Kwasy humusowe i truskawki: czy to dobre połączenie?
Chociaż truskawki są wytrzymałe, to nie zniosą wszystkiego. Mają swoje wymagania i jeżeli ich nie zapewnisz, to Twoje rośliny będą osłabione, podatne na choroby oraz wydadzą mniej owoców. Co trzeba zrobić, aby cieszyć się zbiorami dorodnych truskawek? Przedstawiamy proste rozwiązanie: to kwasy humusowe.
Dlaczego trzeba usuwać rozłogi truskawek?
Usuwanie rozłogów to konieczne działanie agronomiczne w uprawie truskawek. I to niezależnie od tego, czy masz mały ekologiczny ogródek, czy większą plantację, na której stosujesz konwencjonalne preparaty mineralne. To dlatego, że truskawki poświęcają energię i składniki odżywcze na reprodukcję. Rozmnażają się właśnie za pośrednictwem rozłogów.
Pozostawione same sobie rośliny wydadzą dziesiątki sadzonek roślin potomnych. Będą one czerpały soki z roślin-matek, tym samym osłabiając je i ograniczając zbiory. Krótko mówiąc, truskawki-matki poświęcają własne zasoby na rzecz nowych sadzonek. Dlatego jeżeli zaobserwujesz próby rozmnażania się truskawek, usuń rozłogi. W ten sposób zapewnisz głównej roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych do dalszego rozwoju. Jak usunąć rozłogi? To bardzo proste, wystarczy je odciąć, np. nożyczkami lub sekatorem.
Uprawa truskawek – najważniejszy jest azot
Azot jest minerałem arcyważnym w uprawie większości gatunków roślin. Nie inaczej jest w przypadku truskawek, które mają najwyższe zapotrzebowanie na ten składnik wczesną wiosną oraz późną jesienią. Na początku wiosny truskawki zaczynają wypuszczać owoce – to dlatego jest to dla nich energochłonny okres, w trakcie którego wszelkie niedobory mogą mieć tragiczne konsekwencje dla plantacji. Zwłaszcza, że jeśli nie dostarczysz im wtedy składników pokarmowych, to ich zasoby błyskawicznie się wyczerpią.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Jak zapewnić truskawkom dostęp do mikro i makroelementów? Podstawowa technika to oczywiście aplikacja chemicznych nawozów. To prosty i skuteczny sposób na dostarczenie roślinom azotu, fosforu i potasu, a także licznych mikroelementów. Trzeba jednak pamiętać, że nawożenie jest drogie oraz wiążę się z ryzykiem przenawożenia, a także w dłuższej perspektywie osłabia glebę. Zbyt wiele azotu nie tylko osłabi truskawki – w skrajnych przypadkach może zabić rośliny.
Organiczne nawożenie truskawek
Dla tych, którzy chcieliby ograniczyć używanie sztucznych nawozów mineralnych, alternatywą są nawozy organiczne. Najlepiej do tego nadają się kompost lub obornik. Obornik powinien być dobrze przefermentowany. Pamiętaj też, że zależnie od źródła pochodzenia, obornik także może być mocnym nawozem – wtedy, podobnie jak w przypadku sztucznych nawozów, istnieje ryzyko przenawożenia. Inne organiczne źródła azotu to np. mączka rybna, bazaltowa lub sojowa.
Alternatywą dla nawozów mineralnych są kwasy humusowe. Choć same nie są nawozami (nie dostarczają bezpośrednio składników pokarmowych do gleby), to jednak w znacznym stopniu zwiększają żyzność gleby. W efekcie poprawiają skuteczność przyswajania wszystkich substancji odżywczych przez rośliny – zarówno tych pochodzących z nawozów, jak i tych będących naturalnym bogactwem gleby.
Kwasy humusowe i truskawki: sposób na obfite zbiory
Kwasy humusowe oddziałują na glebę w trzech sferach: właściwości fizycznych i chemicznych oraz zachodzących w niej procesów biologicznych. Przede wszystkim wpływają na strukturę gleby. Zwiększają jej pojemność wodną oraz przepuszczalność, dzięki czemu woda swobodnie dostaje się do części korzeniowych gleby. Truskawki zniosą wiele, ale brak wody jest zabójczy dla każdej rośliny. Kwasy humusowe sprawiają, że susza nie jest już taka straszna.
Oprócz tego kwasy humusowe zwiększają masę oraz wzmacniają strukturę systemów korzeniowych truskawek. W efekcie korzenie z łatwością dostają się do zasobów mineralnych gleby oraz lepiej je wchłaniają. Kwasy humusowe pobudzają także aktywność pożytecznych mikroorganizmów glebowych.
Użyźnij glebę kwasami humusowymi, a Twoja plantacja truskawek obdaruje Cię dorodnymi zbiorami.