optymalnym terminem dolistnego dostarczania składników jest wiosna (przełom marca i kwietnia), kiedy przyroda odżywa po zimie. To właśnie wtedy większość roślin potrzebuje dużych ilości substancji mineralnych. Idealna temperatura powietrza w trakcie zabiegu dokarmiania dolistnego to ok. 15-16°C.
Czy nawozy dolistne zdrożały?
Miniony rok w rolnictwie upłynął pod znakiem astronomicznych wzrostów cen nawozów posypowych, zwłaszcza azotowych. Na rynku nawozów dolistnych sytuacja nie była tak dramatyczna, choć trzeba powiedzieć wprost, że i ich nie ominęły podwyżki. Nie ma co się dziwić, ponieważ rosły koszty produkcji, surowców i energii (m.in. wykorzystywanego w procesach technologicznych gazu). Ceny niektórych produktów dolistnych wzrosły nawet o 80% w stosunku do poprzedniego roku. Z powodu dynamicznych zmian na rynku i szalejącej inflacji niektórzy producenci byli zmuszeni do wielokrotnej aktualizacji cenników. Pokazuje to, że sytuacja z produktami dolistnymi, choć mniej trudna niż w przypadku nawozów tradycyjnych, również była dynamiczna i charakteryzowała się trendem wzrostu cen.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Warto dodać, że przy panujących w tym roku warunkach, nawożenie dolistne wciąż było opłacalne. Popyt na te produkty nie zmalał, ponieważ wielu rolników właśnie w ten sposób rekompensowało zmniejszenie tradycyjnego nawożenia wskutek wysokich kosztów. Oczywiście nawozy dolistne i biostymulatory nie zastąpią tradycyjnych produktów, ale dzięki temu, że składniki z nich pochodzące są szybko wchłaniane przez rośliny, to mogą bardzo dobrze optymalizować ogólne nawożenie i w ten sposób wspomagać rozwój upraw.
FLORAHUMUS dolistnie
A jak sprawdza się dolistne stosowanie preparatu FLORAHUMUS? Nasz stymulator wzrostu oparty jest na kwasach humusowych, czyli organicznych związkach zwiększających przyswajalność składników mineralnych oraz stymulujących wzrost systemów korzeniowych roślin. Dobre efekty daje stosowany w dwóch zabiegach: pierwszym doglebowo, a drugim dolistnie. Zabieg dolistny wykonuje się w fazie intensywnego wzrostu roślin.
FLORAHUMUS poprawia wykorzystanie nawozów dolistnych zawierających mikro- i makroskładniki. Dzięki temu zwiększa ich wydajność, a więc pozwala zaoszczędzić na materiale. Pomaga roślinie wchłonąć substancje pokarmowe i wspiera jej odżywienie. W efekcie uprawy są silniejsze i zdrowsze oraz dają obfite plony wysokiej jakości.