PL EN DE ES FR RU HR

5 najważniejszych korzyści ze stosowania kwasów humusowych w ogrodzie!

kwasy humusowe: korzyści

5 najważniejszych korzyści ze stosowania kwasów humusowych w ogrodzie!

Znasz to uczucie, kiedy wkładasz mnóstwo wysiłku w swój ogród, a zbiory u sąsiada i tak są większe? Ogrodnictwo to hobby, które potrafi dać w kość – i czasami nie wiadomo nawet, co jest tego przyczyną. To dlatego, że na powodzenie uprawy wpływ ma dużo czynników. Najważniejszą jest jednak mało żyzna gleba, to bowiem od niej w dużej mierzy zależy wegetacja roślin. Jak poprawić żyzność gleby? Doskonale w tej roli sprawdzają się kwasy humusowe. Oto 5 powodów, dla których warto stosować stymulatory wzrostu bazujące na substancjach humusowych.

1. Lepsza przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny

Rośliny do wzrostu potrzebują szeregu mikro i makroskładników. Aby im je zapewnić, często stosuje się chemiczne nawozy mineralne, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że intensywne nawożenie mineralne na dłuższą metę niszczy glebę oraz osłabia jej strukturę. Oznacza to, że później będzie ci trudniej o optymalny rozwój roślin. Intensywne nawożenie to także duże ryzyko przenawożenia, które jest niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego (nadmiar substancji chemicznych może być wymywany do wód gruntowych), jak i roślin, których wzrost będzie słabszy zupełnie tak jak w przypadku, gdy substancji mineralnych jest za mało. Co zatem robić?

Alternatywą są środki naturalne, takie jak FLORAHUMUS, który bazuje na przyjaznych dla środowiska kwasach humusowych. Substancje humusowe to związki występujące w glebie i odpowiadające za jej strukturę fizyczną, właściwości chemiczne oraz zachodzące w niej procesy biologiczne. Dzięki optymalizacji tych charakterystyk tworzą żyzną glebę, tym samym zwiększając dostępność wszystkich składników pokarmowych. Można je wykorzystywać razem z nawozami mineralnymi – wtedy zwiększa ich skuteczność, dzięki czemu nie będziesz potrzebować tak dużych ilości preparatów chemicznych. Sprawdzą się także jako samodzielny stymulator wzrostu roślin, zwiększając buforowośc gleby i zapewniając roślinom dogodne warunki wegetacji.

2. Większa pojemność wodna w glebie

Same składniki pokarmowe to nie wszystko. Aby roślina mogła je efektywnie pobrać, niezbędna jest woda. A o tę w ostatnich czasach trudno, ponieważ coraz częściej nawiedzają nas druzgoczące susze. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą ponownie przychodzą kwasy humusowe.

Substancje humusowe mają pozytywny wpływ na retencję gleby. Oznacza to, że zwiększają pojemność wodną w glebie. Tym samym lepiej, łatwiej i efektywniej wchłania ona wodę oraz transportuje ją do strefy korzeniowej. Dotyczy to oczywiście wody pochodzącej z naturalnych opadów, jak i zabiegów nawadniania. Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na susze.

3. Poprawiona struktura gleby

Kwasy humusowe wpływają na liczne właściwości fizykochemiczne gleby, m.in.:

4. Aktywizacja pożytecznych mikroorganizmów glebowych

W glebie żyją nie tylko twoje ukochane rośliny, ale także miliony pożytecznych mikroorganizmów. Niektóre z nich np. zwiększają dostępność azotu, inne wchodzą w reakcję symbiozy z korzeniami, w ten sposób chroniąc je przed chorobami takimi jak zgnilizna. Dlatego istotne jest, aby stworzyć w glebie środowisko przyjazne dla drobnoustrojów. Pomagają w tym kwasy humusowe, które stanowią pożywkę dla mikroorganizmów, tym samym aktywizując ich działanie oraz sprzyjając ich rozmnażaniu.

5. Ekologiczne wsparcie dla gleby

Jednym z powodów, dla których ludzie zakładają własne warzywniki, jest dostęp do świeżych i zdrowych warzyw. Ludzie wątpią w naturalne pochodzenie sklepowych produktów i chcą żywności z własnego ogródka, co do której mają pewność, że rosła w przyjazny środowisku sposób. Kwasy humusowe mają naturalne pochodzenie i nie wpływają negatywnie na ekosystem. Co więcej, pomagają w redukowaniu toksyczności gleby, np. zmniejszając poziom zasolenia. To doskonałe rozwiązane dla tych z was, którzy chcą zwiększyć plonowanie roślin bez szkody dla środowiska.